°C

Pondelok, 17. február 2020. Meniny má Miloslava, zajtra Jaromír.

Čilský prezident Piňera: Polícia možno pri potláčaní protestov porušila pravidlá

Sebastián Piňera
Sebastián Piňera
Zdroj: TASR/AP Photo/Luis Hidalgo
22.11.2019 09:55

SANTIAGO - Čilský prezident Sebastián Piňera vo štvrtok vyhlásil, že polícia možno pri potláčaní nedávnych protestov, ktoré si vyžiadali už 22 obetí na životoch, nedodržala pravidlá. Miestna prokuratúra bude zároveň vyšetrovať, či čilské bezpečnostné zložky neporušovali aj ľudské práva, píše agentúra AFP.


Piňera to uviedol po tom, ako ľudskoprávna organizácia Amnesty International zverejnila správu, v ktorej odsúdila "taktiku úmyselného" zraňovania demonštrantov čilskými bezpečnostnými zložkami. "Ak pravidlá neboli dodržané - a ja si myslím, že to je v niektorých prípadoch možné -, bude to predmetom vyšetrovania zo strany prokuratúry a sankcionované súdom," uviedol čilský líder na stretnutí s predstaviteľmi zahraničných médií. 

Čilský Národný inštitút pre ľudské práva (INDH) informoval o tom, že počas demonštrácií bolo zranených až 2000 osôb. Zdravotnícke organizácie zároveň poukazujú na to, že viac ako 280 ľudí utrpelo poranenia očí spôsobené gumovými projektilmi. Nepokoje si podľa INDH nevyžiadali obete na životoch v radoch polície, mnohí príslušníci bezpečnostných zložiek však utrpeli zranenia.

Prokuratúra v súvislosti s protestmi vyhlásila, že od 31. októbra začala 1089 trestných vyšetrovaní pre údajnú policajnú brutalitu, 24 pre podozrenie z mučenia a deväť pre údajné pohlavné zneužívanie alebo znásilnenie. Piňera už v minulosti odsúdil policajné násilie, pričom vyhlásil, že "ani policajti, ani demonštranti sa nedočkajú beztrestnosti".


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články