Sobota, 29. január 2022. Meniny má Gašpar, zajtra Ema.

Exit polly tieto voľby absolútne šokovali! Pozrite na ten ROZDIEL medzi nimi a skutočnosťou

Galéria fotiek (3)
Zdroj: topky

BRATISLAVA - Všetky hlasy sú sčítané, víťaz volieb aj porazení sú známi. Pre mnohých je to šok, pretože exit polly, ktoré boli zverejnené v sobotu krátko po 23:00 hodine, naznačovali niečo celkom iné. Pri OĽANO sa síce nemýlili, no napríklad pri takom PS/Spolu absolútne zlyhali. Mnohí sa pýtajú, ako je to možné, že medzi exit pollmi a konečnými výsledkami je taký rozdiel.


Exit poll je považovaný za najpresnejší odhad volebných výsledkov. Ide o prieskum uskutočnený na voličoch, ktorí práve odovzdali svoj hlas.Tentokrát im to ale vôbec nevyšlo. Krátko po ukončení moratória boli zverejnené hneď dva, no oba v porovnaní s konečnými výsledkami vykazovali značné rozdiely. 

MEDIAN SK: Víťaz volieb OĽANO,  za ním Smer a PS/Spolu

Z exit pollu, ktorý robila agentúra Median SK pre RTVS, vyplynulo, že parlamentné voľby malo vyhrať hnutie OĽaNO so ziskom 25,3 percenta hlasov. Druhý mal skončiť Smer-SD s 13,9 percenta. Ešte potiaľto je to v poriadku. Na treťom mieste mala skončiť koalícia PS-Spolu (8,8 percenta). Rovnako 8,8 percenta mala dostať strana ĽSNS, ďalej malo nasledovať hnutie Sme rodina (7,5 percenta), SaS (6,4 percenta hlasov) a Za ľudí (5,6 percenta). Ako posledné sa do parlamentu malo dostať KDH so ziskom päť percent hlasov. Pred bránami parlamentu mali zostať MKS (4,4 percenta), SNS (tri percentá) a Dobrá voľba (2,9 percenta). Most-Híd mal mať 2,8 percenta, Vlasť 2,7 percenta hlasov. Ostatné kandidujúce strany nemali získať ani percento hlasov.

Exit polly tieto voľby
Galéria fotiek (3)
Zdroj: RTVS

Dnes je jasné, že tretie miesto PS/Spolu sa nekoná, táto dvojkoalícia sa do parlamentu totiž nedostala vôbec. Potrebovala získať minimálne sedem percent, v skutočnosti ich ale dostala o tri stotiny percenta menej. Exit pollu Median SK sa výrazne mýlil aj pri strane Smer, tam bol rozdiel takmer 4,5 percenta. 

Sledujte s nami MIMORIADNY ONLINE, v ktorom sa venujeme výsledkom volieb. 

FOCUS: Voľby malo vyhrať OĽaNO pred Smer-SD a PS/Spolu

Agentúra Focus vo svojom exit polle pre televíziu Markíza favorizovala OĽANO (25,8 percenta) a urobila dobre. Za ním nasledoval Smer-SD so 14,9 percenta a koalícia PS-Spolu s 9,7 percenta. Do parlamentu by sa podľa Focusu dostali aj strany SaS s výsledkom 8,3 percenta, Za ľudí so 7,8 percenta, Sme rodina so 7,5 percenta, Kotlebovci - ĽSNS so 6,5 percenta a KDH s 5,1 percenta. Pred bránami parlamentu zostali MKS (3,8 percenta), Dobrá voľba (2,8 percenta), SNS (2,4 percenta), Most-Híd (dve percentá) a Vlasť (1,9 percenta). Ostatné kandidujúce strany by nemali získať ani jedno percento.

Exit polly tieto voľby
Galéria fotiek (3)
Zdroj: Reprofoto/TV Markíza

Focus to neodhadol hneď pri druhom mieste, keď pri Smere zaznamenal odchýlku takmer 3,5 percenta. Fatálny omyl potom nastal pri PS/Spolu, keď im exit poll predpovedal takmer desať percent, o takmer tri percentá viac. Ani pri SaS-ke a Za ľudí to nevyšlo, konečný rozdiel pri oboch stranách činil zhruba dve percentá. Ďalšie rozdiely sú menšie, ale tiež naznačujú, že na exit polly sa tieto voľby spoľahnúť nedalo. 

Viac o téme:
AUTOR: © Zoznam/np Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články