Utorok5. december 2023, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

KORONAVÍRUS Česko hlási rekordných 17-tisíc prípadov nákazy: Pribudlo takmer 100 obetí

Ilustračné foto Zobraziť galériu (2)
Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

PRAHA - V Česku zaznamenali za utorok rekordných 17.278 nových prípadov nákazy koronavírusom. Aktuálne je v ČR nakazených 126.348 osôb, pričom hospitalizovaných je 7001 ľudí, z toho 1004 je vo vážnom stave. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v stredu ráno na webstránke českého ministerstva zdravotníctva.

Prírastok nakazených je dosiaľ najvyšší od začiatku pandémie, predošlý rekord v tomto smere padol minulý stredu (17.045), pripomína server Novinky.cz. V utorok pribudlo podľa predbežných údajov v ČR aj prinajmenšom 90 úmrtí. Nejde však o konečné číslo, keďže tento údaj sa dopĺňa spätne aj v priebehu niekoľkých dní. Už od 23. decembra pritom neklesol tento prírastok denne pod 100 úmrtí, pričom v posledných dňoch ich denne pribúdalo až okolo 150.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

Celkovo v ČR od začiatku pandémie zaznamenali 776.967 prípadov nákazy a 12.436 súvisiacich úmrtí. Rizikový index českého protiepidemického systému PES, od ktorého závisí úroveň opatrení, klesol v stredu z hodnoty 89 na 86 bodov, čo však naďalej zodpovedá najvyššiemu piatemu stupňu pohotovosti, ktorý znamená kritický stav.

KORONAVÍRUS Česko hlási rekordných
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA/AP Photo/Petr David Josek)

Index PES sa pritom od stredy počíta podľa novej metodiky. Nezávisí už od tzv. relatívnej pozitivity vykonaných testov, ale naopak sa pri výpočte jeho hodnoty zohľadňuje aj počet hospitalizovaných, u ktorých sa nákaza zistila až v nemocnici. Rekordný prírastok nakazených zaznamenali v utorok okrem celej ČR i v Prahe a tiež v Stredočeskom a Zlínskom kraji.

V Prahe za tento deň pribudlo 2034 nakazených, pričom aktuálne tam hygienici evidujú celkovo 14.928 infikovaných. Od začiatku pandémie sa nákaza v českom hlavnom meste potvrdila u 88.409 osôb. V prepočte nakazených na celkový počet obyvateľov však Praha za posledný týždeň patrí v porovnaní s ostatnými českými regiónmi skôr k priemeru, uvádzajú Novinky.cz.

V Stredočeskom kraji zaznamenali v utorok rekordných 2623 nakazených, pričom aktuálne je v tomto kraji nakazených vyše 17 tisíc ľudí. Rekordný prírastok (1249 nakazených) zaznamenali v utorok aj v Zlínskom kraji. K svojmu rekordu sa prírastkom 2395 nakazených priblížil aj Moravsko-sliezsky kraj, v ktorom spomedzi všetkých českých krajov aktuálne evidujú najvyšší počet nakazených (19.602).

Viac o téme: RekordObeteČeskoPandémiaŠtatistikyPrahaKoronavírus
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu