BRATISLAVA - Firmy budú môcť dostať od štátu podporu zo systému kurzarbeit aj v súvislosti s novými americkými clami. Medzi dôvody jej poskytnutia totiž pribudnú nepredvídateľné nadnárodné hospodárske okolnosti. Vyplýva to z novely zákona o podpore v čase skrátenej práce, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Poslanci Národnej rady (NR) SR prerokovali a schválili právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní.
„Cieľom návrhu zákona je vytvoriť legislatívne predpoklady na poskytnutie podpory v čase skrátenej práce v situáciách, keď k obmedzeniu činnosti zamestnávateľa dochádza vplyvom nepredvídateľných a neobvyklých regulácií celosvetovej ekonomiky s dosahom na slovenské hospodárstvo, ktoré majú za následok zníženie vývozu tovarov, zvýšené obchodné bariéry, chýbajúci zahraničný odbyt v dôsledku obchodnej vojny a tak ďalej,“ uviedlo v predkladacej správe Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
archívne video
Zamestnávateľ musí pri žiadosti o pomoc preukázať nielen existenciu nepredvídateľných nadnárodných hospodárskych okolností, ale aj skutočnosť, že boli príčinou obmedzenia jeho činnosti. Posudzovanie nároku na podporu má na starosti jej poskytovateľ, ktorým je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR). Musí pritom rozhodnúť, či obmedzenie činnosti zamestnávateľa spôsobila nepredvídateľná nadnárodná hospodárska okolnosť, alebo k nemu došlo z dôvodov na strane podnikateľa.
Novela bude účinná dňom vyhlásenia
Bez rýchleho zavedenia tohto nástroja by sa podľa rezortu práce zvýšilo riziko vzniku hospodárskych škôd na Slovensku a môže dôjsť aj k obmedzeniu činnosti zamestnávateľov. Opatrenie má predísť negatívnym vplyvom na pracovné miesta na trhu práce, ktoré by viedli k ich ohrozeniu alebo zániku, ďalej k rastu nezamestnanosti, znižovaniu príjmu domácností a životnej úrovne, či zvyšovaniu rizika chudoby.
„Slovenská republika je ako malá a otvorená ekonomika mimoriadne citlivá na ekonomickú neistotu, ktorá je vyvolaná zvýšeným kolísaním na finančných trhoch, geopolitickými konfliktmi či rastúcim protekcionizmom v medzinárodnom obchode. Nedávne oznámenie o zavedení amerických ciel poukazuje na riziko eskalácie obchodných vojen, ktoré môžu negatívne ovplyvniť globálny obchod a investície. V takomto prostredí je kľúčové vytvárať podmienky na posilnenie odolnosti národného hospodárstva,“ dodalo MPSVR. Novela bude účinná dňom vyhlásenia.
Prezident odobril novelu, ktorá rozšíri možnosť dotácie v pôsobnosti MK
Prezident SR Peter Pellegrini v utorok podpísal novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry (MK) SR. Dotácie zo štátneho rozpočtu sa tak budú môcť poskytovať aj na ochranu a rozvoj nehmotného kultúrneho dedičstva. Takisto sa budú môcť vyčleňovať aj na podporu a rozvoj vlastenectva a národného povedomia detí a mládeže. O podpise informuje Kancelária prezidenta SR na svojom webe. Novela dopĺňa nový účel, na ktorý môže ministerstvo poskytnúť dotáciu zo štátneho rozpočtu. Dotáciu bude možné poskytnúť na podporu a rozvoj vzťahu k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu. Môže ísť napríklad o dotácie na podporu vzťahu k štátnemu jazyku, tradičnej ľudovej kultúre alebo ľudovým tradíciám.
Legislatíva prinesie aj ďalšie zmeny. Dotácie na účel sprístupňovania kultúrnych hodnôt žiakom a pedagogickým zamestnancom základných a stredných škôl sa budú poskytovať aj iným spôsobom než cez kultúrne poukazy. Skráti sa aj minimálna lehota na odstránenie nedostatkov žiadostí o dotáciu. Úprava sa tiež dotkne procesu posudzovania a vyhodnocovania žiadostí o poskytnutie dotácie na vybrané účely. Upraví sa okruh účelov poskytnutia dotácií, pri ktorých to môže realizovať rezort, ak si to určí vo výzve.
Prezident podpísal sprísnenie poskytovania dávok v hmotnej núdzi
Nezamestnaní budú môcť prísť o dávky v hmotnej núdzi, pokiaľ v budúcnosti odmietnu ponuku primeranej práce. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini. V praxi to bude fungovať tak, že ak nezamestnaný odmietne ponuku práce raz, bude mu dávka v hmotnej núdzi odobratá na jeden mesiac. Pokiaľ to urobí opakovane, príde o dávku na tri mesiace a bude sa to opakovať, až kým neprijme vhodnú pracovnú ponuku.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) v tejto súvislosti zdôraznil, že zákon o službách zamestnanosti už v súčasnosti pozná pojem vhodnej pracovnej ponuky. Táto ponuka musí byť primeraná spôsobilostiam, schopnostiam a zručnostiam konkrétneho človeka. „A ten istý zákon pamätá aj na výnimky pre ľudí, ktorí z logických dôvodov nedokážu a nemôžu pracovať, či už ide o sociálne alebo zdravotné dôvody. Takže takíto ľudia sa naozaj nemusia báť, že by sa ich tento princíp dotkol,“ zdôraznil minister.
Novela tiež rozširuje pôsobnosť úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o sprostredkovanie vhodného zamestnania osobe v hmotnej núdzi, či prináša zvýhodnené posudzovanie príjmu z pracovného pomeru alebo obdobného pracovného vzťahu po dobu šiestich mesiacov pre tých členov domácnosti, ktorí nastúpia do zamestnania. „Cieľom návrhu zákona je úprava právneho rámca poskytovania služieb zamestnanosti úradom práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečením činností zameraných na vyhľadávanie pracovného miesta a ponuku vhodného zamestnania s cieľom sprostredkovania zamestnania osobám, ktoré sú členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,“ uviedlo v dôvodovej správe Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.
Novela okrem iného upravuje opatrenia, ktoré by podľa rezortu mali zlepšiť integráciu najzraniteľnejších osôb na trh práce, najmä dlhodobo nezamestnaných a osôb s nízkou kvalifikáciou. K ďalším opatreniam patrí vyňatie daňového bonusu a zamestnaneckej prémie z okruhu príjmov na účely pomoci v hmotnej núdzi, rozšírenie možnosti vykonávania menších obecných služieb aj mimo územia obce, ktorej je člen domácnosti obyvateľom. Novela prináša aj odstupňovanie sumy aktivačného príspevku na tri úrovne podľa miery aktivácie a opätovné zavedenie možnosti vzniku nároku na aktivačný príspevok aj pre zamestnaných. Novela bude účinná od 1. septembra 2025.
Prezident odobril novelu, ktorá prináša zmeny pri registrácii združení
Pri registrácii združení nastanú zmeny. Agenda registrácie má po novom prejsť z ministerstva vnútra na okresné úrady v sídle kraja. Vyplýva to z novely zákona o združovaní občanov, ktorú v utorok podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Informuje o tom prezidentská kancelária na svojom webe. Skrátiť by sa mali aj lehoty na vybavovanie vecí.
Agenda sa podľa novej legislatívy rozloží na osem okresných úradov v sídle kraja a zastrešovať ju tak má viac zamestnancov ako v súčasnosti na ministerstve vnútra. „Predpokladá sa uľahčenie komunikácie s klientmi prostredníctvom klientskych centier pri podaní návrhu na registráciu, zmenu, zánik združení,“ píše sa v dôvodovej správe k schválenej novele. Nové znenie zákona zároveň určuje miestnu príslušnosť, pre ktorú bude rozhodujúce sídlo združenia, a teda príslušným na konanie bude okresný úrad v sídle kraja, v obvode ktorého má združenie sídlo.
