Kultúra - novinky zo sveta kultúry | Topky.sk

°C

Utorok, 19. január 2021. Meniny má Drahomíra, Sára, zajtra Dalibor, Sebastián.

Kultúra

Po dlhých rokoch sa dočkáme nových epizód: Sex v meste sa tento rok vráti vďaka HBO MAX

pred hodinou

BRATISLAVA - Obľúbený seriál, ktorý sa tešil obrovskému záujmu aj u slovenského publika sa začal celosvetovo vysielať v roku 1998 a pokračoval až do roku 2004. Neskôr sa fanúšikovia Sexu v meste dočkali aj dvoch filmov. Od premiéry posledného prešlo 10 rokov a vyzeralo to tak, že sa ďalšieho pokračovania už nedočkáme. viac »

Torrenty prekvitali aj v roku 2020: Toto je rebríček najsťahovanejších seriálov na internete

Torrenty prekvitali aj v

17.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Rok 2020 prinútil veľké množstvo ľudí tráviť čas vo svojich domovoch. Aj to sa istotne podpísalo pod nárast ilegálneho sťahovania cez torrenty. Portál TorrentFreak sa pozrel na najsťahovanejšie seriály za posledný rok. A výsledok pravdepodobne nikoho neprekvapí. viac »


Zomrel hudobný režisér Leoš Komárek. Nahrával Prúdy aj Collegium Musicum

Zomrel hudobný režisér Leoš

15.01.2021 15:00

Vo veku nedožitých 88 rokov zomrel v utorok 12. januára hudobný režisér Leoš Komárek. Zosnulého hudobného režiséra si pripomenie RTVS v Rádiu Regina vo štvrtok večer v relácii Bez slov, na Rádiu Slovensko v sobotu popoludní v relácii Túto hudbu mám rád a tiež na Rádiu Regina v nedeľu doobeda. viac »


RECENZIA Koronavírus, americké voľby či násilné protesty: Netflix sarkasticky rekapituluje šialený rok 2020

RECENZIA Koronavírus, americké voľby

15.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Rok 2020 bol doslova nabitý témami, o ktorých sa dá hovoriť hodiny. Tvorcovia známeho cyklu Black Mirror sa rozhodli zrekapitulovať rok nákazy, lží, konšpirácii, ale aj ľudskej pomoci a nádeje na lepší zajtrajšok. Aby to však nebolo tuctové, príbeh minulého roku sa rozhodli podať atypickou formou. viac »


Známi filmoví záporáci, ktorí vlastne nie sú takí zlí: V skutočnom živote by si ich skôr poľutoval!

Známi filmoví záporáci, ktorí

13.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Aj ty máš niekedy pocit, že život nie je spravodlivý a všetko sa ti rúca? Asi najviac by nám o týchto pocitoch vedeli porozprávať slávne záporné postavy, ktoré možno v skutočnosti vôbec neboli také zlé, no aj tak boli potrestané. viac »


Organizátori živej kultúry: Želáme Slovensku na zdravie

Organizátori živej kultúry: Želáme

11.01.2021 15:00

Organizátori kultúrneho diania ponúkajú štátu pomoc s realizáciou očkovania proti novému ochoreniu Covid-19 zapojením ľudí zo živej kultúry a ďalších oblastí do procesu očkovania. Očkovanie považujú za nevyhnutný krok k plnohodnotnému fungovaniu spoločnosti, a teda aj k možnosti opätovného organizovania kultúrnych podujatí. viac »


Wonder Woman 3 je realitou: Obľúbenú superhrdinku uvidíme na striebornom plátne znova

Wonder Woman 3 je

11.01.2021 11:30

LOS ANGELES - Gal Gadot si ľudia po celom svete v role Wonder Woman zamilovali. Prvý film so svetoznámou herečkou v hlavnej úlohe sme mohli vidieť v roku 2017 a už vtedy ľudia volali po pokračovaní. Dočkali sme sa. Aj napriek neľahkému roku 2020 uzrel svetlo sveta film Wonder Woman 1984, ktorý bol príjemným spestrením roka, v ktorom nás čakali desiatky odložených premiér. viac »


