Pondelok, 10. máj 2021. Meniny má Viktória, zajtra Blažena.

Udalosť roka v USA: Joe Biden zložil prísahu, je oficiálne 46. americkým prezidentom!

Prezident Joe Biden zložil prísahu.
Prezident Joe Biden zložil prísahu.
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool
20.01.2021 18:40

WASHINGTON - Americký prezident Joe Biden a jeho viceprezidentka Kamala Harrisová zložili prísahu v stredu pred 18.00 h. SEČ pred západným priečelím Kapitolu. V centre hlavného mesta Washington panujú po útoku priaznivcov Donalda Trumpa na Kapitol prísne bezpečnostné opatrenia. Kvôli inaugurácii došlo k mobilizácii 25-tisíc členov národných gárd, ktorí podporujú policajtov a tajné služby. Inauguráciu poznamenala aj pandémia koronavírusu, pre ktorú musela udalosť prebehnúť inak ako zvyčajne. Namiesto množstva divákov boli pred Kapitolom desaťtisíce amerických vlajok.


20:30 Ďakujeme za pozornosť, náš online z inaugurácie amerického prezidenta sa končí. Joa Bidena ešte čaká kladenie vencov k hrobu neznámeho vojaka na národnom cintoríne v Arlingtone neďaleko Washigtonu. Nasledovať bude slávnostný sprievod do Bieleho domu.

20:12 Prezident Joe Biden, prvá dáma Jill Bidenová, viceprezidentka Kamala Harrisová a jej manžel Doug Emhoff sa zúčastnili na prehliadke ozbrojených síl.

20:10 Obavy z nepokojov sa zatiaľ nepotvrdili. Podľa reportérov verejnoprávnej televízie PBS bol v čase Bidenovej inaugurácie v okolí sídla Kongresu pokoj, v uliciach okolo vládnej štvrte boli len novinári a hŕstky podporovateľov nového prezidenta, ktorí sledovali prenos slávnosti na mobilných telefónoch.

19:50 Kamala Harrisová na Twitteri uviedla, že je cťou byť viceprezidentou a je pripravená slúžiť.

19:39 Gratulácie novému americkému prezidentovi adresovali viacerí slovenskí politici, vrátane premiéra Igora Matoviča či predsedu NR SR Borisa Kollára.

19:20 Joe Biden sa presunul do prezidentskej pracovne, kde bude nasledovať slávnostný podpisový ceremoniál.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Jim Lo Scalzo/Pool Photo via AP

19:15 Lietadlo Air Force One s exprezidentom Donaldom Trumpom a jeho rodinou úspešne pristálo na Floride.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Manuel Balce Ceneta

19:00 V budove Kapitolu sa zatiaľ spolu bavia ostatní hostia, ktorí postupne čakajú taktiež na odvoz. Autá sprevádza polícia.

18:45 Joe Biden s manželkou nastúpili do auta pred Kapitolom.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite

18:40 Prezidentka SR Zuzana Čaputová verí, že nástup nového prezidenta USA Joa Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej bude znamenať posilnenie vzájomných vzťahov medzi SR a USA. V tejto súvislosti zaslala novému prezidentovi USA blahoprajný list. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

18.36 Biden zverejnil svoj prvý tweet vo funkcii prezidenta.

18:31 Ceremoniál inaugurácie na pódiu pred Kapitolom sa skončil. Joe Biden s manželkou odchádzajú. Postupne nasledujú aj ostatní hostia.

18:27 Slovo má reverd Silvester S. Beaman.

18:26 S príhovorom vystúpila 22-ročná americká poetka Amanda Gormanová. Je to najmladšia poetka, ktorej sa to pri prezidentskej inaugurácii podarilo.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky, Pool

18:20 "SR gratuluje novému prezidentovi Spojených štátov amerických Joeovi Bidenovi k nastúpeniu do úradu a želá mu veľa síl a úspechov pri výkone tejto náročnej funkcie," uviedlo slovenské ministerstvo zahraničia s tým, že Spojené štáty sú strategickým partnerom a spojencom SR. "Slovensko plánuje aktívne prispieť nielen k obnoveniu, ale aj k rozšíreniu dialógu EÚ s USA," spresnilo ministerstvo.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Susan Walsh, Pool)

18:18 Po prejave zaznieva pieseň Amazing Grace v podaní speváka Gartha Brooksa. Po dospievaní potriasol rukou Bidenovi aj bývalému viceprezidentovi Mikeovi Penceovi, nasadil si späť kovbojský klobúk, ktorý pri speve odložil, a objal Obamu.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

18:10 Bidenov príhovor pokračuje. Chce, aby sa Amerika opäť stala majákom pre celý svet.  V inauguračnom prejave sa takisto zaviazal, že porazí politický extrémizmus a domáci terorizmus. USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

18:08 Nový prezident poprosil o tichú modlitbu za všetkých, ktorí prišli o život kvôli pandémii koronavírusu. 

17:50 Joe Biden má prvý prejav k prítomným a celému národu v úlohe prezidenta. Američania sa musia zjednotiť, aby mohli spoločne bojovať proti výzvam, ktorým čelia, vrátane pandémie covidu-19 či rasizmu a vnútornému terorizmu. Biden dnešok označil za deň triumfu demokracie. Nový šéf Bieleho domu vyhlásil, že chce byť prezidentom všetkých Američanov a bojovať aj za tých, ktorí ho nevolili. Na medzinárodnom poli chce obnoviť staré spojenectvá, spolupracovať s ostatnými štátmi na riešení aktuálnych výziev a byť svetu partnerom pre mier.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky

17:49 Prísahu do rúk predsedu amerického Najvyššieho súdu Johna Robertsa práve zložil Joe Biden (78), ktorý sa oficálne stal 46. prezidentom USA. Je zároveň nastarším prezidentom v histórii krajiny.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Saul Loeb/Pool Photo via AP

Počas prísahy mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill. "Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

Joe Biden po prísahe
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

17:43 Na pódium prichádza herečka a speváčka Jennifer Lopezová.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

17:41 Kamala Harrisová zložila prísahu. Oficiálne sa tak stala viceprezidentkou Spojených štátov. Ide historicky o prvú ženu v tejto funkcii. Rovnako je aj prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Kevin Dietsch/Pool Photo via AP

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Harrisová skladala sľub do rúk sudkyne Najvyššieho súdu Sonie Sotomayorovej. Bibliu držal jej manžel Doug Emhoff.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

17:39 Lagy Gaga zaspievala americkú hymnu. Na sebe mala výraznú zlatú brošňu.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Win McNamee /Pool Photo via AP

Sprevádzala ju kapela amerického námorníctva. Hymna zaznela podľa agentúry AP v štýle spevu Lady Gaga, avšak podaná bola s vkusom i vášňou. Držiteľka ceny Grammy zvolila pre pieseň The Star-Spangled Banner (Hviezdami posiaty prápor) veľmi emotívne poňatie a v jednej chvíli zdvihla ruku smerom k vlajke nad Kapitolom. Pred odchodom z pódia si vymenila pár slov s Bidenom a pohľad s bývalým demokratickým prezidentom Barackom Obamom.

17:27 Na slávnosti okrem iného prednesie modlitbu jezuitský kňaz Leo O'Donovan, ktorý je blízkym priateľom Bidenovej rodiny. Sľub vernosti americkej vlajke prednesie hasička Andrea Hallová, následne zaznie americká hymna v podaní speváčky Lady Gaga, ktorá Bidena podporovala už pri jeho kampani v minulom roku.

17:25 Odznel prvý prejav inaugurácie v podaní senátorky Amy Klobucharovej, ktorá v marci odstúpila zo súboja o nomináciu Demokratickej strany v prezidentských voľbách. Na pódium pred Kapitol prišiel aj Joe Biden.

