BEJRÚT - Izraelské jednotky sa v pondelok začali sťahovať z niektorých pohraničných dedín v Libanone s príchodom libanonskej armády. Došlo k tomu len niekoľko hodín pred uplynutím lehoty o stiahnutí vojakov vyplývajúcej z dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáh, uviedol libanonský bezpečnostný zdroj. Informuje o tom správa z agentúry AFP.
Aktualizované 12:02 - Libanon bude považovať ďalšiu prítomnosť Izraela na svojom území za okupáciu a za porušenie podmienok dohody o prímerí a vyhradzuje si právo zabezpečiť všetkými prostriedkami odchod izraelskej armády z južného Libanonu. Uviedli to dnes podľa tlačových agentúr v spoločnom vyhlásení libanonský prezident, premiér a predseda parlamentu s tým, že sa v tejto veci obráti na Bezpečnostnú radu OSN.
Izraelská armáda sa začala sťahovať z Libanonu
"Izraelské sily sa začínajú sťahovať z dedín pri hraniciach, a to vrátane Majs al-Džabal a Blida, zatiaľ čo libanonská armáda postupuje," uviedol zdroj pre AFP pod zámienkou zachovania anonymity.
archívne video
"Na základe súčasnej situácie necháme dočasne rozmiestnené malé množstvo vojakov na piatich strategických miestach pozdĺž hraníc v Libanone, aby sme mohli naďalej brániť našich obyvateľov a uistiť sa, že neexistuje bezprostredná hrozba," povedal v pondelok hovorca izraelskej armády Nadav Šošani. Zdôraznil, že ide o dočasné opatrenie, "kým libanonské sily nebudú schopné plne implementovať dohodu". Podľa spravodajského portálu The Times of Israel (TOI) sa Izrael v utorok stiahne zo všetkých libanonských pohraničných dedín a miest, okrem spomínaných piatich lokalít.
Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hibzalláhom nadobudla účinnosť 27. novembra 2024. V súlade s dohodou má Hizballáh zastaviť vojenské operácie v južnom Libanone. Izrael sa zároveň zaviazal stiahnuť svoje jednotky z južného Libanonu a do 60 dní odovzdať kontrolu nad regiónom libanonskej armáde a mierovým jednotkám OSN. Podľa pôvodnej dohody sa mal Izrael stiahnuť už pred mesiacom, lehotu však predĺžili do 18. februára.
Libanonský prezident Džúzíf Awn v pondelok vyzval sprostredkovateľov prímeria, aby vyvinuli tlak na Izrael a do utorka stiahol svoje jednotky z juhu Libanonu. Libanonskí predstavitelia žiadajú úplné stiahnutie Izraela, keďže sa nestiahol v januári, ako bolo pôvodne stanovené, píše AFP.
Izrael sa stiahol z väčšiny južného Libanonu, zotrval na piatich pozíciách
Izraelská armáda sa utorok stiahla z väčšiny juholibanonských dedín, naďalej však zotrváva na piatich strategických miestach. V utorok to potvrdila libanonská a izraelská armáda. O polnoci uplynul o mesiac predĺžený termín na úplné stiahnutie izraelských vojakov z južného Libanonu, ktorý bol súčasťou dohody o prímerí medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh, informuje o tom AFP.
"Izraelská armáda sa stiahla zo všetkých pohraničných dedín s výnimkou piatich bodov," uviedol zdroj agentúry AFP. Informáciu neskôr potvrdila aj izraelská armáda.
"Na základe súčasnej situácie necháme dočasne rozmiestnené malé množstvo vojakov na piatich strategických miestach pozdĺž hraníc v Libanone, aby sme mohli naďalej brániť našich obyvateľov a uistiť sa, že neexistuje bezprostredná hrozba," povedal v pondelok večer hovorca izraelskej armády Nadav Šošani.
Izraelský minister obrany Jisrael Kac podľa denníka Times of Israel varoval, že izraelské ozbrojené sily "počnúc dnešným dňom zostanú v nárazníkovej zóne v Libanone na piatich strategických stanovištiach a budú naďalej dôrazne a bez kompromisov presadzovať opatrenia proti akémukoľvek porušeniu prímeria zo strany Hizballáhu."
Libanonská armáda už potvrdila, že jej jednotky sú prítomné v pohraničných obciach. Podľa zdroja AFP sa do opustených pohraničných dedín rozmiestnili postupne, keďže im cestu komplikovali výbušniny a poškodená cestná infraštruktúra.
Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hibzalláhom nadobudla účinnosť 27. novembra 2024. V súlade s ňou má Hizballáh zastaviť vojenské operácie v južnom Libanone a Izrael sa zaviazal stiahnuť svoje jednotky z juhu krajiny a do 60 dní odovzdať kontrolu nad regiónom libanonskej armáde a mierovým jednotkám OSN. Lehotu na stiahnutie izraelských síl neskôr predĺžili o mesiac.
Vláda aj OSN požadujú okamžité stiahnutie izraelskej armády
Libanonská vláda aj mierové sily OSN v Libanone v utorok odsúdili vyhlásenie izraelskej armády, že jej jednotky zostanú na juhu krajiny aj po uplynutí lehoty na ich stiahnutie. Ide o súčasť dohody o prímerí medzi Izraelom a militantným proiránskym hnutím Hibzalláh. Prítomnosť izraelskej armády v Libanone označila tamojšia vláda za "okupáciu", píše AFP.
Po stretnutí prezidenta Džúzífa Awna, premiéra Nawafa Saláma a predsedu parlamentu Nabiha Berriho všetci traja libanonskí lídri uviedli, že libanonská armáda je pripravená "plniť si všetky svoje povinnosti... pozdĺž hraníc". Hovorkyňa prezidenta Awna Najat Charafeddineová dodala, že Libanon požiada o pomoc aj Bezpečnostnú radu OSN, aby "riešila izraelské porušovanie a prinútila (Izrael) okamžite sa stiahnuť".
Mierové sily OSN vyhlásili, že zotrvaním na juhu Libanonu porušuje Izrael rezolúciu BR OSN, ktorá tvorí základ dohody o prímerí medzi ním a Hibzalláhom.
"Dnešným dňom sa končí obdobie stanovené na stiahnutie izraelských obranných síl... a na rozmiestnenie libanonských síl na pozíciách v južnom Libanone," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení OSN. "Ďalší odklad tohto procesu nie je to, v čo sme dúfali, aj preto, že tak pokračuje porušovanie rezolúcie OSN," dodali mierové sily OSN.
Dohoda o prímerí medzi Izraelom a Hibzalláhom nadobudla účinnosť 27. novembra 2024. V súlade s ňou má Hizballáh zastaviť vojenské operácie v južnom Libanone. Izrael sa zaviazal stiahnuť svoje jednotky z regiónu a do 60 dní odovzdať kontrolu nad ním libanonskej armáde a mierovým jednotkám OSN. Podľa pôvodnej dohody sa mal Izrael stiahnuť už pred mesiacom, lehotu však predĺžili do 18. februára.