Želáme Slovensku na zdravie

Želáme Slovensku na zdravie

11.01.2021 11:00

„Želáme Slovensku na zdravie“ je výzva, ktorú pripravili prevažne združenia a asociácie živej kultúry, no je otvorená aj ďalším organizáciám a jednotlivcom na Slovensku. Cieľom výzvy je dosiahnutie čo najrýchlejšieho a najplynulejšieho priebehu očkovania na Slovensku a najmä ponúknutie pomoci pri jeho realizácii. viac »


Vydavateľstvo Weltschmerzen uvádza nový album: Penumbra Vortex - Phases

Vydavateľstvo Weltschmerzen uvádza nový

09.01.2021 15:00

Necelé dva mesiace po tom, ako na novej slovenskej značke Weltschmerzen vydal svoj debutový sólový album bubeník a skladateľ Fokular, prináša toto agilné vydavateľstvo aj nový počin jeho spoluhráča z kapely Möbius, Daniela Kozlíka. A opäť ide o výnimočnú nahrávku plnú napätia, emócie a atmosféry. viac »


RECENZIA Animák Soul od Pixaru je to najkrajšie, čo sme videli v roku 2020: Silný príbeh strhne úplne každého

RECENZIA Animák Soul od

09.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Štúdio Pixar je už roky spájané s kvalitnými animovanými príbehmi, ktoré sa nám (takmer) vždy dokázali vryť po kožu. S Toy Story prišila revolúcia v animovaných filmoch a Cars, Príšerky s.r.o. či Rodinka Úžasných sa nám už navždy bude spájať s detstvom. Teraz však prichádza nový príbeh s názvom Soul (Duša). viac »


Ponuka Netflixu na január je pestrá: Objav históriu nadávok aj drámu o žene, ktorá nezvládla domáci pôrod

Ponuka Netflixu na január

08.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Nový rok je tu, no Slováci do neho vstupujú počas tvrdého lockdownu, ktorý mnohých opäť na dlhé dni uzavrel vo svojich domovoch. Pokiaľ nevieš, čo s voľným časom (a zhadzovať kilá po sviatkoch sa ti nechce), pusti si Netflix a nechaj sa unášať na vlnách množstva nového obsahu. Výber je poriadne pestrý. viac »


FILMTAG Niektoré vianočné filmy sú poriadne peklo: Vybrali sme pre teba tie úplne najhoršie

FILMTAG Niektoré vianočné filmy
Video

07.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Vianoce mnohí označujú ako najkrajšie sviatky v roku. Rodina je opäť po kope, jedlo kypí z každej strany stola a po rozbalení darčekov sa zvyčajne všetci zídu pred televízorom, aby si spoločne pozreli obľúbené filmy. Popoluška či Sám doma sú absolútnymi klasikami, bez ktorých si nevieme predstaviť Vianoce. viac »


Sima a Kali dobyli slovenský YouTube: Toto sú tie najpozeranejšie hudobné videá roka 2020

Sima a Kali dobyli

06.01.2021 11:30

BRATISLAVA - Možno sa to stalo už aj tebe. Hovoríš si, že pôjdeš spať, pretože potrebuješ byť na ďalší deň plný energie a zrazu si uvedomíš, že už dve hodiny pozeráš najrôznejšie videá na YouTube. Práve vtedy možno príde čas na rôzne podcasty, vlogy alebo vtipné videá, ktoré ti zlepšia náladu alebo jednoducho počúvaš hudbu. viac »


RECENZIA Farebná jazda nabitá slávnymi hercami: Ako sa podaril muzikál The Prom od Netflixu?

RECENZIA Farebná jazda nabitá

04.01.2021 11:30

BRATISLAVA Netflix nám v priebehu krátkeho obdobia doručil poriadnu nádielku muzikálov. O nejakých vysokých očakávaniach sa však samozrejme nedalo hovoriť (jediným naozaj očakávaným muzikálom je momentálne len remake West Side Story od Stevena Spielberga). viac »


Daniel Radcliffe nie je len Harry Potter: Pozri si 20 zaujímavostí o populárnom predstaviteľovi mladého čarodejníka

Daniel Radcliffe nie je
Video

02.01.2021 11:00

LONDÝN - Herca menom Daniel Radcliffe nepozná vo svete naozaj len málokto. Tento predstaviteľ mladého čarodejníka Harryho Pottera sa vryl do pamäte už pomaly dvoch generáciám ľudí. Jeho príbeh sme sledovali so zatajeným dychom, nehovoriac o knihách, ktoré opäť priviedli deti ku knihám. viac »


Filmový večer plný smiechu? Pri týchto komédiách sa budeš chytať za brucho!

Filmový večer plný smiechu?

30.12.2020 11:30

BRATISLAVA - Aj ty si na tom momentálne tak, že nevieš, čo so sebou? Zavolaj svojich kamarátov k sebe domov, urob im za vagón popcornu a pustite si nejakú dobrú komédiu! Pri ich výbere sa skús inšpirovať týmito komédiami. Zaručujeme ti, že rozhodne nebudeš ľutovať. viac »


Tvorcovia In Between Books Sessions hľadajú nové mená slovenskej hudby

Tvorcovia In Between Books

28.12.2020 15:00

Séria komorných koncertov s kvalitným videozáznamom In Between Books Sessions prednedávnom uzavrela svoju štvrtú sezónu. Tá bola značne ovplyvnená pandémiou, no jej tvorcovia už pripravujú program na ďalší rok. Opäť tak hľadajú nové tváre slovenskej a stredoeurópskej regionálnej scény, ktoré by radi uvítali vo svojom projekte. viac »


V kinách po celom svete zarobili závratné miliardy dolárov: Toto sú najúspešnejší režiséri súčasnosti

V kinách po celom

28.12.2020 11:30

BRATISLAVA - Kedy je film úspešný? Niekto tvrdí, že úspešný film musí zarobiť veľa peňazí, niekto, že musí mať skvelé hodnotenia, iný dá prednosť mnohým oceneniam alebo sa prikloní k jeho skutočnej hodnote v budúcnosti. viac »


Coldplay sprístupnili pieseň Flags na digitálnych službách

Coldplay sprístupnili pieseň Flags

27.12.2020 15:00

Londýn - Skupina Coldplay vydala na streamovacích službách skladbu Flags. Pieseň sa pôvodne objavila iba ako bonus na japonskej verzii albumu Everyday Life. Štvorica ju teraz dáva k dispozícii ako samostatný singel a sprístupňuje ju fanúšikom po celom svete. viac »


Tichá noc zaznela prvýkrát na Vianoce v roku 1818

Tichá noc zaznela prvýkrát

26.12.2020 15:00

Nemecko - Vianočné piesne patria už desiatky rokov k vianočným sviatkom. Ich predchodcami boli koledy, ktoré majú svoj prapôvod v Rímskej ríši, spievali ich aj Slovania už ako ľudové piesne pri príležitosti veľkých cirkevných sviatkov, Vianoce nevynímajúc. Najznámejšie koledy prekonali hranice mnohých krajín a boli preložené do desiatok jazykov. Najznámejšou ... viac »


Najznámejší hororový herec: Javier Botet je kráľ kostýmov a dôvod, prečo sa v noci bojíš zaspať

Najznámejší hororový herec: Javier

26.12.2020 11:30

LOS ANGELES - Horory patria do kategórie filmov, ktoré nie sú pre každého. Pri násilných a desivých scénach je občas ťažké myslieť na to, že snímky sú len hrané a to, čo sa ti odvíja pred očami, nie je skutočnosť. Práve pri hororoch sa často používajú najrozmanitejšie rekvizity a počítačové úpravy, ktoré majú vytvoriť požadovaný efekt. viac »


Najčítanejšie články