°C

Piatok, 10. júl 2020. Meniny má Amália, zajtra Milota.

FOTO Protesty a nepokoje v USA naberajú na sile: Zaskočená polícia, Trumpa presunuli do bunkra

Protesty v USA sa vyhrocujú
Protesty v USA sa vyhrocujú
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez
01.06.2020 07:49

WASHINGTON - Agenti Tajnej služby Spojených štátov (USSS), ktorá chráni amerického prezidenta a jeho rodinu, v piatok v noci preventívne presunuli šéfa Bieleho domu Donalda Trumpa do bunkra. Urobili tak po tom, ako sa pred jeho washingtonským sídlom zhromaždili stovky demonštrantov, ktorí hádzali kamene a snažili sa preraziť policajné zátarasy.


V bunkri, ktorý bol navrhnutý na použitie v núdzových situáciách, ako sú teroristické útoky, strávil Trump takmer hodinu, uviedla v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na člena Republikánskej strany blízkeho Bielemu domu, ktorý nechcel byť menovaný, keďže nemá oprávnenie verejne sa vyjadrovať o súkromných záležitostiach hlavy štátu.


Situácia v USA eskaluje! VIDEO Zasahovali vojaci: Obete i zranení pribúdajú, do davu vrazili policajné autá


Túto informáciu potvrdil aj nemenovaný člen Trumpovej administratívy. Ako prvý o nej písal denník New York Times. "Biely dom sa nevyjadruje k bezpečnostným protokolom a rozhodnutiam," povedal v reakcii hovorca Bieleho domu Judd Deere. Podobne reagovala aj USSS, ktorá uviedla, že verejne neinformuje o svojich operáciách.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Už týždeň

Piatkové protesty vyvolalo úmrtie neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý pred týždňom zomrel v Minneapolise v dôsledku policajného zásahu. Demonštrácie vo Washingtone boli násilné a podľa AP políciu prekvapili. Zároveň mali za následok jeden z najrozsiahlejších poplachov v komplexe Bieleho domu od útokov z 11. septembra 2001.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Prezident a jeho rodina boli podľa republikánskeho zdroja otrasení veľkosťou a hnevom davu, ktorý sa v piatok zhromaždil pred Bielym domom. Nie je známe, či s prezidentom bola v bunkri aj jeho manželka Melania a 14-ročný syn Barron, protokol USSS to však vyžaduje. Trump v sobotu odcestoval na Floridu, kde sledoval štart prvej americkej súkromnej vesmírnej lode. Následne sa vrátil Bieleho domu obliehaného demonštrantmi.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Tí prišli do jeho blízkosti aj v nedeľu. Starostka Washingtonu Muriel Bowserová preto od nedeľňajšej 23.00 h do pondelňajšej šiestej hodiny ráno miestneho času vyhlásila v meste zákaz vychádzania. O pomoc tiež požiadala Národnú gardu, ktorá bude asistovať tamojšej polícii.

Požiar zachvátil kostol prezidentov

Krátko pred začiatkom platnosti zákazu vychádzania sa začala situácia vo Washingtone vyhrocovať a polícia nasadila proti demonštrantom slzotvorný plyn a paprikový sprej, informuje televízia CNN. Len niekoľko blokov od Bieleho domu bolo založených niekoľko požiarov, jeden zachvátil suterén Kostola sv. Jána, známeho aj ako "kostol prezidentov", pretože tam na bohoslužby chodia mnohí prezidenti vrátane Donalda Trumpa.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Biely dom v súvislosti s napätou situáciou varoval zamestnancov, ktorí musia prísť v pondelok do práce, aby skryli svoje preukazy, kým sa nedostanú k stanovišťu USSS a to isté urobili pri odchode, informuje CNN s odvolaním sa na e-mail, ktorý má k dispozícii.

Trump viní demokratických starostov a guvernérov

Po nepokojoch v mnohých amerických mestách, vyvolaných úmrtím neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda, ktorý pred týždňom zomrel v Minneapolise v dôsledku policajného zásahu, sa prezident Donald Trump v nedeľu na Twitteri opäť pustil do starostov a guvernérov z Demokratickej strany a vyzval ich, aby prijali tvrdšie opatrenia proti výtržníkom.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

"Títo ľudia sú ANARCHISTI. Povolajte našu Národnú gardu. Svet sa pozerá a smeje sa na vás a na Ospalom Joeovi," napísal Trump, ktorý svojho pravdepodobného demokratického vyzývateľa v novembrových voľbách Joea Bidena posmešne prezýva Ospalý Joe (Sleepy Joe). Samotný Biden v nedeľu na Facebooku oznámil, že predchádzajúci deň navštívil protest proti policajnému násiliu vo svojom rodnom meste Wilmington v štáte Delaware. Zverejnil aj fotografiu, ktorá ho zachytáva, ako v rúšku a kľačiac hovorí s mužom tmavej pleti a jeho malým dieťaťom.

"Našou krajinou otriasa bolesť, ale nesmieme dovoliť, aby nás táto bolesť zničila. Našou krajinou otriasa hnev, ale nemôžeme dovoliť, aby nás tento hnev pohltil. Naša krajina je vyčerpaná, ale nedovolíme, aby nás naše vyčerpanie porazilo... Ako prezident pomôžem viesť tento dialóg - a čo je dôležitejšie, budem počúvať, tak ako som to urobil dnes na mieste protestov vo Wilmingtone," napísal Biden v komentári.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Trump bojuje cez Twitter

V ďalších tvítoch Trump opäť pochválil nasadenie Národnej gardy v štáte Minnesota, kde protesty prepukli, a vyslovil názor, že sa tak malo stať skôr. V inom tvíte verzálkami napísal: "ZÁKON A PORIADOK!" Trump na Twitteri takisto žiada, aby bolo extrémne ľavicové hnutie ANTIFA zaradené na zoznam teroristických organizácií.

"Spojené štáty zaradia ANTIFA do kategórie teroristických organizácií," napísal. Toto hnutie, ktorého chce svoje politické ciele dosiahnuť prostredníctvom priamych akcií a nie reformami, a ďalší "radikálni extrémisti" sú podľa Trumpa zodpovední za to, že pôvodne pokojné demonštrácie vyústili do násilností. Minister spravodlivosti William Barr v nedeľu potvrdil, že federálna polícia FBI dostala poverenie identifikovať organizátorov nepokojov.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

"Organizované násilie vedie ANTIFA a ďalšie podobné skupiny. Ide o domáci terorizmus," cituje Barra agentúra AFP. Minister už predtým povedal, že násilnosti na mnohých miestach "boli plánované, organizované a rozdúchavané anarchistickými a ľavicovými extrémistickými skupinami". Od nedeľňajšej 23.00 h do pondelňajšej šiestej hodiny ráno miestneho času platí vo Washingtone zákaz vychádzania.

Zákazy vychádzania

Vyhlásila ho starostka amerického hlavného mesta Muriel Bowserová po tom, čo sa pri Bielom dome a Kapitole opäť zhromaždili ľudia pokojne demonštrujúci proti smrti Georgea Floyda. Bowserová tiež na Twitteri napísala, že požiadala o pomoc Národnú gardu, ktorá bude asistovať tamojšej polícii.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Zákaz vychádzania od nedele 18.00 h miestneho času vyhlásili podľa agentúry AP aj úrady okresu Los Angeles v Kalifornii zahŕňajúceho aj rovnomenné veľkomesto, aby zabránili opakovaniu násilia, ktoré vypuklo v noci na sobotu po väčšinou pokojných protestoch proti zabitiu Georgea Floyda. V mestách Beverly Hills a Santa Monica platí zákaz vychádzania už od 16.00 h, ďalšie kalifornské mesto San Francisco ho vyhlásilo od 20.00 h.

V samotnej Minnesote došlo k incidentu, pri ktorom sa po uzatvorenej diaľnici I-35 obsadenej pokojne protestujúcimi ľuďmi veľkou rýchlosťou prehnala cisterna a takmer do nich vrazila. Podľa minnesotskej diaľničnej polície išlo zrejme o úmyselný čin, pri ktorom bol vodič zranený a prevezený do nemocnice. Akým spôsobom vodič zranenia utrpel, nie je známe.

Protesty v USA sa
Zdroj: SITA/AP Photo/Steve Helber, Julio Cortez

Počas protestov v New Yorku zatkli aj starostovu dcéru

Dcéra starostu New Yorku bola jednou z takmer 790 ľudí, zatknutých v tomto americkom meste od začatia protestov, ktoré sa minulý týždeň začali po zabití Afroameričana Georgea Floyda počas brutálneho policajného zásahu v Minneapolise. V pondelok o tom informovala tlačová agentúra AP. Predstaviteľ justičných orgánov, ktorý si pre citlivosť záležitosti želal ostať v anonymite, povedal pre AP, že 25-ročnú Kiaru de Blasiovú zatkli v sobotu neskoro večer 30. mája.

V hlásení o zatknutí, ktoré získal denník New York Post, sa uvádza, že starostova dcéra odmietla opustiť ulicu v newyorskej štvrti Manhattan, keď to policajti nariadili, lebo ľudia hádzali predmety. Kiare, ktorá je černoška, dali neskôr predvolanie na súd a prepustili ju. Starosta Bill de Blasio, ktorý je beloch, sa v nedeľu na tlačovom brífingu o zatknutí dcéry nezmienil. Hovorcovia radnice sa k prípadu zatiaľ nevyjadrili.

Bill de Blasio
Zdroj: SITA

Afroameričan Floyd zomrel pred týždňom v Minneapolise v štáte Minnesota pri zásahu belošských policajtov, keď ležal spútaný na zemi a jeden policajt mu niekoľko minút kľačal na krku. Zatknutý sa sťažoval, že nemôže dýchať, nakoniec prestal rozprávať a v nemocnici ho vyhlásili za mŕtveho. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré sa zmenili na násilnosti.

Protesty podľa Číny odhalili závažnosť problému rasizmu

Čína v pondelok vyhlásila, že prebiehajúce protesty v Spojených štátoch ukázali závažnosť problémov policajného násilia a rasizmu, ktorý označila za "chronickú chorobu americkej spoločnosti". Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných Čao Li-ťien to povedal v reakcii na protesty, ktoré vypukli minulý týždeň po celých Spojených štátoch v súvislosti so smrťou neozbrojeného Afroameričana počas jeho zatýkania políciou. Informovala o tom agentúra AFP.

"Životy černochov sú takisto životmi. Musia byť zaručené aj ich ľudské práva," uviedol hovorca rezortu diplomacie na pravidelnom tlačovom brífingu v Pekingu. "Rasizmus voči etnickým menšinám v USA je chronickou chorobou americkej spoločnosti," povedal Čao. Aktuálne prebiehajúce nepokoje v mnohých amerických mestách podľa jeho slov ešte viac poukázali na "závažnosť problémov rasizmu a policajného násilia v USA".

FOTO Protesty a nepokoje
Zdroj: TASR/Richard Tsong-Taatarii/Star Tribune via AP

Čínski diplomati a štátne médiá v súvislosti s násilnými nepokojmi vyvolanými smrťou Georgea Floyda obvinili USA z pokrytectva a amerických protestujúcich prirovnali k prodemokratickým demonštrantom v Hongkongu.

Ako pripomenula agentúra AFP, Peking je už dlho pobúrený kritikou Západu, najmä Washingtonu, za zaobchádzanie s účastníkmi protestov, ktoré v minulom roku otriasli Hongkongom. Hovorca na brífingu na margo toho nazval reakciu americkej vlády na protesty doma "učebnicovým príkladom vo svete známych dvojakých štandardov" Spojených štátov.

Peskov: Rusko sa na protestoch nepodieľa

Rusko sa nijakým spôsobom nezúčastňuje na pokračujúcich protestoch v Spojených štátoch proti zabitiu Afroameričana Georgea Floyda, uviedol v pondelok hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra TASS. Demonštrácie sú podľa Peskova americkou vnútroštátnou záležitosťou.

Dmitrij Peskov
Zdroj: SITA/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Rusko sa na nich nepodieľa ani sa podieľať nebude. "Samozrejme, vývoj situácie v USA veľmi pozorne sledujeme, ale všetko, čo sa deje, je americkou vnútroštátnou záležitosťou," zdôraznil Peskov. "Nikdy sme sa nemiešali do amerických záležitostí a nerobíme to ani teraz," dodal.


Galéria

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články