Sobota18. máj 2024, meniny má Viola, zajtra Gertrúda

Odstavenie nemeckých jadrových elektrární zdraží elektrinu

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BERLÍN - Odstavenie nemeckých jadrových elektrární zvýši náklady členov EÚ o miliardy eur. Podľa nemeckého denníka Die Welt partnerské krajiny sa cítia urazené. Dodal, že obavy partnerov sú po rozhodnutí nemeckej spolkovej vlády oprávnené.

Poukazujú na to, že Berlín prijal zásadnú zmenu vo svojej jadrovej politike bez konzultácií s európskymi partnermi - a bez ohľadu na to, že skončenie ich prevádzky bude mať nepriaznivý vplyv na energetickú bezpečnosť a ceny elektrickej energie aj v susedných štátoch.

Francúzsky minister energetiky a priemyslu Eric Besson uviedol, že by si želal, aby bol o nemeckom zámere informovaný skôr, než sa prijalo. "Nemecko je suverénne, ale dôsledky jeho rozhodnutia sú celoeurópske," uviedol minister nasrdene. Veľmi roztrpčení sú aj mnohí poslanci Európskeho parlamentu. Informoval o tom poslanec uvedeného orgánu Nemec Herbert Reul, predseda jeho priemyselného výboru.

Reul dokonca svoje rozhorčenie vyjadril v liste komisárovi EÚ pre energetiku Güntherovi Oettingerovi. Poukázal v ňom na to, že v súvislosti s odstavením veľkého energetického výkonu v Nemecku nie je zmienka o tom, "aké riziká s tým vznikli pre susedné štáty a pre celú kontinentálnu celoeurópsku sieť".

Susedov Nemecka sa budú priamo dotýkať aj ceny rastu elektrickej energie a náklady na emisie. Po rozhodnutí spolkovej vlády ihneď odstaviť osem najstarších nemeckých jadrových elektrární ceny elektriny na energetickej burze v Lipsku vzrástli takmer o 10 %, teda o 5 eur na megawatthodinu.

Vývoj v Nemecku sa prejaví aj v cene elektriny v Česku. Jeho regulačný úrad ráta s rastom ceny elektriny pre súkromný sektor o 5 % a pre veľkých odberateľov o 8,8 %.

V Bruseli sa podľa interných výpočtov lobistických kruhov uvádza, že unáhlené nemecké rozhodnutie o rozchode s jadrovou energetikou bude stáť časom Európanov takmer 40 miliárd eur.

Zdražie aj ochrana ovzdušia. Výkon ôsmich starých atómiek bude treba nahradiť plynovými a klasickými elektrárňami, ktoré dodatočne zaťažia ovzdušie 30 miliónmi ton kysličníka uhličitého ročne. A tak cena voľných emisných kvót na trhu rýchlo rastie. Už v deň odstavenia atómiek ich kurz stúpol o 1,50 eura na tonu. Časom však náklady na ochranu životného prostredia dodatočne vzrastú o 4,5 až 7,5 miliardy eur ročne. Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu