Piatok5. december 2025, meniny má Oto, zajtra Mikuláš, Nikolas

Výbor k tendru na nákup hasičských áut nerokoval: Poslanci neschválili program

Kamil Šaško Zobraziť galériu (3)
Kamil Šaško (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

BRATISLAVA - Výbor Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť v pondelok nerokoval o verejnom obstarávaní na nákup 80 automobilov hasičskej záchrannej služby. Poslancov síce prišlo na schôdzu dostatok, no neschválili jej program.

Mimoriadne rokovanie výboru iniciovala opozícia. Mal sa venovať obstarávaniu na vozidlá pre hasičov. Hnutie Slovensko ešte v auguste upozornilo na to, že firma, s ktorou rezort vnútra uzavrel zmluvu, autá nedodáva. Poukázalo takisto na nezrovnalosti pri fakturovaní. Upozornilo na to, že prvý prototyp vozidla sa dodal 19. decembra 2024, no objednávka sa vystavila až 23. decembra 2024.

archívne video

Brífing po neotvorenom Výbore NR SR pre obranu a bezpečnosť (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Ministerstvo kritiku odmietlo

Ministerstvo kritiku odmietlo. Deklarovalo, že techniku nakupuje transparentne, hospodárne a v súlade s legislatívou. Pripomenulo, že proces obstarávania bol predmetom kontroly zo strany Úradu pre verejné obstarávanie, ktorá potvrdila, že nepochybilo. Avizovalo tiež, že druhé vozidlo odovzdá do konca augusta a od septembra sa začnú pravidelné dodávky ďalších vozidiel. Spoločnosť LRK Trading, ktorá zmluva uzavrela, deklarovala, že si plní všetky svoje záväzky voči rezortu podľa dohody. Vyjadrenia o „66 vozidlách, ktoré už mali byť dodané“, nezodpovedajú podľa nej textu rámcovej dohody ani skutočným zmluvným povinnostiam.

Opozícia vyčíta koalícii

Opoziční poslanci Národnej rady (NR) SR kritizujú, že sa na parlamentnom výbore pre obranu a bezpečnosť nerokovalo o verejnom obstarávaní na nákup hasičských áut. Koalícii vyčítajú, že rokovanie neumožnila, keďže nezahlasovala za program schôdze. V tejto súvislosti hovorila o porušovaní jej právomocí. Vyplýva to z vyjadrení opozičných poslancov v NR SR. „To, čo tu vidíme a vnímame od nástupu tejto vládnej koalície je, že sa absolútne porušujú pravidlá, zákony, dokonca aj ústava. (...) My máme právo sa pýtať a diskutovať o veciach, o ktorých chceme získať informácie, ktoré nám nie sú poskytované,“ skonštatoval člen výboru Juraj Krúpa (SaS).

Aj ďalší členovia výboru Jaroslav Spišiak (PS) a Andrea Turčanová (KDH) poukázali na to, že sa na výbore chceli pýtať na viaceré otázky okolo tendra, no koalícia im to neumožnila. Išlo napríklad o otázku k tomu, prečo sa dosiaľ dodalo len jedno vozidlo a prečo prišla skôr faktúra, ako sa vystavila objednávka. „Zarážajúce je to, že poslanci koalície sa zúčastnili na výbore a nezahlasovali za program. To znamená, že nie sú zvedaví, či sa nakupuje objektívne, či sa nenakupuje predražene a či sa nakupuje vo verejnom záujme,“ podotkol Spišiak.

Exminister vnútra a poslanec NR SR Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) tiež namietal, že na výbore sa nedočkali odpovedí na ich otázky. Kritizoval tiež neúčasť súčasného šéfa rezortu vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Zopakoval svoje viaceré výhrady k verejnému obstarávaniu. Poukázal na to, že hasiči nové autá stále nemajú a myslí si, že ich v krátkej dobe ani mať nebudú. Brannobezpečnostný výbor v pondelok o verejnom obstarávaní na nákup 80 automobilov hasičskej záchrannej služby nerokoval. Poslancov síce prišlo na schôdzu dostatok, no neschválili jej program. Mimoriadne rokovanie výboru iniciovala opozícia.

Roman Mikulec
Zobraziť galériu (3)
Roman Mikulec  (Zdroj: Topky/Ramon Leško)

Koalícia hovorí o výbore k hasičským autám ako o groteske opozície

Koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR si stoja za tým, že neschválili program pondelkového rokovania parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť. Schôdzu výboru k téme verejného obstarávania na nákup hasičských áut, ktorú iniciovala opozícia, považujú za jej grotesku. Vyplýva to z vyjadrení koaličných poslancov.

„Pred otvorením alebo neotvorením výboru som mal možnosť hovoriť s prezidentom Hasičského a záchranného zboru a štátnou tajomníčkou rezortu vnútra, ktorí mi ozrejmili celú situáciu. Ukázali mi finálne rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktoré veľmi jasne potvrdzuje to, čo bolo niekoľkokrát komunikované zo strany ministerstva vnútra. Nezostáva mi nič iné, iba skonštatovať, že výbor pre obranu a bezpečnosť nemá vo svojich kompetenciách preskúmavať rozhodnutia ÚVO,“ skonštatoval predseda výboru Richard Glück (Smer-SD).

Richard Glück
Zobraziť galériu (3)
Richard Glück  (Zdroj: Topky/Vlado Anjel)

Upozornil zároveň na to, že koaliční poslanci sa na výbor dostavili. „No nemohli sme schváliť takýto program, pretože je to absolútne mimo kompetencií nášho výboru,“ uviedol. Označil to za grotesku opozície. „Potrebuje upútať vašu pozornosť tak, aby mohli rozprávať svoje naratívy o absolútnom kolapse štátu,“ podotkol. Aj podpredseda parlamentu a člen výboru Tibor Gašpar (Smer-SD) poznamenal, že je rád, že sa program pondelkového rokovania výboru neschválil. „Bol by to zbytočne stratený čas,“ argumentoval.

Kurilovská pripomína, že tender k hasičským autám bol podľa ÚVO v poriadku

Štátna tajomníčka Ministerstva vnútra (MV) SR Lucia Kurilovská upozorňuje na to, že verejné obstarávanie na nákup automobilov hasičskej záchrannej služby bolo v absolútnom poriadku. Poukazuje pri tom na výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Uviedla to po tom, ako sa malo na výbore Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť o téme tendra rokovať, no poslanci neschválili program.

"ÚVO konštatoval, že je všetko v absolútnom poriadku so všetkými predpismi, zákonmi a normami, ktoré si verejné obstarávanie podľa našich zákonov vyžaduje,“ poznamenala. Aj prezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Adrián Mifkovič poukázal na výsledky kontroly ÚVO. Upozornil na to, že spoločnosť, ktorá tender vyhrala, splnila všetky podmienky. „Uchádzač splnil podmienky, vyhral najlacnejší, s najlepšou ponukou,“ podotkol. Poukázal na to, že keby sa kontrola ukončila do konca roku 2024, tak by už všetky nové hasičské autá boli. Upozornil však na to, že ÚVO rozhodol až v apríli tohto roka a bolo sa preto treba dohodnúť na novom termíne dodania áut. „Čakáme na plnenie a dodávku vozidiel a ako budú dochádzať, tak budú platené.( ...) Stále je na to čas - 24 mesiacov, ale budú skôr,“ avizoval.

Viac o téme: HasičiPoslanciNRSR
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu