BRATISLAVA - Zdravotníctvo alebo zdravie nie je bežná komodita, s ktorou sa dá úplne obchodovať. Povedal to dnes v relácii V politike televízie TA3 minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
"Dá sa upraviť, treba však nazerať aj na spoločenské prvky a spoločenské zmeny, ktoré nastávajú postupne a dotýkajú sa aj zdravotníctva," pokračuje. Za najvýznamnejšie vníma, že v zdravotníctve do dnešného dňa istým spôsobom ponechali otázku zdravotníctva len na strane štátu aj v dôsledku konzumného života, rozvoja technológií a medicínskeho pokroku. "Niekedy sme mali spotrebiče, ktoré vydržali dvadsať rokov, takéto urýchlenie morálnej amortizácie je aj v technológiách, ale aj v postupoch v zdravotníctve obdobné," pripomenul Drucker.
Ako ďalej v relácii V politike spomenul, má pripravené programové vyhlásenie vlády, ktoré bude predkladať vláde. "Dnes hovoriť o nejakých legislatívnych požiadavkách alebo požiadavkách na legislatívu by bolo asi predčasné," zhrnul. "Ak bude programové vyhlásenie schválené, tak to asi každý rezort začne detailne rozpracovávať. Mám predstavu, že spustíme program zmien z konkrétnych projektov, kde každý bude mať do detailov spracované ciele a budeme, samozrejme, vyzývať, aby členmi týchto projektov boli tí, s ktorými potrebujeme spolupracovať," objasnil minister zdravotníctva s tým, že pre neho je spolupráca s komorami kľúčová preto, aby sa dokázali do tohto procesu začleniť aj tí, ktorých sa to dotýka.
Tomáš Drucker sa v televízii vyjadril aj k tomu, prečo v zdravotníctve vznikajú dlhy. "Keď hovoríme o liekovej politike alebo liekovej otázke, hovoríme o ambulantnej zdravotnej starostlivosti, o ústavnej a každá z nich má svoje problémy a špecifiká. Dlhodobo sa niektoré veci neriešia. Nie preto, že by nebola ochota, ale problémy sú komplexnejšie. Vytvoriť nejaký ucelený súbor zhody sa možno nedokázal nájsť. Verím, že teraz sa nám to podarí," vyhlásil.
"Sú isté otázky nedofinancovania, niekde sú, naopak, oblasti, kde si myslím, že tých peňazí ide viac. Samozrejme, že keď idete jeden balík peňazí prerozdeľovať, niekde to bolí a niekde nie. Treba nájsť také mechanizmy, ktorými vieme tento balík peňazí rozdeliť efektívnejšie," pokračoval Drucker a doplnil, že ak hovoríme o nemocniciach, kde sa asi najviac tvorí dlh, treba povedať, že tie majú v mnohých prípadoch deväťdesiat percent nákladov na mzdy.
"Znamená to, že niektoré činnosti máme nedofinancované a musíme vnútorným ušetrením identifikovať, kde môžeme tie peniaze presúvať. Máme skutočne veľký objem peňazí, ktoré idú do spotreby liekov a pritom máme najnižšiu cenu za lieky. To je asi tiež jeden z dôvodov, prečo je spotreba vyššia. Otázka je, či je nevyhnutná a akým spôsobom sa dajú upraviť opatrenia, aby sme ušetrené peniaze v spotrebe liekov presúvali napríklad do ústavnej a ambulantnej zdravotnej starostlivosti," ukončil Tomáš Drucker.
Predchádzajúca novela priniesla chaos
Novela zákona, ktorá vlani upravila poplatky v ambulanciách lekárov, spôsobuje podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera nezrovnalosti a neporiadok. Podľa jeho slov riešenie tejto otázky je jednou z koaličných priorít. Situáciu chce najprv zanalyzovať. Právnu normu má posúdiť aj Ústavný súd SR, na ktorom ju napadol prezident Andrej Kiska.
"Treba v tom urobiť isté pravidlá, či už pozitívne, alebo negatívne vymedzenie," pripúšťa Drucker. Poplatky vníma ako nástroj na zabránenie neprimeranému čerpaniu z verejných zdrojov. Na potrebu riešenia upozorňoval tento týždeň prezident Kiska. Poplatky sa podľa jeho slov vymkli absolútne spod kontroly. Riešenie vidí v zozname tých poplatkov, ktoré sa vyberať môžu, a v zakázaní ostatných. "Nepotrebujeme čakať na výsledok rozhodnutia Ústavného súdu," poznamenal.
Novela spôsobila problémy aj podľa analytika INEKO Dušana Zachara. "Prehĺbila podľa nás chaos v poplatkoch, pacienti stále nevedia, na čo majú nárok, za čo si lekári môžu pýtať poplatky a za čo nie, čiže treba to nanovo úplne prekopať a vniesť do systému poriadok... Treba pripraviť takú reguláciu, ktorá bude pochopiteľná pre každého, vymáhateľná a jednoznačná," skonštatoval.
Otázku poplatkov otvorili tento týždeň na stretnutí s ministrom aj ambulantní lekári. Čestný prezident Asociácie súkromných lekárov SR Ladislav Pásztor si myslí, že pomôcť by mohol jasný zoznam poplatkov, ktoré sa vyberať môžu a ktoré nie. Upozorňuje však, že ide o komplexnejší problém a pokiaľ by zdravotné poisťovne starostlivosť uhradili, od pacientov by sa peniaze vyberať nemuseli.
"Je to otázka rozsahu zdravotnej starostlivosti, na čo ma občan nárok, na čo nie. Otázka toho, čo konkrétne zdravotná poisťovňa objednáva a uhrádza alebo neuhrádza, čiže poplatky sú komplikovaný problém," zhrnul s tým, že lekári nechcú zvyšovať finančné zaťaženie pacientov.
Novelu zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti prijal parlament vlani v marci. Okrem iného zakázala vyberať poplatky za administratívne úkony, ako vypísanie receptu či potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení. Odzvonilo aj prednostnému objednávaniu sa na termíny.