Pondelok6. máj 2024, meniny má Hermína, zajtra Monika

Divoká situácia neďaleko Srebrenice: Srbský premiér dostal kameňmi do hlavy

Srsbký premiér Aleksandar Vučič terčom útoku Zobraziť galériu (2)
Srsbký premiér Aleksandar Vučič terčom útoku (Zdroj: SITA)

SREBRENICA / BELEHRAD - Srbský premiér Aleksandar Vučič bol dnes napadnutý na spomienkovom podujatí v bosnianskej dedine Potočari a zasiahnutý kameňmi do hlavy. Srbskú delegáciu okamžite evakuovali a vrátila sa do Belehradu, informovala srbská televízna stanica RTS.

Podľa srbskej tlačovej agentúry Tanjug sa Vučičovi pri incidente rozbili okuliare. Či utrpel aj nejaké zranenia, agentúra neuviedla. K incidentu došlo po tom, čo srbská delegácia položila kvety v Pamätnom centre v Potočari, pripomínajúcom obete masakry 8000 bosnianskych Moslimov v neďalekej Srebrenici spred 20 rokov.

Už kladenie venca Vučičom bolo sprevádzané piskotom. Následne skupina ľudí začala na srbského premiéra hádzať kamene, topánky a fľaše s vodou. Premiérova ochranka sa ho snažila chrániť otvorenými nepriestrelnými kufríkmi. Jeden z ochrankárov chcel roztiahnuť dáždnik, ale Vučič to odmietol.

Útočníci kričali "Alláhu akbar" (Alah je veľký), "Zomri četnik" (narážka na to, že Vučič mal kedysi blízko k četnikom, príslušníkom srbských polovojenských zborov, ktoré v 20. storočí bojovali vo viacerých konfliktoch) alebo "Zabi ho". Jednotlivci z davu zaútočili aj na srbskú ochranku v snahe dostať sa k Vučičovi.

Stránka bosnianskych novín Dnevni Avaz informovala, že jedného z útočníkov polícia zatkla. Podľa Dragana Lukača, ministra vnútra Republiky srbskej, jednej z bosnianskych entít, Vučiča zasiahlo niekoľko kameňov. "Vzhľadom na to, že sme niečo také očakávali, mali sme v dave veľa ľudí v civile a oni reagovali hneď, ako sa začal útok na premiéra Vučiča," povedal Lukač.

Srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič v reakcii uviedol, že útok na Vučiča je tiež útokom na Srbsko, jeho mierovú politiku a politiku regionálnej spolupráce. "Je to ďalší negatívny dôsledok spolitizovania tejto témy (masakry v Srebrenici), ktoré namiesto k zmiereniu viedlo k novému štiepeniu a nenávisti," uviedol Dačič vo vyhlásení pre médiá.

Bosnianske médiá dali útok na Vučiča do súvislosti s tohtotýždňovými udalosťami v Bezpečnostnej rade OSN, ktorá kvôli vetu Ruska v zabránila prijatiu rezolúcie o Srebrenici predloženej Veľkou Britániou. Pracovná verzia rezolúcie jednoznačne definovala zločiny spáchané v Srebrenici v roku 1995 ako genocídu voči bosnianskym Moslimom. Vyzývala tiež na jej pripomínanie, aby sa podobná udalosť už nikdy nezopakovala. 

Srsbký premiér Aleksandar Vučič
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: SITA)

"Bez ohľadu na to, čo som videl, moja ruka k Bosniakom zostáva vystretá," vyhlásil Vučič v Belehrade na tlačovej konferencii po mimoriadnom zasadnutí vlády. "S Bosniakmi musíme žiť spoločne v budúcnosti. Dosť bolo nenávisti, dosť bolo zloby," dodal.

Srbský premiér opäť vyzval na zmierenie medzi Srbmi a bosnianskymi Moslimami. Z útoku obvinil tri skupiny futbalových chuligánov, z ktorých jedna, ktorá však naňho útočila len slovne, prišla zo Srbska. Po položení kvetov v Pamätnom centre v bosnianskej dedine Potočari ležiacej neďaleko Srebrenice nasledoval podľa neho dobre organizovaný a pripravený útok za použitia kameňov, pästí a kopancov.

Vučič pri opise udalostí potvrdil, že počas úniku pred rozvášneným davom sa mu rozbili okuliare, no z incidentu nakoniec vyviazol len s poranenou perou.  Na novinársku otázku, či došlo k pokusu o atentát, Vučič odpovedal: "Určite ma nechceli pozvať na obed alebo večeru."

Starosta Srebrenice Čamil Durakovič sa srbskému premiérovi za útok v Potočari ospravedlnil. "Vučič dnes objal Muniru Subašičovú (predsedníčka organizácie Matky zo Srebrenice), zúčastnil sa spomienky na obete a pripol si 'kvet Srebrenice', čím sa snažil ukázať, že súcití s naším smútkom a utrpením," citovala Durakoviča srbská agentúra Tanjug.

Srbský minister vnútra Nebojša Stefanovič označil incident v Potočari za "škandalózny čin" a "pokus o vraždu". Bosna si podľa neho nesplnila ani minimum svojich povinností pokiaľ ide o bezpečnosť srbského premiéra. Už v piatok varoval, že problémy môžu spôsobiť tri skupiny futbalových fanúšikov, z toho jedna zo srbského mesta Novi Pazar. 

Srbskí politici vrátane Vučiča odmietajú nazývať masaker v Srebrenici genocídou a namiesto toho hovoria "hroznom" alebo "obludnom" zločine. Vučičovi, bývalému srbskému nacionalistovi, ktorý sa zmenil na presvedčeného Európana, pripomenuli účastníci spomienky v Potočari jeho minulosť, keď roztiahli transparent s nápisom "Za každého Srba zabijeme 100 moslimov".

Vučič to vyhlásil 20. júla 1995 v srbskom parlamente, deväť dní po tom, čo Srebrenica, vyhlásená za bezpečnú zónu OSN, padla napriek prítomnosti holandských modrých prílb do rúk jednotiek bosnianskych Srbov. Vučič bol vtedy čelným predstaviteľom ultranacionalistických Srbskej radikálnej strany (SRS) Vojislava Šešelja obvineného neskôr z vojnových zločinov. Na jeseň roku 2008 sa Vučič od Šešelja dištancoval a spolu so súčasným prezidentom Tomislavom Nikoličom nastúpil na kurz proeurópskej politiky Srbska.

Viac o téme: Aleksandar VučičSrebrenica
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu