Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

Experti odhalili šokujúce zistenia o Ivermektíne, ktorý sa používal na liečbu COVIDU-19

Zdroj: Gettyimages.com
11.10.2021 12:19

LONDÝN - Všetky vedecké štúdie, ktoré poukazujú na účinnosť lieku ivermektín proti covidu-19, obsahujú vážne chyby alebo vykazujú známky manipulácie s dátami, napísal server BBC s odkazom na zistenia štyroch nezávislých vedcov. Tí posudzovali všetky dostupné výskumy, v ktorých sa liek testoval na ľuďoch infikovaných koronavírusom. Rešpektované klinické testy zaoberajúce sa účinnosťou prípravku podľa nich došli k záveru, že liek nemá vplyv na zdravotný stav pacientov s covidom.


Ivermektín, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia ako antiparazitikum, začali mnohí ľudia nazývať zázračným liekom na covid, najmä v kruhoch, ktoré odmietali novovyvinuté vakcíny. Množstvo krajín vrátane Slovenska schválilo jeho mimoriadne použitie pre pacientov s ťažkým priebehom ochorenia. Nezávislá skupina amerických a austrálskych lekárov a vedcov posúdila všetky dostupné štúdie s kontrolnou skupinou ohľadom účinnosti lieku u covidových pacientov. V štúdiách sú skúmaní pacienti náhodne rozdelení na dve skupiny, pričom prvej z nich je podávaný liek a druhej neúčinná látka, teda placebo. Tím sa zaoberal aj šiestimi pozorovacími štúdiami, ktoré sledujú, čo sa deje pacientom, ktorí liek už užívajú. 

Experti odhalili šokujúce zistenia
Zdroj: TASR/AP Photo/Denis Farrell

Sfalšované dáta a faktické chyby

Päť z 26 výskumov podľa nezávislých výskumníkov vykazovalo známky falšovaných dát, napríklad v nich boli uvedené u pacientov prakticky nemožné údaje, alebo v nich boli niektorí pacienti uvádzaní opakovane. Ďalších päť štúdií obsahovalo faktické chyby, napr. v nich boli zle sčítané čísla. O iných zas nič nevedeli miestne zdravotné úrady alebo u nich panovalo podozrenie, že rozdelenie pacientov do skupiny nebolo úplne náhodné. 

KORONAVÍRUS Spor o ivermektín skončil až na súde: Rodina žiada, aby ním liečili ťažko chorého muža (51)!

Vedci dospeli k záveru, že štúdie, ktoré najviac naznačovali účinnosť Ivermektínu proti covidu-19, zároveň budili najväčšie podozrenie z manipulácie s dátami či nesprávneho postupu autorov. Najväčší a najkvalitnejší výskum ohľadom Ivermektínu vykonala McMasterova univerzita v Kanade, ktorá ale zistila, že užívanie liekov pacientom neprinieslo žiadny prospech. Európsky liekový regulátor EMA neodporúča používať Ivermektín na prevenciu proti covidu ani na jeho liečbu. 


Galéria


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np ZDROJ: ČTK

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články