MOSKVA - Rusko bolo hlavným podporovateľom režimu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, no v kľúčový okamih ho neudržalo pri moci. Mohlo by sa tak zdať, že Asad má na krajinu Vladimira Putina ťažké srdce. Bolo to však práve Rusko, kam sa po zvrhnutí uchýlil. Možným dôvodom je to, že jeho rodina tam vlastní prinajmenšom dvadsiatku bytov v prominentných mrakodrapoch.
Asad v nedeľu pred povstaleckými jednotkami postupujúcimi smerom na Damask zo Sýrie ušiel. Spolu s rodinou dostal azyl v Rusku a nachádza sa v Moskve. V krajine rozhodne neživorí. Diktatúra Bašára Asada bola veľkým rodinným podnikom, jeho najbližší a príbuzní ovládali nielen silové zložky, ale aj veľkú časť sýrskej ekonomiky. A nikoho asi neprekvapí, že si nejaké peniaze vyvádzali do zahraničia.
Obrovský majetok Asadových bratrancov v Rusku
Nezisková organizácia Global Witness v roku 2019 vypátrala, že diktátorovi bratranci kúpili v uplynulých šiestich rokoch postupne dve desiatky bytov vo dvojici mrakodrapov v centre Moskvy, vtedy v hodnote asi 40 miliónov dolárov. Ide o Gorod Stolic, vyšší z páru mrakodrapov so 73 poschodiami a 302 metrami bol pár rokov najvyššou budovou Európy. Byty kúpilo niekoľko Asadových bratrancov z matkinej strany; najviac Háfiz Machlúf (53), ktorý predtým velil tajnej službe v Damasku a radí sa k najbližším diktátorovým dôverníkom. Mal na starosti aj styky s Iránom a Hizballáhom, ako aj zbrojné obchody s Ruskom a Bieloruskom.
"Pri nákupe moskovských kancelárskych priestorov v roku 2016 si realitné spoločnosti Háfiza Machlúfa registrované v Rusku vzali úvery, pričom ako zálohu použili 11 z týchto nehnuteľností. Zložitá štruktúra týchto pôžičiek zakrýva Háfizovo spojenie s fondmi," uviedla neziskovka Global Witness, čo je charakteristické pre pranie špinavých peňazí. Háfiz vtedy v Rusku žil a podnikal niekoľko rokov.
"V septembri 2015 si kúpili nehnuteľnosť s tromi spálňami neďaleko moskovských mrakodrapov. Na túto adresu prihlásili Porsche Cayenne a Mercedes GL350, ukazujú majetkové dokumenty a uniknuté dopravné databázy objavené organizáciou Global Witness, ktoré naznačujú, že v byte bývali," pokračuje neziskovka. Ďalšie byty z mrakodrapu vedú k Rámiemu Machlúfovi, Háfizovu bratovi a svojho času najbohatšiemu mužovi v Sýrii. Vlastnil hlavného mobilného operátora v krajine, banky a realitné firmy. "Otvorené zdroje odhadujú jeho majetok medzi 5 a 10 miliardami dolárov," konštatovalo americké ministerstvo zahraničia k roku 2022.
O tom, že má Asad k Rusku blízko, svedčí aj jeho najstarší syn Háfiz Bašár Asad (23), ktorý študoval v ruskej metropole. Vlani médiá informovali, že na Moskovskej štátnej univerzite dokončil magisterské štúdium matematiky.
Čistý majetok sa odhaduje až okolo 2 miliárd dolárov
"Podľa odhadov založených na informáciách z otvorených zdrojov sa čistý majetok Asadovej rodiny všeobecne pohybuje medzi 1-2 miliardami dolárov, ale ide o nepresný odhad, ktorý ministerstvo nemôže nezávisle potvrdiť," konštatoval americký rezort zahraničia v roku 2022 Dodal však, presný odhad čistého imana Asada a členov jeho rodiny je obtiažne zsitiť, kedže ich rodinný majetok je pravdepodobne rozptýlený a ukrytý na mnohých účtoch, v portfóliu nehnuteľností, korporáciách a v daňových rajoch.
"Všetok majetok, ktorý sa nachádza mimo Sýrie a nebol zabavený alebo zablokovaný, je pravdepodobne držaný pod falošnými menami alebo inými osobami, aby sa zahmlilo vlastníctvo a vyhlo sa sankciám," dodalo americké ministerstvo.
"Podľa správ mimovládnych organizácií a médií prevádzkuje rodina Asadov zložitý systém protekcie zahŕňajúcu fiktívne spoločnosti a korporátne fasády, ktorý slúži režimu ako nástroj pre prístup k finančným zdrojom prostredníctvom zdanlivo legitímnych korporátnych štruktúr a neziskových subjektov a pre pranie peňazí získaných z nezákonných ekonomických aktivít vrátane pašovania, obchodu so zbraňami, obchodu s drogami a ochranárskych a vydieračských praktík," konštatuje.