BRUSEL – Súčasná doba, kedy mladí bez mobilu nevydržia ani pár hodín, naberá na intenzite. Sociálne siete pohlcujú najmä mladšie zraniteľné ročníky, ktoré im rýchlo prepadnú. Na školách sú už pravidelným problémom, pričom používanie mobilov aj počas vyučovania bráni žiakom poriadne sa sústrediť. Európska únia chce proti tomuto negatívnemu trendu bojovať po vzore Austrálie.
V Bruseli získava na popularite nový návrh, ktorý predložilo Grécko. Po jeho prijatí by sa EÚ stala stala svetovým lídrom v oblasti obmedzenia prístupu detí na sociálne siete. POLITICO poznamenáva, že deti tam trávia príliš veľa času.
Návrh už má podporu Francúzska a Španielska, ktoré patria v rámci EÚ medzi lídrov v digitalizácii. Podpísali ho francúzska štátna tajomníčka pre digitálnu agendu Clara Chappazová, grécky minister pre digitálne technológie Dimitris Papastergiou a španielsky kolega Oscar López Agueda. Tieto tri krajiny boli tiež vybrané na testovanie aplikácie na overovanie veku, ktorú vyvinula Komisia.
Kľúčová priorita Dánska
Tento problém rozbehla Austrália koncom minulého roka, keď zaviedla pravidlo, že na niektorých stránkach je možné sa zaregistrovať len od veku 16 rokov. Podľa návrhu v EÚ má ísť o zavedenie "celoeurópskeho veku digitálnej dospelosti". Inak povedané, maloletí by potrebovali súhlas rodičov na prihlásenia sa na sociálne siete. Návrhy jednotlivých krajín by sa mali prerokovať začiatkom júna.
"Ochrana našich detí v online priestore bude kľúčovou prioritou nadchádzajúceho dánskeho predsedníctva EÚ," uviedla vo vyhlásení ministerka pre digitalizáciu Caroline Stage Olsenová. Premiérka už predtým vyhlásila, že podporuje zákaz prístupu na sociálne siete pre osoby mladšie ako 15 rokov.
Neriešiteľná situácia
Tento krok nasleduje po ročnom úsilí francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. "Musíme znovu získať kontrolu nad životmi našich detí v EÚ, k čomu by mohlo prispieť zavedenie vekovej hranice 15 rokov v oblasti používania sociálnych sietí," povedal ešte v apríli 2024, pričom slovné spojenie "digitálna väčšina" zaviedol ako právnu definíciu pre túto vekovú hranicu.
Európska komisia už pracuje na niektorých opatreniach zameraných na existujúce nariadenia, ako je napríklad zákon o digitálnych službách, ktorý definuje pravidlá pre online platformy.
Dokument okrem iného navrhuje, aby overovanie veku prebiehalo na úrovni zariadení, proti čomu budú takmer s určitosťou namietať spoločnosti ako Apple a Google. Meta, pod ktorú patria Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp požaduje, aby sa tento problém riešil na úrovni zariadení, výrobcovia elektroniky tvrdia, že riešiť by to mali platformy na sociálnych sieťach. Táto nezhoda bude podľa analytikov roky brzdiť prijatie nejakého zmysluplného opatrenia.
Prvé kroky Francúzska a vízie Grécka
Francúzsko už v roku 2023 prijalo opatrenia na zablokovanie prístupu k sociálnym sieťam pre deti mladšie ako 15 rokov, hoci ešte neboli plne implementované. Gréci, ktorý samotné obmedzenie navrhli, majú pochybnosti. "Obávam sa, že úplný zákaz nebude možné implementovať," uviedol grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Zamerať sa chcú skôr na overovanie veku a aby sa služby vyhýbali ponuke pre maloletých, ktorá by mohla vyvolať závislosť.