Nárast Kiskovej strany je dôsledkom Trubanových chýb, myslí si politológ | Topky.sk

°C

Pondelok, 27. január 2020. Meniny má Bohuš, zajtra Alfonz.

Nárast Kiskovej strany je dôsledkom Trubanových chýb, myslí si politológ

Andrej Kiska a Michal Truban
Andrej Kiska a Michal Truban
Zdroj: Topky/Maarty,Ján Zemiar
26.11.2019 18:40

BRATISLAVA - Nárast strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí je dôsledkom chýb šéfa Progresívneho Slovenska (PS) Michala Trubana. Uviedol to politológ Radoslav Štefančík. Reagoval tak na prieskum agentúry AKO, v ktorom strana Za ľudí predbehla koalíciu strán PS/Spolu. Ďalší dôvod nárastu Kiskovej strany vidí aj vo zvýšenej mediálnej aktivite exprezidenta a členov strany.


„Komunikačný štýl a spôsob vyjadrovania Trubana sú zlé, chýba mu politická charizma a ťah na bránu, ktorý vidíme napríklad u súčasného premiéra Petra Pellegriniho,“ vysvetľuje Štefančík. Ako príklad chýb uviedol aj Trubanove vyjadrenia o robotníkoch alebo o drogách. Dodal, že na lídrovi PS je zrejmé, že politiku predtým nerobil.

Smer-SD v prieskume klesol pod 19 percent. Štefančík pokles nevníma ako dôležitý ukazovateľ, keďže strana sa dlhodobo pohybuje okolo 20 percent a výsledky prieskumu treba porovnávať aj s predchádzajúcimi prieskumami. „Kauzy strany Smer-SD nespôsobujú výrazný pokles preferencií, keďže tvrdé voličské jadro už dlhodobo nereaguje na kauzy, ktoré strana má,“ dodal politológ.

Strany maďarskej menšiny ako Most-Híd či SMK sa naďalej nachádzajú mimo zvoliteľnosti do parlamentu. „Prieskum AKO potvrdil, že Most-Híd dlhodobo upadá, už od vstupu do súčasnej vládnej koalície so Smerom,“ uviedol Štefančík. Dodal, že zo strany Most-Híd odišiel slovenský volič, ktorý veril vo vzájomné spojenectvo a hlas maďarského voliča sa rozdelí medzi viaceré maďarsky orientované strany. Nárast strany Sloboda a Solidarita (SaS) vysvetľuje ako väčšiu mediálnu aktivitu predsedu strany Richarda Sulíka, ktorému sa darí voliča presvedčiť, že strana mnohými odchodmi neutrpela.

Ak by sa konali parlamentné voľby najbližší víkend, Smer-SD by volilo 18,4 percenta ľudí. Nová strana Za ľudí by získala 12,5 percenta a koalícia strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia 12,4 percenta. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO, ktorý uskutočnila od 19. do 25. novembra tohto roka na vzorke tisíc respondentov.

Štvrtá sa v prieskume umiestnila strana Mariana Kotlebu ĽSNS (10,4 percenta), na piatom mieste hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), ktoré by získalo 7,6 percenta. Nasleduje hnutie Sme rodina (7,1 percenta) a Slovenská národná strana (SNS) so ziskom 6,4 percenta. Do Národnej rady SR by sa dostalo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so ziskom 6,4 percenta a tiež strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú by volilo 6,3 percenta opýtaných.


Nástroje k článku


ZDROJ: SITA

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články