Štvrtok30. máj 2024, meniny má Ferdinand, zajtra Petrana, Petronela, Nela

Bratislavský festival búra tabu filmami s homosexuálnou tematikou

Rozhovor anjelov je homoerotickou adaptáciou štrnástich Shakespearových sonetov. Zobraziť galériu (4)
Rozhovor anjelov je homoerotickou adaptáciou štrnástich Shakespearových sonetov.

BRATISLAVA – Jedna zo sekcií bratislavského festivalu pod názvom Voľná zóna: British Queer Cinema, ktorá sa každoročne napĺňa aktuálnym obsahom, sa tento rok na vzorke trinástich filmov pokúsi mapovať reprezentáciu homosexuálnych postáv v dejinách britskej kinematografie.

Uvedie filmy, ktoré odzrkadľujú zmenu vzťahu spoločnosti k otázke homosexuality, a zároveň upozorní na kvalitné filmy z histórie britského filmu, z ktorých mnohé slovenský divák ešte nemal možnosť vidieť na veľkom plátne.

Bratislavský festival od začiatku svojho vzniku uvádza v rôznych sekciách filmy s lesbickou, homosexuálnou, bisexuálnou a transexuálnou tematikou. Vzhľadom na stále problematický postoj Slovenska voči homosexuálnej menšine sa organizátori festivalu rozhodli tento rok venovať homosexuálnym filmovým príbehom samostatnú sekciu. „Téma gay a lesbických filmov je u nás pre väčšinového diváka stále vnímaná skôr ako tabu, no zároveň je už dávno celkom prirodzenou súčasťou mnohých renomovaných filmových prehliadok bez toho, aby sa vyčleňovala alebo upozorňovala na nejakú výlučnosť či módnosť,“ hovorí o vzniku sekcie programový riaditeľ bratislavského festivalu Peter Nágel.

Medzi filmami sekcie Voľná zóna: British Queer Cinema, ktorej názov vznikol na základe rovnomennej zbierky textov o podobách reprezentácie homosexuality v dejinách britskej kinematografie, sa bude premietať napríklad film Obeť v réžii Basila Deardena z roku 1961, ktorý sa považuje za vôbec prvý britský film s pozitívnou homosexuálnou hlavnou postavou. K divákom sa dostane aj tínedžerský coming out príbeh s verejnou deklaráciou lásky medzi dvoma spolužiakmi Nádherná vec v réžii Hettie MacDonald, premietať sa bude aj svojrázna reflexia života homosexuálnych umelcov Prick Up Your Ears v réžii Stephena Frearsa, u nás známeho ako režiséra filmu Kráľovná v hlavnej úlohe s Helen Mirren.

V programe je aj vizuálne uchvacujúca adaptácia „biografického“ románu Virginie Woolfovej Orlando v réžii Sally Potter v hlavnej úlohe s jedinečnou Tildou Swinton, chýbať nebudú ani súčasné filmy, ktoré reprezentujú to lepšie z ponuky festivalov gay a lesbických filmov, medzi nimi napríklad snímka Chlapci s odstrihnutým rukávom v réžii Raya Yeunga, zobrazujúca srdcové záležitosti dvoch úspešných čínskych gayov v Londýne.

Do skupiny novších filmov sekcie patria aj dve snímky režisérky Lisy Gornick Milujem Ťa? a Tik tak uspávanka, ktorá do Bratislavy zavíta osobne. Jej debut Milujem Ťa? sa považuje za vôbec prvý britský celovečerný hraný film, ktorý tematizuje lesbický životný štýl vo Veľkej Británii. Film bol nesmierne pozitívne prijatý doma i v zahraničí a získal niekoľko ocenení na festivaloch s homosexuálnou a lesbickou tematikou. Komédia o lesbickom páre a ich túžbe po dieťati Tik tak uspávanka je jej najnovším celovečerným filmom a získala už ocenenie pre najlepší hraný film na festivale Britspotting v Berlíne.

Jednou z najvýraznejších a najoriginálnejších osobností britského filmu a zároveň kľúčovým predstaviteľom nezávislého gay filmu 90. rokov „New Queer Cinema“ je výtvarník, režisér, scenárista a spisovateľ Derek Jarman (1942). Jeho filmografiu tvorí jedenásť dlhometrážnych titulov, hudobné videá a množstvo intímnych experimentálnych filmov. Bratislavský festival si Jarmanovu tvorbu v sekcii Voľná zóna: British Queer Cinema pripomenie jeho audiovizuálnou básňou Rozhovor anjelov, homoerotickou adaptáciou štrnástich Shakespearových sonetov, ktorú sám režisér vníma ako svoj najvydarenejší film. Okrem toho sa v sekcii premietne aj dokumentárny film Derek Jarman: Život ako umenie v réžii Andy Kimpton-Nye s problematikou AIDS, na ktorého následky Derek Jarman zomrel.

„Sekciu Voľná zóna: British Queer Cinema tvoria predovšetkým filmy, ktoré neboli na Slovensku vôbec alebo aspoň v poslednom období uvedené v kinách, ani na televíznych obrazovkách. Jedinou výnimkou je snímka Hra na plač Neila Jordana, ktorá je slovenským divákom dobre známa, no jej „kultovosť“ nám ho nedovolila opomenúť,“ vysvetľuje kritériá výberu filmov v sekcii jej zostavovateľka Zita Hosszúová a pokračuje: „Rozhodujúcim faktorom bola rozmanitosť, zámer priniesť čo najširšie spektrum dlhometrážnych filmov, ktoré otvorene tematizujú homosexualitu. Snažili sme sa, aby vo výbere boli zastúpené filmy s gay, lesbickou tematikou a aspoň okrajovo aj transgender motívy.“

Voľná zóna: British Queer Cinema, ktorá vznikla vďaka podpore Britskej rady na Slovensku, sa spolu so sekciou Focus: London Calling zamerala na filmy z Veľkej Británie, vďaka čomu bratislavský festival tento rok uvedie najviac britských titulov. Programovú zostavu festivalu ďalej tvoria dominantná Medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov, ďalej Made in Europe, Proti prúdu, Svetový čas, Retrospektíva: Ulrich Seidl, Slovenský film 2007, Azyl – krátkometrážna tvorba, VideoArt a Zvláštne uvedenie.
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu