ANKARA - Nedávny objav vedie viacerých odborníkov k presvedčeniu, že našli fosíliu Noemovej archy. Objav sa spája s pohorím Ararat, kde už dlhé roky prebiehajú diskusie o možnej existencii tohto legendárneho biblického plavidla. Mohyla v tvare lode bola s najväčšou pravdepodobnosťou uväznená pod vodou počas ničivej potopy pred približne 5 000 rokmi.
Objavy v Turecku podporujú mýtus o Noemovej arche. Dopracoval sa k nim medzinárodný tím odborníkov, ktorý od roku 2021 skúma lokalitu Durupinar, informoval portál The Jerusalem Post. Táto geologická štruktúra pozostávajúca z limonitu (železnej rudy) s výškou 538 metrov sa nachádza približne 30 kilometrov južne od vrcholu hory Ararat neďaleko iránskych hraníc v okrese Doğubayazıt v meste Ağrı. Mohyla obrovského plavidla už desaťročia zaujíma odborníkov vďaka svojmu tvaru a rozmerom pripomínajúcim loď, ktorá sa podobá biblickému opisu Noemovej archy a zmienke o hore Ararat v náboženských textoch. Podľa Biblie mali jej rozmery „dĺžku tristo lakťov, šírku päťdesiat lakťov a výšku tridsať lakťov“, čo zodpovedá rozmerom nájdeným v Durupinare a slovám: „a archa spočinula na horách Ararat“.
Nové objavy poukazujú aj na to, že lokalita bola kedysi ponorená pod vodou. Vzorky pôdy totiž obsahujú stopy hlinitoidných materiálov, morských usadenín a zvyškov morských plodov. Datované boli do obdobia, keď sa podľa Biblie mali odohrávať potopy, pred zhruba 3 500 až 5 000 rokmi. „Z počiatočných výsledkov vyplýva, že v tejto oblasti prebiehali ľudské činnosti už od doby chalkolitu,“ povedal šéf výskumného tímu Faruk Kaya. „Naše štúdie naznačujú, že táto lokalita v tom období hostila život a že v určitom čase bola pokrytá vodou, čo podporuje možnosť, že sa tu odohrala katastrofická udalosť veľkého rozsahu,“ dodal.
Predchádzajúci výskum dospel k záveru, že v tejto oblasti boli pravdepodobne ľudia, ale ďalšie dôkazy o minulých povodniach v regióne povzbudili tých, ktorí veria, že ide o Noemovu archu. Rôzne náboženské texty, vrátane tých, ktoré sú uznávané kresťanstvom, judaizmom a islamom, odkazujú na toto plavidlo, ale odborníci ešte neboli schopní určiť autentickosť týchto príbehov. Od objavu v roku 1948 mnohí teoretizovali, že formácia Durupinar je zfossilizované drevo Noemovej archy. Realita týchto udalostí je témou debaty už po stáročia. Avšak nedávny výskum prinútil viacerých expertov prehodnotiť pravdivosť tejto legendy. „Dôkazy naznačujú, že príbeh by mohol mať základ v realite,“ priznali vedci.