Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Európska komisia kritizuje Slovensko: Nedodržiavame rovnaké zaobchádzanie s rómskymi žiakmi

Ilustračné foto Zobraziť galériu (4)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRUSEL - Európska komisia (EK) vo štvrtok oznámila, že zasiela Slovensku tzv. odôvodnené stanovisko, v ktorom ho žiada, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa rovnakého zaobchádzania s rómskymi žiakmi. Odvoláva sa na smernicu EÚ o rasovej rovnosti, zakazujúcu diskrimináciu z dôvodu rasového alebo etnického pôvodu vo viacerých kľúčových oblastiach života vrátane vzdelávania.

EK v odôvodnenom stanovisku zároveň vyzýva Slovensko, aby dodržiavalo pravidlá EÚ týkajúce sa rovnosti. "Na Slovensku je neprimeraný podiel rómskych detí umiestňovaný do špeciálnych škôl alebo tried pre deti s mentálnym postihnutím a v hlavnom vzdelávacom prúde taktiež dochádza rôznymi spôsobmi k marginalizácii rómskych detí ich umiestňovaním do výhradne rómskych tried alebo škôl," píše sa v stanovisku EK.

Nedostatočné opatrenia

Ako sa ďalej uvádza, po formálnej výzve, ktorá bola Slovensku zaslaná v apríli 2015, Slovensko prijalo niekoľko opatrení zameraných na riešenie tohto problému, avšak EK ich považuje za nepostačujúce. "Po dôkladnom posúdení opatrení a monitorovaní situácie v teréne Komisia však dospela k záveru, že tieto opatrenia nepostačujú na vyriešenie tohto problému. Diskriminácia na školách z dôvodu etnického pôvodu je aj naďalej vážnym problémom," konštatuje.

Európska komisia kritizuje Slovensko:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/AP/Felipe Dana)

Slovensko má dva mesiace na to, aby reagovalo a prijalo príslušné opatrenia. V opačnom prípade môže Komisia rozhodnúť o postúpení tohto prípadu Súdnemu dvoru EÚ. EK tiež oznámila, že sa zároveň po vykonaní rozsudku Súdneho dvora EÚ rozhodla ukončiť konanie voči Slovensku v súvislosti so skládkou odpadu Považský Chlmec.

Milión za skládku

"Slovensko vyplatilo na základe rozsudkov Súdneho dvora paušálnu pokutu vo výške 1.000.000 eur, ktorej cieľom bolo účinne zabrániť podobným prípadom porušenia práva EÚ v budúcnosti," uvádza sa v stanovisku. EK ďalej konštatuje, že podľa dôkazov predložených slovenskými orgánmi boli časti skládky odpadu Považský Chlmec uzavreté.

SNSĽP podporuje výzvu Európskej komisie

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) podporuje výzvu Európskej komisie (EK). Tá žiada Slovensko, aby dodržiavalo pravidlá Európskej únie (EÚ), týkajúce sa rovnakého zaobchádzania s rómskymi žiakmi.

Európska komisia kritizuje Slovensko:
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: gettyimages.com)

„Stredisko bude dôsledne monitorovať, vyhodnocovať a následne informovať Európsku komisiu o konkrétnych krokoch prijatých zodpovednými inštitúciami," vyhlásila výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová. Dodáva, že stredisko očakáva proaktívny prístup zo strany štátu a samospráv, zohľadňujúci výzvu Európskej komisie.

Stredisko sa v rámci svojho mandátu zaoberá problematikou segregácie rómskych detí. Vo svojich správach už niekoľko rokov upozorňuje a vydáva odporúčania štátnym orgánom na odstránenie tohto diskriminačného stavu.

V znižovaní segregácie rómskych detí treba pokračovať, reaguje Ravasz

Hoci Slovensko urobilo v posledných rokoch dôležité opatrenia znižujúce segregáciu rómskych detí, súčasný stav ešte stále nie je uspokojivý, preto je potrebné pokračovať v nastúpenom trende. Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) to uviedol v súvislosti s tzv. odôvodneným stanoviskom, ktorým Európska komisia (EK) upozorňuje Slovensko na dodržiavanie pravidiel rovnakého zaobchádzania s rómskymi deťmi.

Ábel Ravasz
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: SITA/Diana Černáková)

„V posledných rokoch sme zaznamenali vo viacerých oblastiach pozitívne trendy, zníženie počtu rómskych detí v špeciálnych školách, naopak ich väčšie zastúpenie v predškolskej výchove, no východiskový stav bol taký zlý, že napraviť ho nepotrvá ani rok, ani štyri, možno ani desať rokov,“ upozornil Ravasz, pripomínajúci aj prijatie opatrení, znižujúcich segregáciu rómskych detí, napríklad zavedenie povinnej predškolskej dochádzky či rušenie nultých ročníkov.

S opatreniami je podľa neho oboznámená aj EK. „Komisia však začala tento proces už v roku 2015, ide o dlhodobý problém, preto i napriek pozitívnym trendom nie je stav ešte vyhovujúci,“ myslí si Ravasz o dôvode upozornenia komisie. Je zároveň presvedčený, že Slovensko musí v nastúpenej ceste ísť ďalej. "Musíme pokračovať, aby sme stav zmenili, ale nie preto, aby sme vyhoveli EK, ale preto, aby sme mali úspešnú krajinu,“ zdôraznil Ravasz.

Viac o téme: KritikaSlovenskoEurópska komisiaRómski žiaciOdôvodnené stanovisko
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu