Šokujúce FOTO: Slovenský farár tlmí vášne, jeho potetovaný chrbát poburuje spoločnosť, prekvapivé slová cirkvi | Topky.sk

Nedeľa, 19. máj 2019. Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard.

Šokujúce FOTO: Slovenský farár tlmí vášne, jeho potetovaný chrbát poburuje spoločnosť, prekvapivé slová cirkvi

Michal Lajcha
Michal Lajcha
Zdroj: FB/Michal Lajcha
05.09.2018 21:00

KĽAK/OSTRÝ GRÚŇ – O mladom katolíckom farárovi diskutuje celé Slovensko. Kňaz, ktorý pôsobí v obciach Kľak a Ostrý Grúň, si dal na chrbát vytetovať v hebrejčine žalm 23. Fotku zverejnil na svojom Facebooku. Ľudia ho kritizovali vo veľkom. Napokon sa ho zastal hovorca Konferencie biskupov Slovenska, ktorý povedal, že z pohľadu cirkvi nie je tetovanie zakázané.


Katolícky kňaz Michal Lajcha, ktorý pôsobí v obciach Kľak a Ostrý Grúň (okres Žarnovica), poriadne šokoval. V posledný augustový deň na svojom Facebooku zverejnil fotku, ktorá zachytáva jeho obnažený chrbát s novým tetovaním. „I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo ty si so mnou,“ znie 23 žalm, ktorý si dal farár vytetovať v hebrejskom jazyku.

Na snímke je farár Michal Lajcha s vytetovaním žalmom 23 v hebrejskom jazyku.
Michal Lajcha
Zdroj: FB/Michal Lajcha

Mladý kňaz napísal, že nad týmto krokom premýšľal roky. „Toto som plánoval už pred piatimi rokmi ako kaplán v Prievidzi,“ dodal.

Netrvalo dlho a pod fotkou začali pribúdať nenávistné komentáre. „Veľadôstojný pán, Božie slovo - aj žalm 23 vytetovať priamo do srdca, nie na kožu. Je to pre svet čitateľnejšie ako tetovanie na chrbte. Veľké sklamanie,“ napísala pohoršená Mária.

Michal Lajcha
Michal Lajcha
Zdroj: FB/Michal Lajcha

Jana si zasa myslí, že keďže je zrejme prvý farár na Slovensku, ktorý sa dal potetovať, musel rátať s kritikou. „Ako katolícky kňaz ste morálnou autoritou a musíte počítať s tým, že akékoľvek vaše konanie ovplyvňuje konanie ľudí... Vidím, že vás poburujú negatívne reakcie, ale keďže ste možno prvý katolícky kňaz na Slovensku, ktorý má tetovanie, museli ste počítať s tým, že tieto reakcie zverejnením na Facebooku vyvoláte. Popravde, nechápem, čo ste tým zverejnením sledovali. Ste dobrý kňaz, úžasný športovec, a to je vo vašom prípade nasledovania hodné,“ odkázala Jana.

Michal Lajcha
Michal Lajcha
Zdroj: FB/Michal Lajcha

Vyzerá to tak, že Michal Lajcha toľko negatívnych reakcií nečakal. Aby utíšil vášne, citoval stanovisko od hovorcu Konferencie biskupov Slovenska.


Čítajte aj: Vyzývavá FOTO Češky Šárky zo slovenských hôr vyvolala ostrú hádku: Krása či hriech? Puritáni útočia!


„Katolícka cirkev nemá záväzné predpisy ohľadom tetovania. Jeho vhodnosť či nevhodnosť záleží od okolností, podoby a motivácie. Na jednej strane existujú tetovania - napríklad tradičný kríž v koptskej cirkvi - ktoré môžu byť odvážnym prihlásením sa ku kresťanskej identite. Na strane druhej sú aj také, ktoré skôr vyvolávajú otázky. Ľudská koža je sama o sebe úžasným dielom Stvoriteľa. Ak človek váha, či dávať nálepky na ferrari, mal by si dvakrát rozmyslieť, či potetovať vlastné telo. K tomu treba vziať do úvahy množstvo zdravotných rizík, možné komplikácie pri magnetickej rezonancii, atď. Zjednodušene povedané, z pohľadu cirkvi nie je tetovanie zakázané. Treba to však veľmi dobre zvážiť, a nepodliehať len módnym výstrelkom,“ vysvetlil Martin Kramara.


Galéria

Michal Lajcha Na snímke je farár Michal Lajcha Michal Lajcha

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/Vo

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články