Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Príznaky COVID-19 majú štyri fázy: Experti odhalili, kedy sa nenakazíte od infikovaného človeka

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
14.12.2020 18:02

NEW YORK - Prípady ľudí infikovaných novým koronavírusom pribúdajú a zároveň s tým sa vykonáva aj množstvo štúdií zameraných na pozorovanie symptómov ochorenia COVID-19. Príznaky choroby prechádzajú určitými fázami. Organizmu napadnutému vírusom totiž chvíľu trvá, kým zaznamená jeho prítomnosť a začne reagovať.


Doterajšie zistenia vedcov naznačujú, že príznaky ochorenia COVID-19 majú štyri fázy a ich priebeh úzko súvisí aj s infekčnosťou nákazy.

Latentná fáza

Počiatočnou fázou celého procesu je latentné obdobie, kedy ľudia ešte nie sú nákazliví. Podľa profesora zdravotnej politky a manažmentu Brucea Leeho zo City University v New Yorku "toto obdobie nie je infekčné, pretože nový koronavírus sa ešte len začína udomácňovať v tele hostiteľa. Infekčným sa stáva až vo chvíli, keď prenikne do dýchacieho traktu, kde sa rozmnožuje. Dĺžka latentného obdobia môže trvať dva až desať dní," vysvetľuje v časopise Forbes.

Inkubačná doba

Latentné obdobie a inkubačná doba sa začínajú súčasne, akurát latentné obdobie je kratšie ako inkubačná doba, a to najmenej o 24 až 48 hodín. "Imunitný systém zvyčajne potrebuje jeden až dva dni na to, aby rozpoznal, že došlo k hromadnému uvoľňovaniu respiračných vírusov a vzápätí vyvolal reakciu, ktorá sa prejaví v podobe symptómov," uvádza Lee. V inkubačnej fáze sa vírus síce hromadí, ale nie natoľko, aby sa prejavil príznakmi. V tomto období sú však už ľudia nákazliví. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) inkubačná doba môže trvať až štrnásť dní, výskumy ale naznačujú, že je to zvyčajne menej, a to jedenásť až dvanásť dní. Z marcovej štúdie publikovanej v časopise New England Journal of Medicine vyplynulo, že 95 percent pozorovaných pacientov malo inkubačnú dobu 12,5 dní a menej. Májový prieskum vydaný v Annals of Internal Medicine zas zistil, že u 97,5 percenta osôb sa objavili príznaky do 11,5  dňa po nakazení.

Príznaky COVID-19 majú štyri
Zdroj: Getty Images

Nákazlivé obdobie

Trvá od konca latencie do fázy, kým ľudia neprejdú do štádia, kedy predstavujú pre ostatných nulové riziko prenosu. Vírus vylučujú a infikujú ďalších približne dva dni predtým, ako sa u nich prejavia príznaky. Ak ste nákazlivý jeden alebo dva dni pred objavením prvých symptómov, znamená to, že ste nákazlivý tri až štyri dni po tom, ako ste boli infikovaný. "Údaje z klinických a virologických štúdií, ktoré zhromažďovali biologické vzorky od pozitívnych pacientov, poskytujú dôkazy o tom, že k najväčšiemu vylučovaniu koronavírusu dochádza v horných dýchacích cestách (nos a hrdlo), a to na začiatku choroby. Predbežné údaje naznačujú, že ľudia môžu byť v čase nástupu symptómov nákazlivejší v porovnaní s neskoršími prejavmi ochorenia," uvádza Svetová zdravotnícka organizácia. 

Príznaky COVID-19 majú štyri
Zdroj: Getty Images

Symptomatické obdobie

Ide o obdobie od konca inkubačnej doby, kedy sa u vás prvýkrát objavia viditeľné príznaky, ktoré sú výsledkom toho, že váš imunitný systém reaguje a mobilizuje sa proti vírusu. "Väčšina ľudí s koronavírusom, ktorí majú príznaky, už nie je nákazlivá do desiatich dní po odznení príznakov. Ľudia, ktorí majú pozitívny test na koronavírus, ale nevyvinú sa u nich príznaky v priebehu nasledujúcich desiatich dní po testovaní, už pravdepodobne nie sú nákazliví," upozorňujú odborníci na portáli Harvard Health Publishing. Opäť však existujú zdokumentované výnimky, odporúča sa preto štrnásťdňová izolácia. 


Galéria

Ilustračné foto

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/gab

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články