EGYPT - Takmer o storočie neskôr po slávnom objave hrobky faraóna Tutanchamóna vedci tvrdia, že odhalili prehliadané stopy starovekého rituálu. Hlinené podnosy a drevené palice, nájdené pri sarkofágu, mohli hrať kľúčovú úlohu v posmrtnom obrade spojenom s bohom podsvetia Osirisom.
Hrobka legendárneho faraóna Tutanchamóna, objavená v roku 1922 britským archeológom Howardom Carterom, stále ukrýva tajomstvá. Hoci bola naplnená tisíckami vzácnych artefaktov, niektoré predmety dlhé roky unikali podrobnému preskúmaniu. Egyptológ Nicholas Brown z Yale University sa domnieva, že práve tieto prehliadané poklady môžu byť kľúčom k pochopeniu staroegyptských pohrebných rituálov. Podľa Browna hlinené podnosy a štyri trojmetrové drevené palice, umiestnené asi 1,5 metra od hlavy Tutanchamónovho sarkofágu, neboli len bežnými pohrebnými symbolmi.
Tvrdí, že zohrávali dôležitú úlohu v takzvanom osirianskom pohrebnom obrade, spojenom s bohom podsvetia Osirisom. „Bližšie skúmanie náboženského a archeologického kontextu artefaktov umožňuje úplne novú interpretáciu ich funkcie,“ uviedol v štúdii publikovanej v The Journal of Egyptian Archaeology. Brown predpokladá, že hlinené podnosy slúžili na rituálny nápoj – vodu z Nílu, ktorá bola považovaná za posvätnú a mohla symbolicky „oživiť“ zosnulého. „Voda bola pravdepodobne naliata ako obetný dar božstvu na počesť mŕtvych,“ vysvetlil. Drevené palice zas mohli predstavovať nástroje používané pri ceremónii „prebúdzania“ faraóna v posmrtnom živote.
Tento rituál, podľa Browna, môže byť najstarším dokladom svojho druhu v archeologických záznamoch. „Som presvedčený, že to, čo vidíme v Tutanchamónovej pohrebnej komore, je pravdepodobne najskoršie známe opakovanie tohto rituálu,“ povedal pre portál New Scientist. Hoci objav Carterovej expedície patrí medzi najväčšie v histórii, až dnes získavame hlbšie pochopenie o pohrebných praktikách starovekých Egypťanov. Tento nový výskum tak prináša ďalší kúsok do skladačky tajomstiev kráľovskej dynastie a posmrtného kultu faraónov.