°C

Streda, 27. máj 2020. Meniny má Iveta, zajtra Viliam.

FOTO Muž našiel starý negatív po dedkovi: Nechal ho vyvolať... veď to je hotový historický poklad!

Zdroj: profimedia.sk
21.05.2020 08:37

LANCASTER - Toto sú nikdy predtým nevidené fotografie, ktoré zachytávajú zdevastované Nemecko rok po skončení druhej svetovej vojny. Náhodou na ne narazil Brit Christopher Eve, keď sa prehrabával dedičstvom po svojom dedkovi.


Päťdesiatsedemročný Christopher pred časom upratoval dom svojho nebohého dedka Harryho Thurgara. Ten bol krátko po skončení druhej svetovej vojny spolu s ďalšími štyrmi mužmi vyslaný do Nemecka, aby tu zmapovali miestne priemyselné kapacity. Medzi jeho vecami náhodou objavil desať nevyvolaných filmov. Negatívy vzal do obchodu v meste Lancaster a nechal ich vyvolať. Keď si následne pozrel zhruba 350 fotiek, ostal skutočne ohromený. "Úplne ma to posadilo na zadok. Je to skutočný historický poklad," povedal Eve. 

FOTO Muž našiel starý
Zdroj: profimedia.sk

Harry Thurgar
FOTO Muž našiel starý
Zdroj: profimedia.sk

Zábery zachytávajú zdevastované povojnové Nemecko, plné ruín a kráterov od zhodených bômb. Obzvlášť ťažká bola pre miestnych obyvateľov zima 1946-47, tisíce z nich zomreli na hladomor a podchladenie. 

FOTO Muž našiel starý
Zdroj: profimedia.sk

FOTO Muž našiel starý
Zdroj: profimedia.sk

Thurgarov tím
FOTO Muž našiel starý
Zdroj: profimedia.sk

Thurgar, zakladateľ firmy na výrobu dielov pre bombardéry, pôsobil v Nemecku od mája do júna 1946. Navštívil Hanover, Hamburg, Kolín, Mníchov, Weissenberg, Norimberg, Stuttgart, Weisbaden a Frankfurt. "Počas štyroch týždňov so svojím tímom navštívil tridsať firiem v britských, amerických a francúzskych zónach okupácie. Stal sa tak svedkom totálnej apokalypsy, ktorá tu prebiehala v posledných rokoch vojny," dodal Christopher. 


Galéria

Harry Thurgar Thurgarov tím

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/np

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články