MOSKVA - Na pozadí rastúcich obáv vo východnej Európe prichádza z Moskvy ďalší provokatívny signál: ruské štátne vydavateľstvo uviedlo monografiu, ktorá priamo spochybňuje existenciu Litvy ako suverénneho štátu. Predslov napísal samotný šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Lavrov zaútočil perom: Litva vraj nie je štát a jej jazyk neexistuje
Kniha s názvom Dejiny Litvy, ktorú v marci vydalo nakladateľstvo Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov, rozvírila vášne nielen v Litve, ale aj u jej spojencov. Predslov k publikácii totiž napísal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. A ten si nebral servítku pred ústa.
V texte obviňuje Litvu a ďalšie pobaltské štáty z manipulácie s dejinami a tvrdí, že využívajú „sfalšované historické naratívy na podnecovanie protiruských nálad“. Podľa Lavrova sa kniha stavia práve proti tomuto trendu.
Litva bije na poplach: „Videli sme to pred Ukrajinou, vidíme to znovu“
Litovský bezpečnostný poradca Kęstutis Budrys prirovnal monografiu k notoricky známemu eseju Vladimira Putina z júla 2021 o „historickej jednote Rusov a Ukrajincov“ – dokumentu, ktorý pripravil ideologickú pôdu pre vpád ruských vojsk na Ukrajinu.
„Ide o nástroj nepriateľských aktivít voči susedným krajinám: spochybňovanie ich štátnosti, hodnôt, symbolov aj histórie. Rovnako ako v prípade Ukrajiny ide o ospravedlňovanie ruskej agresie a imperializmu,“ uviedol Budrys pre rozhlas LRT.
Autorom je muž blízky Kremľu aj vojnovým frontom
Hlavným autorom publikácie je Maxim Grigorjev, riaditeľ priamo Kremľom podporovanej nadácie Fond pre štúdium problémov demokracie. Tento muž je zároveň členom tzv. Občianskej komory Ruskej federácie – poradného orgánu parlamentu a vlády –, a veterán vojny na Ukrajine. Okrem toho predsedá „Medzinárodnému verejnému tribunálu pre zločiny ukrajinských neonacistov“, fiktívnej inštitúcii šíriacej ruskú propagandu.
Spoluautorom knihy je aj kontroverzný Litovčan Giedrius Grabauskas, ktorý bol v minulosti blízkym spolupracovníkom politika Algirdasa Paleckisa. Paleckis bol v roku 2021 v Litve odsúdený za špionáž v prospech Ruska.
Provokatívne tvrdenia o „pronacistickej Litve“
V jednej z kapitol knihy, ktorá sa venuje obdobiu po odtrhnutí Litvy od Sovietskeho zväzu, autori tvrdia, že dnešná Litva sa považuje za „nástupnícky štát pronacistickej diktatúry prezidenta Antanasa Smetonu“. Podľa nich sa súčasný režim v Litve hlási k tejto ideológii, pričom vraj „prežíva len vďaka policajným opatreniam a potláčaniu disentu“.
Tieto výroky sú vnímané ako priama snaha o diskreditáciu pobaltského štátu a o vytvorenie informačného podkladu pre možné budúce aktivity, podobné tým, ktoré predchádzali invázii na Ukrajinu.