Dramatické zatýkanie so stoickým pokojom: Assange všetkých šokoval... Pozrite, čo držal v ruke | Topky.sk

Pondelok, 14. október 2019. Meniny má Boris, zajtra Terézia.

Dramatické zatýkanie so stoickým pokojom: Assange všetkých šokoval... Pozrite, čo držal v ruke

Julian Assange
Julian Assange
Zdroj: SITA/Victoria Jones/PA via AP
12.04.2019 17:45

LONDÝN - Zakladateľ organizácie WikiLeaks Julian Assange počas svojho štvrtkového zadržania a vyvlečenia britskou políciou z budovy ekvádorského veľvyslanectva v Londýne držal v ruke knihu od amerického spisovateľa a politika Gorea Vidala s názvom History of the National Security State.


Neskôr, keď na Westminsterskom magistrátnom súde a čakal na začiatok pojednávania, Assange si z tejto knihy potichu čítal, uvádza denník The Washington Post. Súd uznal 47-ročného Austrálčana za vinného z porušenia podmienok prepustenia na kauciu a nariadil jeho väzbu až do oznámenia trestu.


Čítajte aj: V Ekvádore zatkli Švéda: Mal byť blízkym spolupracovníkom Juliana Assangea


Vidalova kniha pokrýva témy blízke Assangeovi a WikiLeaks, pričom sa zameriava na historické udalosti, ktoré viedli k vzniku americkej stratégie národnej bezpečnosti ako masívnemu vojensko-priemyselno-bezpečnostnému komplexu, ako sa podľa denníka USA Today uvádza v anotácii predmetnej knihy vydanej v roku 2014.

Dramatické zatýkanie so stoickým
Zdroj: SITA/AP/Matt Dunham

"Ľudí nepočuť, pretože nemajú informácie," varuje Vidal vo svojej knihe. Assange ani nikto z jeho prívržencov neposkytol vysvetlenie, prečo austrálsky whistleblover držal túto knihu v rukách a aké posolstvo sa tým snažil verejnosti tlmočiť. Na sociálnych sieťach to však vzbudilo značnú pozornosť.


Čítajte aj: Clintonová to povedala jasne: Assange sa musí zodpovedať za to, čo spáchal


Assange začal zverejňovať tajné materiály o vojnových zločinoch spáchaných v Iraku a Afganistane počas funkčného obdobia exprezidenta USA Georgea W. Busha a vyhol sa stíhaniu za vlády jeho nástupcu Baracka Obamu. Vidal vo svojej knihe kritizuje amerických republikánov i demokratov za stupňovanie stratégie "vnútornej bezpečnosti" v rokoch, ktoré nasledovali po rozsiahlych teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001.

Dramatické zatýkanie so stoickým
Zdroj: YouTube/Guardian News

Assange prostredníctvom svojich právnikov odkázal, že jeho zatknutie bolo v ére "štátu národnej bezpečnosti" neodvrátiteľné. "Vravel som vám to," povedal Assange, parafrázujúc názov inej Vidalovej knihy "I Told You So".


Galéria

Julian Assange

Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články