MOSKVA - Ruská ekonomika síce podľa Kremľa zostáva stabilná, no aj samotný prezident Vladimir Putin pripúšťa, že čelí vážnym problémom, najmä prudko rastúcej inflácii. Odborníci však varujú, že skutočná situácia je omnoho horšia, než ako ju ruské úrady vykresľujú.
Hrozba hospodárskeho kolapsu
Podľa bývalého vysokopostaveného britského vojenského spravodajcu Philipa Ingrama môže Rusko v tomto roku zasiahnuť vážna hospodárska kríza. Kľúčovým faktorom sú podľa neho západné sankcie, ktoré obmedzujú predaj ruskej ropy – hlavného zdroja príjmov pre štátny rozpočet.
„Dopad na ruskú ekonomiku bude taký zásadný, že môže vážne ohroziť schopnosť Moskvy pokračovať vo vojne proti Ukrajine,“ vyhlásil Ingram pre britský portál Express. Podľa neho by dokonca mohlo dôjsť až k úplnému hospodárskemu kolapsu.
Západ má pritom stále možnosti, ako tlak na Kremeľ ešte zvýšiť. Kľúčové bude zastavenie pašovania ropy cez takzvanú tieňovú flotilu – lode s nejasným vlastníctvom, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie. Ak sa ich podarí odstaviť od trhu, môže to mať pre ruskú ekonomiku katastrofálne následky.
Priznanie problémov
Hoci sa ruské vedenie snaží navonok prezentovať optimistický obraz, niektoré signály naznačujú, že situácia je vážnejšia. Putin v piatok podľa exilového denníka The Moscow Times uznal, že inflácia, ktorá sa medziročne blíži k 10 % a stále rastie, predstavuje jednu z najväčších výziev. „Čakám na vládny plán opatrení na urýchlenie štrukturálnych zmien v ekonomike,“ vyhlásil.
Aj ruský premiér Michail Mišustin naznačil, že hospodársky rast môže byť tento rok slabší než v predchádzajúcom období. Zároveň priznal, že na trhu je čoraz väčší nedostatok pracovnej sily.
Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) je však skutočná situácia ešte dramatickejšia, než ako ju opisuje Kremeľ. Inflácia môže byť až dvojnásobná oproti oficiálnym číslam, čo len prehlbuje ekonomickú nestabilitu.