°C

Utorok, 22. september 2020. Meniny má Móric, zajtra Zdenka.

Práva a slobody obyvateľov Hongkongu musia byť chránené, povedala Merkelová pri návšteve Číny

Angela Merkelová a čínsky premiér Lim Kche-čchiang
Angela Merkelová a čínsky premiér Lim Kche-čchiang
Zdroj: SITA/Roman Pilipey/Pool Photo via AP
06.09.2019 12:45

PEKING - Práva a slobody obyvateľov Hongkongu musia byť chránené. Riešenie politickej krízy v tomto čínskom meste sa dá dosiahnuť iba prostredníctvom dialógu a malo by sa upustiť od násilia. V piatok to počas návštevy Číny uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová. Po príchode do Pekingu sa stretla s čínskym premiérom Lim Kche-čchiangom. Neskôr absolvuje večeru s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom.


Nemecká líderka čelí výzve balansovať medzi znepokojením v otázke dodržiavania ľudských práv v Číne a ekonomickými rozhovormi s jedným z najväčších obchodných partnerov Nemecka. Ekonomické vzťahy neuľahčujú Merkelovej uspokojiť výzvy amerického veľvyslanca v Nemecku Richarda Grenella a aktivistov, aby vzniesla námietku voči dodržiavaniu ľudských práv v prípadoch, ako sú čínske správanie sa voči etnickým minoritám v Tibete a provincii Sin-ťiang, kde žije ujgurská menšina, rovnako tak v prípade trojmesačných prodemokratických protestov, ktoré sužujú Hongkong.

Angela Merkelová a čínsky
Zdroj: SITA/Roman Pilipey/Pool Photo via AP

Grenell vo štvrtok uviedol, že Čína "zámerne ignoruje svoje záväzky" voči Hongkongu a porušovania ľudských práv v provincii Sin-ťiang ukazujú, že politika vládnucej komunistickej strany "stojí proti hodnotám, ktoré si ctí Nemecko". Hongkonskí aktivisti v otvorenom liste, publikovanom tento týždeň v nemeckých novinách Bild, tiež varovali Merkelovú pred jednaním s "autoritárskymi a nespravodlivými režimami".

Angela Merkelová a čínsky
Zdroj: SITA/Roman Pilipey/Pool Photo via AP


Galéria

Angela Merkelová a čínsky Angela Merkelová a čínsky Angela Merkelová a čínsky

Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články