Piatok, 21. január 2022. Meniny má Vincent, zajtra Zora, Zoran, Auróra.

Skripaľov dom konečne vyhlásia za dekontaminovaný: Neuveríte, ako dlho trvalo čistenie

Galéria fotiek (1)
Zdroj: SITA/Ben Birchall/PA via AP

LONDÝN - Dom bývalého agenta ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury, ktorý sa stal miestom útoku nervovoparalytickou látkou novičok, bol po 13.000 hodinách dekontaminačných prác vyhlásený za bezpečný. V piatok o tom informovala televízia Sky News.


Skripaľov dom je poslednou z 12 zón v meste Salisbury a v jeho okolí, ktoré vyhlásili za bezpečné v súvislosti s minuloročným útokom nervovoparalytickou látkou na Skripaľa a jeho dcéru Juliju. Dom už odovzdali samospráve grófstva Wiltshire.

"Vláda spolupracuje s majiteľom nehnuteľnosti, Wiltshirskou samosprávou a partnermi, v snahe zabezpečiť úplnú renováciu a obnovu domu. Prácu na tejto úlohe začneme s okamžitou platnosťou, pričom po ich ukončení bude dom znova používaný", vyhlásili predstavitelia britského ministerstva životného prostredia, potravinárstva a vidieckych záležitostí (Defra).       

V súvislosti s daným útokom už predstavitelia britskej armády avizovali vytvorenie nového pluku špecializujúceho sa na radiačnú, chemickú, biologickú a nukleárnu ochranu s cieľom opätovne vybudovať spôsobilosť v danej sfére. Tá bola v minulosti oslabená v dôsledku rozpočtových škrtov.

Tyrone Urch, ktorý je šéfom britského Veliteľstva výcviku a personálnej podpory, pochválil prácu vojakov, ktorí sa podieľali na dekontaminácii. Vyhlásil, že "novičok je pravdepodobne jednou z najkomplikovanejších a najnebezpečnejších nervovoparalytických látok na svete... A preto je odvaha, s ktorou sa naši mladí muži a ženy vracali za hranicu (kontaminácie), fenomenálna".

Útok na bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju sa odohral vlani v marci v britskom meste Salisbury pomocou nervovoparalytickej látky novičok, vyvinutej v bývalom Sovietskom zväze. Incident, z ktorého Británia obvinila Rusko, ešte viac zhoršil už tak napäté vzťahy oboch krajín.

Viac o téme:
ZDROJ: TASR Nahlásiť chybu

Súvisiace články

Najčítanejšie články