JERUZALEM - Izraelská armáda vo štvrtok oznámila, že zostrelila raketu vypálenú z Jemenu, odkiaľ povstalci-húsíovia pravidelne podnikajú útoky, ktoré sú reakciou na izraelskú ofenzívu v palestínskom Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.
Aktualizované 13:40 - V Pásme Gazy v posledných dňoch kvôli hladu zomrelo 29 detí a tisíce ďalších sú ohrozené, uviedol dnes podľa agentúry Reuters palestínsky minister zdravotníctva Mádžid abú Ramadán. Izraelská vláda cez víkend oznámila, že umožní obmedzený dovoz pomoci do Pásma Gazy, voči ktorému od marca uplatňovala blokádu. Humanitárne organizácie však upozorňujú, že ani teraz neprúdi do pásma dostatok potravín.
Sirény varovali pred útokom
Vo viacerých oblastiach stredného Izraela sa rozozvučali sirény varujúce obyvateľstvo pred útokom. Armáda raketu vypálenú z Jemenu úspešne zachytila, uvádza sa vo vyhlásení izraelskej armády.
Hnutie húsíov podporované Iránom odpaľuje rakety na Izrael a pravidelne tam vysiela drony od vypuknutia vojny v Pásme Gazy, ktorú rozpútal útok militantov z hnutia Hamas v októbri 2023. Húsíovia útočia aj na lode v Červenom mori a Adenskom zálive, pričom tvrdia, že to robia zo solidarity s Palestínčanmi v Gaze.
V reakcii na to museli mnohí majitelia lodí presmerovať plavidlá prechádzajúce cez Červené more a Suezský prieplav na dlhšiu trasu, ktorá vedie okolo cípu Afriky. Došlo preto k zvýšeniu nákladov, ako aj k predĺženiu dodacích lehôt.
Izraelská armáda oznámila, že „zlikvidovala“ útočníka, ktorý zabil tehotnú ženu
Izraelská armáda v stredu oznámila, že „eliminovala“ páchateľa útoku, pri ktorom minulý týždeň na okupovanom Západnom brehu Jordánu zahynula tehotná žena. Informovala o tom agentúra AFP. V spoločnom vyhlásení s izraelskou vnútornou bezpečnostnou agentúrou a políciou armáda uviedla, že k zneškodneniu útočníka došlo v sobotu v osade Bruchin na Západnom brehu Jordánu - neďaleko miesta minulotýždňového útoku.
Armáda popísala, že jej hliadku ohrozoval ozbrojený muž s batohom, ktorý bežal smerom k nej. Vojaci vyhodnotili jeho správanie ako podozrivé a predpokladali, že v batohu by mohol mať výbušniny, preto ho „eliminovali“. V čase tohto incidentu bezpečnostné zložky pokračovali v pátraní po páchateľovi útoku, pri ktorom zahynula tehotná žena.
Išlo o 37-ročnú obyvateľku židovskej osady Bruchin Ceelu Gezovú, ktorá bola smrteľne postrelená vo svojom aute, keď sa s manželom vydala do nemocnice, kde mala zakrátko porodiť. Za mŕtvu bola vyhlásená po prevoze do nemocnice, kde lekári vykonali cisársky rez, čím zachránili jej dieťa. Stav novorodenca je stále vážny, ako informoval jeho otec v utorok.
Od začiatku vojny v palestínskom Pásme Gazy, ktorú vyvolal teroristický útok palestínskej militantnej skupiny Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023, zaznamenáva aj Západný breh Jordánu nárast násilností a ozbrojených útokov. Izrael okupuje Západný breh od roku 1967. Židovské osady, ktoré na tomto území Izrael postavil, sú podľa medzinárodného práva považované za nelegálne.
Viaceré štáty odsúdili „varovné výstrely“ izraelských vojakov na diplomatov
Uruguaj si v stredu predvolal izraelského veľvyslanca, aby ho požiadal o vysvetlenie v súvislosti so streľbou izraelskej armády, ku ktorej došlo počas návštevy zahraničných diplomatov na okupovanom Západnom brehu Jordánu. Izrael túto streľbu označil za „varovné výstrely“, informovala agentúra AFP.
Izraelská armáda v stredu popoludní informovala, že vypálila „varovné výstrely“ po tom, ako sa delegácia diplomatov z viacerých krajín počas návštevy predjordánskeho mesta Džanín odchýlila od vopred stanovenej trasy.
Diplomati sa podľa Izraela pohybovali na území, ktoré je „aktívnou bojovou zónou“. Armáda dodala, že v súvislosti s incidentom neboli hlásené žiadne zranenia a že „spôsobené nepríjemnosti ju mrzia“. K incidentu došlo neďaleko palestínskeho utečeneckého tábora.
Medzinárodné spoločenstvo toto konanie izraelskej armády odsúdilo a palestínske ministerstvo zahraničných vecí obvinilo izraelské jednotky z „úmyselného zacielenia ostrou paľbou na akreditovanú diplomatickú delegáciu,“ ktorá do oblasti vycestovala, aby sa oboznámila s následkami útokov izraelskej armády trvajúcich už celé mesiace.
Hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa označil incident za „neprijateľný“ a zdôraznil, že bezpečnosť diplomatov musí byť rešpektovaná za každých okolností. Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová vyzvala Izrael, aby bral na zodpovednosť osoby, ktoré sú do incidentu v Džaníne zapletené. Belgicko, Británia, Francúzsko, Kanada, Mexiko, Nemecko, Taliansko, Portugalsko a Španielsko si predvolali izraelských veľvyslancov alebo uviedli, že sa touto otázkou budú zaoberať.
Egypt streľbu odsúdil ako porušenie „všetkých diplomatických noriem“, zatiaľ čo Turecko požadovalo okamžité vyšetrenie. Palestínska tlačová agentúra Wafa informovala, že v delegácii boli diplomati z viac ako 20 krajín vrátane Británie, Číny, Egypta, Francúzska, Jordánska, Turecka a Ruska.
K incidentu v Džaníne došlo v čase, keď sa stupňuje hnev kvôli humanitárnej kríze v Pásme Gaze, kde Palestínčania po týždňoch takmer úplnej izolácie bojujú o zásoby základných potravín. Dva mesiace trvajúca izraelská blokáda Pásma Gazy bola tento týždeň uvoľnená len čiastočne. Cez víkend Izrael zintenzívnil svoju vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy a sľúbil, že porazí vedenia palestínskeho hnutia Hamas, ktorého komandá svojím teroristickým vpádom na juh Izraela 7. októbra 2023 vyvolali vojnu s Izraelom.
Izrael momentálne čelí obrovskému tlaku, a to aj zo strany svojich tradičných spojencov, aby zastavil svoju novú ofenzívu a povolil prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Šéfka európskej diplomacie Kallasová v utorok uviedla, že „výrazná väčšina“ ministrov zahraničných vecí EÚ podporila krok smerom k prehodnoteniu obchodnej spolupráce s Izraelom.
Izrael oznámil, že do Pásma Gazy vstúpilo 100 kamiónov s humanitárnou pomocou
Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT), ktorý dohliada na civilné záležitosti na palestínskych územiach, informoval, že v stredu vstúpilo do Pásma Gazy 100 kamiónov s humanitárnou pomocou. Správu o tom priniesla agentúra AFP.
Vo vyhlásení COGAT sa uvádza, že cez hraničný priechod Kerem Šalom sa po kontrole vydalo do Pásma Gazy 100 kamiónov patriacich OSN a medzinárodnému spoločenstvu, ktoré prepravovali humanitárnu pomoc vrátane múky, potravín pre dojčatá a zdravotníckeho vybavenia.
Spravodajský web The Times of Israel (TOI) pred tým podvečer napísal, že Palestínčania a humanitárne organizácie v Pásme Gazy uviedli, že na príchod humanitárnej pomoci stále len čakajú. OSN objasnila, že kamióny síce na územie enklávy vstúpili, ale izraelská armáda nedala povolenie na vyzdvihnutie pomoci na palestínskej strane hranice.
Antoine Renard, riaditeľ Svetového potravinového programu (WFP), vyslovil pre TOI predpoklad, že kamióny sa zrejme zastavili v Kerem Šalome - rozsiahlom logistickom centre v juhovýchodnom cípe Pásma Gazy. Izraelská vláda začiatkom tohto týždňa oznámila, že zrušila 11 týždňov trvajúcu blokádu, ktorá priviedla palestínsku enklávu na pokraj hladomoru.
Podľa izraelskej armády následne v pondelok vstúpilo do Pásma Gazy päť a v utorok 93 kamiónov s humanitárnou pomocou. Podľa agentúry Reuters, ktorá informovala s odvolaním sa na humanitárnych pracovníkov a miestnych pekárov, sa však zásoby v Pásme Gazy nedostali do tamojších vývarovní, pekární, trhov a nemocníc.
Izrael uvalil túto blokádu v marci s tvrdením, že palestínske radikálne hnutie Hamas konfiškuje zásoby humanitárnej pomoci určené pre civilistov. Militanti toto obvinenie rozhodne popierajú. AFP pripomenula, že v blízkej budúcnosti by sa pomoc mala začať distribuovať novým systémom podporovaným USA, ktorý využíva súkromných dodávateľov.
Svoju ofenzívu proti Hamasu Izrael spustil po bezprecedentnom vpáde palestínskych teroristických kománd, ktorý sa na juhu Izraela odohral 7. októbra 2023. Podľa izraelských údajov pri útokoch v izraelských obciach, kibucoch a mošavoch, ako aj na hudobnom festivale v Negevskej púšti zahynulo približne 1200 ľudí a do Pásma Gazy bolo z juhu Izraela unesených 251 rukojemníkov.
Podľa zdravotníckych úradov Pásma Gazy odvetná letecká a pozemná operácia izraelskej armády pripravila o život viac ako 53.600 Palestínčanov. Operácie izraelskej armády viedli k zdevastovaniu tejto pobrežnej enklávy, kde podľa humanitárnych organizácií u veľkej časti ľudí - najmä detí - badať príznaky vážnej podvýživy.