17:15 AP si všíma, že Biden a Harrisová pri príležitosti slávnostnej inaugurácie predvádzajú oblečenie z dielne amerických návrhárov. Biden má na sebe oblek a kabát od značky Ralph Lauren, Jill Bidenová má tvídový kabát a šaty značky Markarian od Alexandry O'Neillovej. Harrisová má podľa zdrojov model od Christophera Johna Rogersa a Sergia Hudsona, jej manžel Doug Emhoff má oblek od Ralpha Laurena.

Kamala Harrisová s manželom
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Jim Lo Scalzo/Pool Photo via AP

17:05 Polícia preveruje vyhrážku bombou voči budove Najvyššieho súdu USA vo Washingtone, ale neevakuovala ju. Americkej spravodajskej televízii CNN to uviedol predstaviteľ tlačového oddelenia tohto súdu. Súd sa nachádza oproti Kapitolu, sídlu Kongresu, kde má novozvolený americký prezident Joe Biden na poludnie miestneho času zložiť slávnostnú prísahu a vystriedať tak v Bielom dome Donalda Trumpa.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Justin L. Fowler/The State Journal-Register via AP

17:00 Na tribúne sa už nachádzajú aj viacerí bývalí prezidenti, či už to Barack Obama s manželkou Michelle, Bill Clinton s manželkou Hillary alebo George W. Bush s manželkou Laurou.

George Bush s manželkou
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

Barack Obama s manželkou
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

16:50 Biden po zložení prísahy prednesie svoj prvý prezidentský prejav, spoločne s Harrisovou potom vykonajú slávnostnú prehliadku ozbrojených síl. Okolo 20.30 h. SEČ položí spoločne s exprezidentom Barackom Obamom, Georgom Bushom mladším a Billom Clintonom veniec pri hrobe neznámeho vojaka na národnom cintoríne v Arlingtone neďaleko Washingtonu. O 23.00 h. sa potom vydajú slávnostným sprievodom do Bieleho domu.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Carolyn Kaster

16:45 Biden sa stane 46. prezidentom v nevídaných kulisách, jeho uvedeniu do úradu totiž bude vzhľadom na pandémiu covidu-19 prihliadať len zlomok ľudí, než býva obvyklé. Slávnosť tiež sprevádzajú nebývalo prísne bezpečnostné opatrenia.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Patrick Semansky, Pool

16:30 Stovky hostí prúdili do priestorov Kapitolu, aby sa zúčastnili na inaugurácii 46. prezidenta USA. Do budovy už vstúpil aj samotný Joe Biden s manželkou Jill a nová viceprezidentka Kamala Harrisová s manželom Dougom. 

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite

16:00 Udalosti z dnešného dňa si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP

 

PROGRAM INAUGURÁCIE

Joe Biden bude prisahať na Bibliu, ktorú jeho rodina vlastní od roku 1893, Harrisová zloží sľub na dve biblie, jedna je od Reginy Sheltonovej, ktorá je označovaná za jej "druhú matku", druhou bude biblia od prvého černošského člena Najvyššieho súdu Thurgooda Marshalla.

Kamala Harrisová
Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool

Prezidentský sľub

Biden zloží sľub do rúk predsedu Najvyššieho súdu Johna Robertsa, Harrisová do rúk členky Najvyššieho súdu Sonie Sotomayorovej. 

Tŕnistá cesta na vrchol: VIDEO Život Joa Bidena poznamenala obrovská tragédia aj sexškandály

Znenie prezidentského sľubu určuje článok 1 oddielu dva americkej ústavy: "Slávnostne prisahám (alebo sľubujem), že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov." George Washington si k textu pridal slová "k tomu nech mi dopomáha Boh", ktoré odvtedy prezidenti opakujú.

Novozvolený americký prezident Joe
Zdroj: SITA/AP/Carolyn Kaster

Speváčka Lady Gaga zaspieva americkú hymnu a na schodisku pred Kapitolom vystúpi aj speváčka Jennifer Lopezová.

Prvý prejav

Následne Biden prednesie svoj prvý prejav ako prezident. Prejav bude vysielať väčšina hlavných televíznych kanálov, sledovať ho bude možné aj na sociálnych sieťach.

Kvôli pandémii nového typu koronavírusu bude obmedzený počet lístkov na tribúny, ktoré budú okolo Bidena pri skladaní prísahy. Tento rok je k dispozícii len 1000 lístkov oproti obvyklým 200-tisíc. Organizátori namiesto toho vztýčia na priestranstve pred Kapitolom okolo 191-tisíc amerických vlajok, ktoré majú symbolizovať Američanov, ktorí nemohli do Washingtonu na inaugurácii prísť.

Americký prezident Joe Biden
Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Slávnostný obed zrušený

Uzavretá bude aj parková promenáda National Mall pred Kapitolom, ktorá býva v americkej metropole vedľa Pensylvánskej triedy jedným z dvoch hlavných centier osláv inaugurácie. Po inaugurácii by za normálnych okolností nasledoval slávnostný obed, ten bol ale tento rok kvôli pandémiu zrušený.

Symbolická prehliadka

Po zložení sľubu vykonajú Biden s manželkou a Harrisová s manželom symbolickú prehliadku ozbrojených síl, ktorá slúži ako symbol pokojného prevzatie úlohy vrchného veliteľa amerických ozbrojených síl.

Prezidentské voľby v USA prepísali históriu: Toto ste o Bidenovi možno netušili, fiasko pred 33 rokmi

Potom sa spoločne so svojimi partnermi vydajú po washingtonskej Pensylvánskej triede k neďalekému Bielemu domu v sprievode zástupcov každej zo zložiek americkej armády a vojenského orchestra. V minulosti sa slávnostný pochod aj prehliadka začínali vždy okolo 15.00 h. (21.00 h. SEČ) a išlo o obriu udalosť, ktorej rozsah bude tento rok úplne obmedzený.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik, Pool

Počíta sa s virtuálnou prehliadkou, ktorú bude riadiť rovnaký tím, ako minuloročný nominačný zjazd demokratov, do ktorého programu sa pripojila väčšina rečníkov, vrátane samotného Bidena, cez videohovor z rôznych miest Spojených štátov.

Trump sa nezúčastní

Neskôr sa k Bidenovi a Harrisovej pripoja bývalé hlavy štátu Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton s manželkami a všetci spoločne položia veniec pri hrobe neznámeho vojaka na národnom cintoríne v Arlingtone neďaleko Washingtonu. Končiaci prezident Donald Trump už skôr avizoval, že sa inaugurácie nezúčastní. V stredu ráno by mal odletieť do svojho sídla Mar-a-Lago v letovisku Palm Beach na Floride.

Posledná predvolebná prezidentská debata
Zdroj: SITA/AP Photo/Julio Cortez

Namiesto plesu televízny špeciál

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu organizátori zrušili rad sprievodných podujatí, ktorými Washington obvykle pri inaugurácii ožíval, ako napríklad tradičné plesy, ktoré začínali okolo siedmej hodiny večer. Namiesto toho chystajú 90-minútový televízny špeciál nazvaný "Oslavujeme Ameriku", ktorý budú vysielať všetky hlavné americké televízne stanice od 20.30 h. miestneho času (štvrtok 02.30 h. SEČ). Sledovať ho bude možné aj na internete. Reláciou bude sprevádzať herec Tom Hanks a vystúpia napríklad speváci Justin Timberlake, Jon Bon Jovi a ďalší. Vo vysielaní by sa mal objaviť Biden aj Harrisová a akcia bude podľa organizátorov okrem iného oslavovať amerického hrdinu v prvej línii boja s pandémiou covidu-19.

Program budú vysielať televízne kanály CBS, ABC, CNN, NBC, MSNBC a bude ho možné sledovať naživo aj na youtube, facebooku, twitteri a ďalších on-line platformách. Televízia Fox News naopak podľa spravodajského webu Politico reláciu naživo vysielať nebude..

Na inaugurácii obľúbená skupina Bidenovho zosnulého syna

Rocková skupina The New Radicals sa v stredu znovu dá dohromady na jediný deň - zahrá po inaugurácii amerického novozvoleného prezidenta Joea Bidena a viceprezidentky Kamaly Harrisovej. Urobí to na pamiatku Bidenovho syna, ktorý pred vyše piatimi rokmi zomrel na rakovinu, informovala tlačová agentúra AFP.

 Hudobná skupina z Los Angeles pôsobila spolu iba krátko, od roku 1997 do roku 1999, ale jej singel "You Get What You Give" sa stal medzinárodným hitom.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/Joe Raedle/Pool via AP

Keď Beau Biden bojoval s rakovinou mozgu, ktorá si v máji 2015 vyžiadala jeho život, rodina vnímala hit ako povzbudzujúcu skladbu. Joe Biden to neskôr napísal vo svojej životopisnej knihe "Promise Me, Dad" (Sľúb mi, ocko). Pieseň akoby sa prihovárala všetkým ľuďom, ktorí prechádzajú ťažkým obdobím, a prinášala posolstvo nádeje. Končí sa výzvou, aby ľudia vzdorovali útlaku zo strany bezcitných a mocných.

Na Bidenovu inauguráciu prídu aj exprezidenti

Na Bidenovej inaugurácii sa zúčastnia exprezidenti USA Barack Obama, George W. Bush a Bill Clinton, takisto ako aj bývalé prvé dámy Michelle Obamová, Laura Bushová a Hillary Clintonová. Príde i odchádzajúci viceprezident Mike Pence.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: Foto SITA/AP

Naopak Jimmy Carter, najstarší žijúci bývalý prezident USA, ani jeho manželka Rosalynn Carterová sa prvýkrát od roku 1977, keď zložil sľub, na inaugurácii nezúčastnia. Bidenovi však zaželali "všetko dobré".

FBI pred inauguráciou preveril vojakov z Národnej gardy

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) preveril príslušníkov Národnej gardy USA nasadených vo Washingtone. V rámci previerok skúmal, či niektorí z vojakov nepredstavujú bezpečnostné riziko pre inauguráciu novozvoleného prezidenta USA Joea Bidena, ktorá sa bude konať v stredu 20. januára. Informovali o tom v pondelok agentúry AFP a AP.

Po násilnostiach v budove amerického Kongresu, ku ktorým došlo minulý týždeň, sa totiž ukázalo, že viacerí stúpenci prezidenta Donalda Trumpa, ktorí sa na nepokojoch zúčastnili, mali v súčasnosti či minulosti väzby na armádu Spojených štátov.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite

"V súčinnosti s tajnými službami a FBI preverujú všetkých členov, ktorí prichádzajú (do Washingtonu)," povedal v nedeľu pre stanicu CBS News šéf Národnej gardy Daniel Hokanson. Na ochranu Kapitolu nasadili po nepokojoch približne 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy, ktorá je súčasťou rezervných zložiek ozbrojených síl USA.

Bezpečnostné previerky zahŕňajú podľa bývalého agenta FBI Davida Gomeza napríklad kontrolu toho, či sa v databáze členov týchto jednotiek neobjavia informácie, že boli v minulosti vyšetrovaní pre podozrenia z terorizmu.

Udalosť roka v USA:
Zdroj: SITA/AP Photo/J. Scott Applewhite


Galéria

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/sz
ZDROJ: ČTK, TASR
VIDEO: YouTube/ABC News, CBS News: The National, Vox, CNBC Television, Today

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články