Štvrtok25. apríl 2024, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Šéf OSN vyzval členské štáty EÚ, aby prijali migrantov z tábora Moria: Rakúsko je proti

Na snímke migranti utekajú z tábora Moria po druhom požiari na gréckom ostrove Lesbos.
Na snímke migranti utekajú z tábora Moria po druhom požiari na gréckom ostrove Lesbos. (Zdroj: TASR/AP Photo/Petros Giannakouris)

NEW YORK - Generálny tajomník OSN António Guterres v sobotu vyzval členské štáty Európskej únie, aby prijali migrantov a žiadateľov o azyl, ktorí v dôsledku požiaru v tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos prišli o strechu nad hlavou. Informovala o tom agentúra AFP.

"Je to nesmierna tragédia," povedal Guterres pre francúzsku televíziu TV5Monde v rozhovore, ktorý odvysielala v sobotu. "Podľa mňa je jediným riešením premiestnenie týchto utečencov na kontinent, pričom dúfam v európsku solidaritu," dodal. "Nemôžete od krajiny (Grécka) v prvej línií očakávať, že všetko vyrieši sama. V rámci Európskej únie musí byť zdieľaná zodpovednosť," pokračoval Guterres. Grécka poriadková polícia v sobotu použila proti protestujúcim migrantom slzotvorný plyn. Tí sú už štyri dni bez prístrešia a pravidelného prísunu vody a potravín v dôsledku požiaru v najväčšom európskom tábore pre migrantov.

Chronicky preplnenú Moriu požiar takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12.700 ľudí, vrátane zhruba 4000 maloletých, prevažne zo Sýrie a Afganistanu, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu. Desať členských štátov Európskej únie sa v piatok dohodlo na prijatí celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby, avšak podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií je takáto odozva nedostatočná.

Rakúsky kancelár je proti prijatiu migrantov

Rakúsko neplánuje prijať migrantov z gréckeho utečeneckého tábora Moria, ktorý postihol ničivý požiar, v dôsledku ktorého ostalo bez strechy nad hlavou približne 12.700 ľudí. Zdôraznil to vo videu zverejnenom v sobotu na Facebooku rakúsky kancelár Sebastian Kurz, informovala spravodajská stanica ORF.

"Ak podľahneme tomuto tlaku, potom riskujeme, že spravíme rovnakú chybu, ako v roku 2015," povedal Kurz ohľadom vtedajšej utečeneckej krízy. K otvoreniu európskych hraníc pre utečencov vtedy podľa Kurza prispeli "hrôzostrašné fotografie z vlakovej stanice v Budapešti" z leta 2015, ktoré vyvinuli tlak na štáty EÚ.

Rakúsko podľa jeho slov bude radšej "pomáhať priamo na mieste, aby bola zaistená dôstojná starostlivosť" ľudí. Poukázal zároveň na to, že Rakúsko tento rok prijalo už 3700 maloletých migrantov. Kurz odsúdil "symbolickú politiku", pričom narážal na nemecko-francúzsku iniciatívu týkajúcu sa prijatia detí a mladistvých zo zničeného tábora Moria.

Na prijatí celkovo 400 maloletých migrantov bez sprievodu dospelej osoby sa v piatok dohodlo desať členských štátov Európskej únie. Podľa niektorých ľudskoprávnych organizácií je však takáto odozva nedostatočná. Chronicky preplnený tábor Moria požiar takmer celú zničil. Tábor bol prechodným domovom pre približne 12.700 ľudí, vrátane zhruba 4000 maloletých, prevažne zo Sýrie a Afganistanu, čo viac ako štvornásobne prevyšovalo jeho kapacitu.

Omnoho dôležitejšia než prijatie migrantov z tábora Moria je podľa jeho slov "skutočná dlhodobo udržateľná podpora zasiahnutých oblastí, hospodárska perspektíva pre africký kontinent a tiež účinná ochrana našich vonkajších hraníc".

S reakciou Kurza však nesúhlasí jeho koaličný partner, rakúsky vicekancelár Werner Kogler zo strany Zelených, ktorý chce o tejto téme ešte rokovať a nájsť "riešenie v európskom duchu". Prijatie utečencov podporujú podľa jeho slov mnohí starostovia a starostky rakúskych miest, cirkevné a ľudskoprávne organizácie, ako aj viacerí politici z Kurzovej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Viac o téme: PrijatieŠtátyMigrantiOSNRakúskoAntónio GuterresSebastian Kurz
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu