Sobota, 19. jún 2021. Meniny má Alfréd, zajtra Valéria.

Vedci z NASA vyvinuli unikátny test na KORONAVÍRUS: Stačí urobiť toto a zistíte, či ste infikovaní

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.05.2021 08:33

SILICON VALLEY - Experti z vedeckého výskumného strediska amerického národného ústavu pre letectvo a vesmír NASA vyvíjajú aplikáciu, ktorá bude účinne, rýchlo a najmä neinvázne diagnostikovať ochorenie COVID-19. Vývoj skríningu je nevyhnutnou súčasťou riešenia súčasnej pandémie, jeho požitie je veľmi jednoduché a časom pravdepodobne nahradí doterajšie meranie teploty pred vstupom do uzatvorených prevádzok.


Vedci z NASA z Výskumného centra Ames pracujú na vývoji aplikácie, ktorá umožní diagnostikovať ochorenie COVID-19 z dychu. Prítomnosť nového SARS-Cov-2 bude rozpoznávaná pomocou patentovaných nanosenzorov podobných tým, ktoré kontrolujú kvalitu ovzdušia v kozmických lodiach. Tzv. e-nos by tak mohol byť spoľahlivejším spôsobom na odhalenie infekcie ako súčasné meranie teploty. "Na e-nose a nanosenzorických technológiách pracujeme devätnásť rokov. Zameriavame sa na stopovú chemickú detekciu pre vesmírne aplikácie a túto vyvinutú technológiu sme teraz použili na identifikáciu COVID-19. Prenosnosť, nízke náklady a neinvazívny charakter zariadenia ho robia dokonalým pre komunitnú kontrolu priamo na mieste," uviedla členka výskumného tímu Jing Liová. 

Aplikácia meria prchavé organické zlúčeniny a plyny uvoľňujúce sa pri koronavírusovej infekcii z dychu človeka a rozpoznáva ich pomocou senzorov, ktoré fungujú ako ľudský nos. Podľa výsledkov mnohých štúdií spôsobuje COVID-19 zmeny prchavých organických zlúčenín (VOC). Vedci z Johns Hopkins University a Lawrence Livermore National Lab dlhodobo pracujú na identifikácii špecifických VOC v dychu covid pacientov a svoje zistenia využívajú ako biologické podpisy vírusu. Získaný dychový profil pacientov následne poskytuje dáta využiteľné pre senzory e-nosu. 

Vedci prišli s bombastickým odhalením: Prechladnutie môže z tela vypudiť KORONAVÍRUS!

Najnovší prototyp, ktorý vytvoril subdodávateľ NASA, spoločnosť Variable, Inc., má funkcie bluetooth a aplikáciu pre smartfóny, ktorá spracováva, zobrazuje a prenáša údaje snímača. Čipy poľa senzorov sú zameniteľné a je možné aktualizovať ich vylepšenými senzormi. "Po dokončení klinických štúdií a preukázaní citlivosti a špecifickosti môže byť produkt využívaný v továrňach, na letiskách a v obchodoch, aby mohla byť na týchto miestach zistená prítomnosť infikovaných osôb," vysvetlila Liová. Podľa nej aplikácia predstavuje neinvazívny a rýchly spôsob, ako udržať komunity v bezpečí, pretože pandémia stále pokračuje. Rupak Biswas z Ames doplnil, že e-nos bude možné následne využiť ako platformu pre zisťovanie ďalších zdravotných ťažkostí, ako aj na splnenie svojho pôvodného cieľa, čiže monitorovanie kvality ovzdušia v kabíne kozmických lodí. 


Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články