MOSKVA - Ruský propagandista a jeden z najvýraznejších hlásateľov Kremľa, Vladimir Solovjov, opäť vyvolal rozruch v ruských štátnych médiách. Vo svojej televíznej talkšou predniesol ďalšiu sériu výhražných vyjadrení, v ktorých otvorene hovoril o útokoch na európske mestá.
"Zničíme ich!" – Priama hrozba Západu
V súvislosti s vývojom vojny na Ukrajine a s možnou zmenou postoja USA Solovjov ešte pritvrdil vo svojej rétorike. „Budeme útočiť! Nemajte ilúzie! Zasiahneme ich!“ burácal v televíznom vysielaní. Jeho slová zaznamenal aj bývalý poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Geraščenko, ktorý záznam s anglickými titulkami zverejnil na sociálnej sieti X (bývalý Twitter).
Solovjov sa vysmieval myšlienke, že Európa by mohla vyslať svoje jednotky na Ukrajinu. „Myslia si, že keď pošlú európske vojská, my len povieme: 'Wow, Európania prichádzajú…'?“ ironizoval. A vzápätí prišla jeho tvrdá výstraha: „Nie! Tie mestá jednoducho zmetieme z mapy!“
Európa bez vlastnej ochrany? Diskusia o protivzdušnej obrane
V diskusii sa Solovjov so svojimi hosťami venoval aj otázke európskej protivzdušnej obrany – alebo skôr jej údajnému nedostatku. Jeden z hostí podotkol, že Európa nemá vlastný komplexný systém vzdušnej ochrany. „Protivzdušná obrana nie sú len stíhačky,“ vysvetľoval. „Je to dvojzložkový systém, kde až 80 % nákladov a technickej zložitosti tvorí informačná infraštruktúra – radary a satelitné senzory.“
Solovjov neváhal a sarkasticky reagoval: „A oni žiadny nemajú. No tí sú ale pôsobiví...“
Európa odpovedá: Projekt European Sky Shield
Na Solovjovove provokácie však európske štáty nenechávajú bez odozvy. Ako uviedlo nemecké ministerstvo obrany, európski členovia NATO už intenzívne pracujú na projekte European Sky Shield, ktorého cieľom je posilniť protivzdušnú obranu kontinentu.
„Na to, aby sme sa účinne bránili proti raketám, dronom a ďalším vzdušným hrozbám, musíme rozšíriť existujúce schopnosti a zaplniť medzery v našej obrane,“ uvádza ministerstvo. K projektu sa doposiaľ pripojilo 19 štátov, ktoré plánujú spoločne nakupovať, využívať a udržiavať moderné obranné systémy. Základná dohoda bola podpísaná v októbri 2022 pätnástimi krajinami, no odvtedy sa k nej pridali ďalšie štyri.
S narastajúcimi hrozbami z Moskvy sa tak Európa pripravuje na možný konflikt – a ukazuje, že nechce byť nepripravená.