KYJEV/PRAHA – Medzinárodná špeciálna operácia narušila podvodné call centrum, ktoré pôsobilo v jednom z regiónov Ukrajiny. Jeho zamestnanci klamali a okrádali milióny Európanov za vidinou získania financií. Medzi poškodenými majú byť aj občania Slovenska a Českej republiky.
Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) v spolupráci s českým Národným centrom proti terorizmu, extrémizmu a kybernetickej kriminalite (NCTEKK) odhalili v rámci rozsiahlej "operácie Pathfinder" činnosť podvodnej skupiny v Zakarpatskej Ukrajine, ktorá navonok pôsobila ako call centrum. Informuje o tom Európska Pravda a Polícia Českej republiky. Jej členovia mali podvodnými praktikami, ktoré zahŕňali falošné investičné ponuky, okrádať Čechov, Slovákov a ďalšie milióny Európanov.
Fungovalo na dvoch poschodiach
Zadržaných bolo celkovo 70 osôb vrátane štyroch, o ktorých sa predpokladá, že sú vodcami skupiny. Polícia ČR a bezpečnostné zložky Ukrajiny zaistili stovky počítačov a komunikačných zariadení, cez ktoré sa páchala trestná činnosť.
K zadržaniu prišlo medzi 29. aprílom a druhým májom. Bolo cieľom polročného pátrania českých orgánov činných v trestnom konaní a ukrajinských bezpečnostných zložiek, ktoré mal podnietiť Eurojust (súdny orgán EÚ s právnou subjektivitou). Call centrum fungovalo na dvoch poschodiach, malo vlastné servery, zosilnené zabezpečenie, elektronický prístupový systém a desiatky bezpečnostných kamier.
Klamlivé online reklamy
Vyšetrovanie odhalilo, že zadržaní vytvorili investičné platformy, ktoré na základe online reklamy mali presvedčiť obyvateľov z rôznych krajín EÚ investovať svoje peniaze. Postup zahŕňal inštaláciu aplikácie pre vzdialený prístup na elektronické zariadenie. Finančné prostriedky boli prevedené do kryptomien.
Polícia ČR uviedla, že len českých občanov (celkovo 37) mala podvodná skupina pripraviť o vyše 360-tisíc eur. Okrem razie v call centre prebehli aj domové prehliadky v príbytkoch podozrivých. I keď celkový rozsah problému naďalej nie je známy, predpokladá sa, že pôjde o milióny eur získaných nelegálnou cestou. "Skupina fungovala ako plnohodnotný podnik so štruktúrou a hierarchiou – od HR cez vedúceho tímu až po špičkových organizátorov. Jediným cieľom bolo však zbohatnúť na úkor dôvery občanov," povedal riaditeľ NCTEKK plk. Břetislav Brejcha.
Skupina počas svojej činnosti mala až päťkrát zmeniť miesto akcie, aby ich detekciu sťažila. Podvodné výzvy smerovali predovšetkým do Českej republiky. Každý volajúci tím mal svojho "vedúceho tímu" a konal podľa presných pokynov.
"Všetci organizátori boli na Ukrajine vzatí do väzby. Česko nebude nikoho stíhať - celé konanie prebieha v rámci ukrajinskej justície," uviedla česká polícia. Vyšetrovatelia obvinili vodcov skupiny na základe ukrajinského trestného práva. Hrozí im trest odňatia slobody na dobu 12 rokov a prepadnutie majetku.