Sobota15. marec 2025, meniny má Svetlana, zajtra Boleslav

Ruský kapitán narazil do americkej vojenskej lode: Bola to len nehoda? Množia sa špekulácie o sabotáži

Bola nehoda lodí sabotáž? Zobraziť galériu (2)
Bola nehoda lodí sabotáž? (Zdroj: SITA/Dan Kitwood/Pool Photo via AP)

LONDÝN - Britské úrady zatkli kapitána (59) ruského nákladného plavidla, ktoré pri pobreží Anglicka narazilo do amerického tankera. Incident okamžite rozvíril špekulácie: Bola to nehoda, alebo úmyselný útok?

Cielený úder?

Ruské plavidlo si za cieľ vybralo nie hocijakú loď – tanker „Stena Immaculate“ prevážal v mene americkej armády obrovské množstvo leteckého paliva. Išlo o jedno z desiatich plavidiel, ktoré v čase krízy zabezpečujú zásobovanie amerických vojakov v zámorí. Teraz je poškodené.

Hoci britskí vyšetrovatelia nenašli priame dôkazy o úmyselnom útoku, prípad riešia zo všetkých uhlov. Kapitán čelí obvineniu z neúmyselného zabitia. Jeden člen jeho posádky je stále nezvestný a považovaný za mŕtveho. Kapitán je vo väzbe, jeho meno nebolo zverejnené.

Ako došlo k nehode?

Americký tanker kotvil približne 16 kilometrov od anglického pobrežia. Podľa očitého svedka z posádky sa ruský nákladný kolos „z ničoho nič“ vynoril a v plnej sile do neho narazil.

„Naša loď mala zapnuté všetky navigačné systémy a bola viditeľná pre všetky okolité plavidlá,“ povedal člen posádky pre CBS News. Napriek tomu došlo k nárazu a loď okamžite zachvátili plamene.

Podľa svedkov však ruské plavidlo ihneď nezastavilo. Naopak, pokračovalo v tlačení tankera po mori takmer desať minút! Celkovo ho odsunulo o 400 metrov. Bol to len kapitánsky omyl, alebo pokus o maximálnu deštrukciu?

Nákladná loď sa zrazila s tankerom
Zobraziť galériu (2)
Nákladná loď sa zrazila s tankerom  (Zdroj: SITA/Denys Mezentsev via AP)

Nevysvetliteľné správanie lode

Odborníci sú z incidentu zmätení. Abdul Khalique z Liverpool John Moores University zdôrazňuje, že loď mala mnoho možností vyhnúť sa kolízii, no neurobila tak. Pritom bola riadená autopilotom.

Podobne prekvapený je aj Martyn Boyers, riaditeľ prístavu Grimsby East: „V dnešnej dobe majú všetky lode sofistikované technológie, ktoré im umožňujú vyhnúť sa prekážkam. Ako mohla loď pokračovať v plavbe aj po náraze? Museli predsa dostať varovné signály!“ povedal pre CNN.

Hrozí ekologická katastrofa?

Na palube amerického tankera bolo 35 miliónov litrov leteckého paliva. Pri náraze došlo k prasknutiu minimálne jedného z 16 nádrží a úniku paliva do mora.

Hoci sa spočiatku obávali ekologickej katastrofy, britská pobrežná stráž od nehody nezaznamenala ďalšie úniky.

„Nie sme úplne za vodou, ale vyzerá to, že najhoršiemu sme sa vyhli,“ povedal odborník Greenpeace Paul Johnston. „Ak loď veľkosti futbalového ihriska narazí v plnej rýchlosti do tankera s tisíckami ton paliva, následky môžu byť katastrofálne.“

V médiách sa objavili aj tvrdenia, že americká loď viezla nebezpečný kyanid sodný, no tieto špekulácie nemecká lodná spoločnosť Ernst Russ dementovala. Tvrdí, že kontajnery boli prázdne.


 

Viac o téme: Zrážka lodíSeverné more
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu