°C

Nedeľa, 28. február 2021. Meniny má Zlatica, zajtra Albín.

PRÁVE TERAZ Britská polícia zatkla zakladateľa organizácie Wikileaks Juliana Assangea

Britská polícia zatkla na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea.
Britská polícia zatkla na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea.
Zdroj: YouTube/Guardian News
11.04.2019 11:59

LONDÝN - Britská polícia zatkla vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea. Skrýval sa tu od roku 2012. Políciu mal na úrad pozvať veľvyslanec potom, čo juhoamerická krajina Assangeovi odobrala azyl. Šéf britskej diplomacie Jeremy Hunt Ekvádoru poďakoval za súčinnosť.


Assangea vzali do "väzby na policajnej stanici v centrálnom Londýne, kde zostane, kým čo najskôr nepredstúpi pred Westministerský magistrátny súd", uviedla polícia.

Ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne.
PRÁVE TERAZ Britská polícia
Zdroj: SITA/AP/John Stillwell//PA

"Je úplne správne, že Assange bude stáť v Británii riadne pred spravodlivosťou. O tom, čo bude nasledovať, rozhodne súd," uviedol vo vyhlásení námestník britského ministra zahraničia Alan Duncan. "Sme veľmi vďační za krok, ktorý urobila ekvádorská vláda spolu s prezidentom Morenom," povedal ďalej Duncan. "Dnešnej akcii predchádzal dlhý dialóg medzi oboma krajinami. Teším sa, že v nadchádzajúcich rokoch budú Britániu a Ekvádor spájať silné bilaterálne vzťahy," uzavrel.

Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012 so zámerom predísť vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by mohlo dôjsť k extradícii jeho osoby na stíhanie do USA. Organizácia WikiLeaks rozhnevala Washington zverejnením tisícok tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali vysoko kritické hodnotenia svetových lídrov.

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File

Assange sa dostal do povedomia širokej verejnosti v roku 2010, keď WikiLeaks zverejnila utajované video americkej armády, ktoré zachytáva útok amerických vrtuľníkov Apache v irackom Bagdade. Pri tomto útoku z roku 2007 zahynulo približne desať ľudí vrátane dvoch členov novinárskeho štábu agentúry Reuters.

V tom istom roku WikiLeaks zverejnila vyše 90-tisíc tajných dokumentov podrobne opisujúcich vojenské ťaženie pod velením USA v Afganistane. Nasledovalo zverejnenie takmer 400-tisíc interných správ americkej armády o operáciách v Iraku a tri milióny tajných správ z amerických ambasád siahajúcich do roku 1973.

PRÁVE TERAZ Britská polícia
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

Zrušenie azylu pre Assangea je protizákonné, tvrdí Wikileaks

Organizácia Wikileaks obvinila vo štvrtok Ekvádor, že "protizákonne" zrušil azyl pre jej zakladateľa Juliana Assangea. Uviedla, že ekvádorský veľvyslanec v Londýne pozval britskú políciu do budovy, aby ho zatkla. "Ekvádor nelegálne ukončil Assangeov politický azyl, pričom porušil medzinárodné právo," uviedla organizácia Wikileaks na Twitteri. Podľa agentúry AP dodala, že veľvyslanec "pozval britskú políciu na ambasádu" a Assange, ktorý tam strávil sedem rokov, bol "okamžite zatknutý".

PRÁVE TERAZ Britská polícia
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

Rusko odsúdilo zatknutie zakladateľa Wikileaks ako krok proti demokratickým slobodám. "Ruka 'demokracie' škrtí slobodu," uviedla hovorkyňa ruského rezortu diplomacie Marija Zacharovová. Dmitrij Peskov, hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina, sa k prípadu nechcel vyjadrovať, ale vyjadril nádej, že "všetky Assangeove práva budú dodržiavané".   

Assangea zatkli podľa právničky na základe žiadosti USA a porušenia kaucie

Zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea zatkli na základe žiadosti Spojených štátov o jeho vydanie, ako aj na základe obvinení z porušenia podmienok prepustenia na kauciu. Vo štvrtok to uviedla Austrálčanova právnička Jennifer Robinsonová, píše agentúra AP.

Robinsonová napísala na Twitteri, že Assangea zatkli "nielen za porušenie podmienok kaucie, ale aj v súvislosti so žiadosťou o vydanie od USA." Americké ministerstvo spravodlivosti zverejnilo vlani nedopatrením informáciu o trestnom konaní voči Assangeovi. Z čoho je Assange obvinení, z neho jasné nebolo, doplnila AP.

PRÁVE TERAZ Britská polícia
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

Bývalú analytičku americkej armády Chelsea Manningovú, ktorá projektu WikiLeaks poskytla utajované materiály, v marci znova uväznili po tom, ako odmietla svedčiť pred veľkou porotou. Hovorca amerického ministerstva spravodlivosti Marc Raimondi zverejnil vo štvrtok reakciu: "O vzatí Juliana Assangea do väzby úradmi Spojeného kráľovstva vieme."

Švédka, ktorá obvinila Assangea zo znásilnenia, žiada obnovenie vyšetrovania

Právnička Švédky, ktorá v roku 2010 obvinila zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea zo znásilnenia, vo štvrtok uviedla, že spolu so svojou klientkou požiadajú švédsku prokuratúru o obnovenie vyšetrovania. To bolo zastavené v roku 2017, pripomína agentúra AFP. "Urobíme všetko pre to, aby prokuratúra obnovila švédske vyšetrovanie, aby mohol byť Assange vydaný do Švédska a stíhaný za znásilnenie. Keďže premlčacia lehota nevypršala, moja klientka dúfa v odškodnenie," uviedla právnička Elisabeth Massiová-Fritzová.

Assangea vzali do "väzby na policajnej stanici v centrálnom Londýne, kde zostane, kým čo najskôr nepredstúpi pred Westministerský magistrátny súd", uviedla polícia. Britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt poďakoval ekvádorskej vláde za spoluprácu pri jeho zatknutí.

Ekvádorský prezident Lenín Moreno konštatoval, že ukončenie azylu pre Assangea bolo "zvrchovaným rozhodnutím", a odôvodnil ho opakovanými porušeniami medzinárodných konvencií z jeho strany. Požiadal Britániu, aby zaručila, že Assangea nevydajú do krajiny, kde by mohol čeliť mučeniu alebo trestu smrti. Británia mu to podľa jeho slov písomne potvrdila.

Zatknutie zakladateľa WikiLeaks odsúdil bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden, podľa ktorého ide o "temnú chvíľu pre slobodu tlače". Snowdena, ktorý žije v súčasnosti v Rusku, v júni 2013 v Spojených štátoch obvinili zo špionáže a krádeže štátneho tajomstva. Zverejnenie prísne tajných dokumentov odhalilo existenciu globálnych sledovacích programov, ktoré prevádzkovala americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) v spolupráci s Austráliou, Britániou a Kanadou.

V Spojenom kráľovstve nie je nik nad zákonom

Britská premiérka Theresa Mayová uvítala vo štvrtok zatknutie zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea a poďakovala sa Ekvádoru za spoluprácu. "V Spojenom kráľovstve nie je nikto nad zákonom," povedala poslancom v Dolnej snemovni parlamentu a poďakovala aj britskej polícii za preukázanie "veľkej profesionality".

Assangea zatkli vo štvrtok na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne na základe žiadosti Spojených štátov o jeho vydanie, ako aj na základe obvinení z porušenia podmienok prepustenia na kauciu. Uviedla to Austrálčanova právnička Jennifer Robinsonová a potvrdila to aj britská polícia.

Theresa Mayová
Zdroj: SITA/AP Photo/Markus Schreiber

Polícia uviedla, že zakladateľa WikiLeaks zatkla po tom, ako ju na veľvyslanectvo "pozvali", keďže mu ekvádorská vláda zrušila azyl. Ekvádorský minister zahraničných vecí José Valencia podľa agentúry AFP oznámil, že vláda prezidenta Lenína Morena zrušila Assangeovi aj ekvádorské občianstvo, ktoré dostal v roku 2017. Odňali mu ho "v dôsledku rôznych nezrovnalostí objavených v jeho dokumentoch", dodal Valencia.

Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012, aby predišiel vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak 47-ročný zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by ho mohli vydať na stíhanie do USA. Organizácia WikiLeaks rozhnevala Washington zverejnením tisícok tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali kritické hodnotenia svetových lídrov.

USA ho obvinili zo sprisahania s Manningovou

Americké ministerstvo spravodlivosti obvinilo zakladateľa organizácie WikiLeaks Juliana Assangea zo sprisahania s Chelseou Manningovou za účelom získania tajných informácií z vládneho počítača. Obvinenie oznámili vo štvrtok po tom, ako Assangea zatkli v Londýne na základe žiadosti Spojených štátov na jeho vydanie, ako aj na základe obvinení z porušenia podmienok prepustenia na kauciu z roku 2012.

USA obviňujú Assangea z pomoci Manningovej, bývalej analytičke americkej armády, ktorá projektu WikiLeaks poskytla utajované materiály. Mal jej pomôcť pri prelomení hesla, takže Manningová mohla následne preniknúť do počítačov ministerstva obrany (Pentagón). Zakladateľovi WikiLeaks za to hrozí až päť rokov väzenia, uviedla agentúra AFP.

Assangeov americký právnik Barry Pollack odsúdil vo štvrtok USA za snahu o vydanie svojho klienta za "zverejnenie pravdivých informácií". Pollack taktiež vyjadril sklamanie, že Ekvádor umožnil jeho zatknutie na pôde svojho veľvyslanectva v Londýne. "Dúfame, že Británia teraz poskytne Assangeovi prístup k náležitej zdravotnej starostlivosti, ktorú mal odopretú sedem rokov," dodal Pollack. 

Assange sa uchýlil na ekvádorské veľvyslanectvo v roku 2012, aby predišiel vydaniu do Švédska, kde ho tamojšie úrady chceli vypočúvať v rámci vyšetrovania sexuálneho útoku. Tento prípad bol neskôr stiahnutý, avšak 47-ročný zakladateľ WikiLeaks sa obáva, že by ho mohli vydať na stíhanie do USA. Organizácia WikiLeaks rozhnevala Washington zverejnením tisícok tajných amerických diplomatických správ, ktoré obsahovali kritické hodnotenia svetových lídrov.


Galéria

Britská polícia zatkla na Ekvádorské veľvyslanectvo v Londýne. Julian Assange Theresa Mayová Britská polícia zatkla na

Nástroje k článkuZDROJ: TASR, ČTK
VIDEO: YouTube/Guardian News/The Sun

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články