WASHINGTON - S návratom Donalda Trumpa do Bieleho domu prišla vlna personálnych zmien a takmer kompletná obmena v najvyšších štruktúrach vlády. Jedným z prvých na rade bol podľa očakávaní bývalý predseda Zboru náčelníkov štábov, generál Mark Milley, ktorý sa v minulosti stal hlasným kritikom exprezidenta. Konflikt sa rokmi vyostril a Milley označil Trumpa za "fašistu do morku kostí", staronový prezident USA zase naznačil, že Mileyho považuje za zradcu, ktorý si zaslúži trest smrti.
Po Trumpovej nedávnej inaugurácii sa okamžite začali diať zmeny aj v Pentagone. Americké médiá priniesli správu, že Milleyho oficiálna portrétna maľba, ktorá bola vystavená len niekoľko dní predtým, bola bez váhania odstránená a nezostali po nej ani diery po klincoch v stene. Je pritom dlhoročnou tradíciou, že v Pentagóne visia na stene portréty najvyššie postavených vojakov. Tento krok je tak vnímaný ako jasný signál, že Trump sa chce zbaviť akejkoľvek pripomienky na svojho bývalého vojenského oponenta.
Napäté vzťahy s Trumpom
Milley skončil aj v Národnej poradnej komisii pre infraštruktúru, a to prakticky okamžite po nástupe novej administratívy. Trump a jeho spojenci otvorene naznačovali, že generál bol "zradca", ktorý si zaslúži "prísny trest".
Generál Milley, ktorý slúžil ako najvyšší vojenský predstaviteľ USA do septembra 2023, si už počas Trumpovho prvého mandátu vybudoval so staronovým prezidentom napätý vzťah. Neskôr kritizoval najmä jeho postup pri útoku na Kapitol zo 6. januára 2021 a varoval pred autoritárskymi tendenciami. V rozhovoroch pre médiá a v knihách sa vyjadroval ostro, pričom Trumpa označil za "najväčšie ohrozenie demokracie v modernej histórii".
Bidenova preventívna milosť
Okrem vymazania jeho prítomnosti z Pentagonu bola generálovi Milleymu odobratá aj bezpečnostná previerka a zrušená osobná ochranka. Podľa informácií agentúry AP ide o bezprecedentný krok, ktorý ešte viac zdôrazňuje napäté vzťahy medzi Trumpom a niekdajšími vojenskými predstaviteľmi.
Bývalý prezident Joe Biden, len niekoľko hodín pred odovzdaním moci, udelil Milleymu preventívnu milosť. Tento krok bol interpretovaný ako ochrana pred prípadnými politicky motivovanými stíhaniami, ktoré by mohla iniciovať nová administratíva. Milley po tomto oznámení priznal, že cíti úľavu a že sa teraz "nemusí báť odplaty".
O prácu príde viac ako tisíc ľudí
Trump a jeho spojenci dlho dopredu avizovali personálne čistky v štátnej sfére, ktoré sa zrejme dotknú politických nominantov aj kariérnych úradníkov či diplomatov. Staronový prezident niekedy pracovníkov štátnej správy označuje výrazom "deep state", ktorý evokuje konšpiračné teórie, a označuje ich za silu, ktorá v jeho prvom funkčnom období blokovala jeho plány.
"Personálny úrad pracuje na identifikovaní a odstránení viac ako tisícky osôb menovaných predchádzajúcou administratívou, ktorí nezodpovedajú našej vízii urobiť Ameriku opäť skvelou," napísal Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social.
Trump tiež oznámil, že zbavuje čestných pozícií v rôznych orgánoch zakladateľa WCK a šéfkuchára Andrésa, bývalého diplomata Briana Hooka a niekdajšiu starostku Atlanty Keishu Lanceovú Bottomsovú. Prezident dodal, že čoskoro prídu mnohé ďalšie podobné oznámenia.