V rámci tejto legislatívy prijal parlament ešte ďalšie zmeny. Schválil napríklad osobitnú úpravu nakladania s dočasne prebytočným nehnuteľným majetkom štátu, teda nehnuteľnosťami, v ktorých sídlia klientske centrá. Takýto nehnuteľný majetok štátu bude po novom možné prenechať do nájmu aj bez ponuky podľa osobitného predpisu, minimálne za trhové nájomné, „ak nájomcom je obec, vyšší územný celok alebo právnická osoba s majetkovou účasťou štátu a nájomca poskytuje univerzálne poštové služby alebo iné služby podporujúce prístup fyzických osôb a právnických osôb k vybavovaniu vecí v osobnom kontakte súvisiacich s výkonom pôsobnosti okresného úradu alebo ministerstva“.
Novela mení aj zákon o cestnej premávke a zákon o občianskych preukazoch. Dopĺňa sa možnosť overovania digitálneho občianskeho preukazu aj iným technickým spôsobom ako len cez overovaciu aplikáciu. Ide o informačné systémy rôznych subjektov, do ktorých bude postupom schváleným ministerstvom vnútra možné priamo integrovať overovacie mechanizmy, bez potreby používať overovaciu aplikáciu.
Zmeny sú aj pri digitálnom občianskom preukaze. Používať overovaciu aplikáciu budú môcť len tie subjekty, ktoré sú oprávnené zisťovať údaje v ňom uvedené. Okrem príslušníkov Policajného zboru to môžu byť napríklad osoby pri identifikácii klientov, predajcovia pri overovaní veku pri predaji špecifického druhu tovaru či kontrolné orgány pri vstupe do budov. Novela bude účinná od 1. septembra, okrem niektorých ustanovení, ktoré majú platiť od 1. júla.
Podnikatelia si budú môcť odrátať podporu športu z daní, podpísal prezident
Právnické aj fyzické osoby si budú môcť od budúceho roka odrátať od základu dane poskytnutie športového náčinia a vybavenia športovej organizácii. Na tento odpočet sa budú vzťahovať viaceré podmienky a obmedzenia. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
Pri záverečnom hlasovaní poslanci Národnej rady (NR) SR k právnej norme schválili rozsiahli pozmeňujúci návrh jedného z predkladateľov Romana Michelka (SNS). Výšku odpočtu tak znížili z pôvodných 100 % na 50 % výdavkov vynaložených na podporu športu. Maximálna suma uznateľných výdavkov je stanovená na 250.000 eur. Vypustili tiež možnosť odpočítať si peňažné plnenie na podporu športu, uznávať sa bude len nepeňažné plnenie vo forme športového náčinia a vybavenia.
Medzi základné podmienky, ktoré musí daňovník splniť pri uplatnení odpočtu, okrem iného patrí, že v zdaňovacom období vykáže kladný základ dane po znížení o odpočet daňovej straty, pričom je umožnený prenos neuplatneného odpočtu do nasledujúcich najviac piatich zdaňovacích období. Výdavky, na ktoré sa odpočet uplatňuje, musia byť zároveň daňovými výdavkami a daňovníkovi nebola na tieto výdavky poskytnutá podpora z verejných financií. Novela zároveň ukladá Finančnému riaditeľstvu SR zverejňovať zoznam daňovníkov, ktorí si odpočet uplatnia.
Novelou sa tiež zavádza oslobodenie od dane z príjmu zo závislej činnosti do výšky 300 eur pre trénerov zapísaných v registri fyzických osôb v športe. V rovnakej výške budú mať aj odpočítateľnú položku na sociálne odvody. Novela bude účinná od 1. januára 2026.
Prezident podpísal zvýšenie hornej hranice miestneho poplatku za rozvoj
Horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj sa zvýši na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023. Ďalšia zmena sa týka rozšírenia možností výnosu z poplatku na rozvoj na okruh ďalších oprávnených výdavkov. Vyplýva to z novely zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
„Zvyšuje sa horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj z dôvodu inflácie, a tým súvisiaceho masívneho nárastu cien stavebných materiálov a stavebných prác. Zavádza sa možnosť pre obce vyhodnocovať pozitívny vplyv investície na rozvoj komunity formou zvýhodneného miestneho poplatku za rozvoj, napríklad pre malometrážne nájomné byty, pri ktorých je žiaduce zvýhodniť takúto investíciu pred inými, pre obyvateľov obce menej výhodnými investíciami,“ uviedli predkladatelia návrhu.
Výnos z poplatku za rozvoj sa rozšíri aj na úhradu výdavkov súvisiacich s pozemkovými úpravami, podporou verejnej dopravy, nadobudnutím nehnuteľnosti a so zhotovením stavby a jej údržby vrátane nákladov na vysporiadanie pozemku či odstránenie stavby, ak ide o školu, detské ihrisko, športovisko, zdravotnícke zariadenie, kultúrnu pamiatku, verejný park či nehnuteľnosť, ktorá slúži na sociálne bývanie, prípadne poskytovanie náboženských či kultúrnych služieb. Týkať sa to bude aj úhrady výdavkov spojených s obstaraním územnoplánovacej dokumentácie a zariadení, ktoré budú slúžiť na starostlivosť o bezpečnosť, poriadok a údržbu obce a jej majetku.
Miestny poplatok za rozvoj patrí podľa predkladateľov medzi príjmové časti rozpočtu samospráv, pričom každoročne sa jeho suma zvyšuje. „Kým v prvom roku obce takto získali vyše 2,6 milióna eur, v roku 2022 všetky obce na Slovensku cez miestny poplatok za rozvoj vybrali vyše 30 miliónov eur,“ spresnili. Najvyššie výnosy z poplatku za rozvoj dosiahla v roku 2022 obec Miloslavov, a to vo výške 4,73 milióna eur. Druhý najvyšší príjem malo mesto Malacky na úrovni vyše troch miliónov eur. Viac ako tretinu výnosu využili obce na investície do miestnych komunikácií, verejného osvetlenia či technickej infraštruktúry. Takmer tretina výnosu bola investovaná do športových, kultúrnych a sociálnych zariadení. Vyše 20 % výnosu použili obce do verejných parkov a zelene, na zdravotníctvo či sociálne bývanie.
Pokuty v zákone o vnútrozemskej plavbe sa zvýšia, novelu podpísal prezident
Pokuty za nedodržiavanie zákona o vnútrozemskej plavbe sa zvýšia v priemere o dvojnásobok. Za opakované priestupky sa môžu sankcie vyšplhať od 2000 až do 50.000 eur. Prísnejšie sankcie budú aj za preťažovanie plavidiel. Vyplýva to z novely zákona o vnútrozemskej plavbe, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini. Právnu normu predložilo Ministerstvo dopravy (MD) SR na základe úlohy z programového vyhlásenia vlády, podľa ktorej má vláda zabezpečiť zlepšenie legislatívy v oblasti vnútrozemskej plavby s prihliadnutím na poznatky z aplikačnej praxe a zo zmien vzniknutých revidovaním Európskych pravidiel pre plavbu na vnútrozemských vodných cestách.
„Návrhom zákona sa na základe aplikačnej praxe precizuje úprava štátneho odborného dozoru vykonávaného Dopravným úradom nad plavidlami, vodnými cestami a prístavmi tak, aby bola dôslednejšie zabezpečená bezpečná plavebná prevádzka pre jej všetkých účastníkov. S tým súvisí aj zvýšenie pokút za priestupky a správne delikty tak, aby mali represívny účinok a zároveň aj preventívny účinok,“ vysvetlil rezort dopravy v predkladacej správe.
Novela upravuje aj oblasť predkladania žiadostí na vydanie súhlasu s usporiadaním verejného podujatia či na vydanie plavebného opatrenia Dopravným úradom, ktorý má podľa rezortu dopravy v súčasnosti veľmi krátky čas na jeho vydanie. To môže mať za následok, že vodca plavidla sa neskoro oboznámi so situáciou na vodnej ceste, čo môže zapríčiniť nebezpečné plavebné situácie alebo prestoje plavidla na vyčkávacích miestach a mať tak ekonomické následky pre dopravcu. Stanovuje sa aj lehota platnosti povolenia státia plávajúceho zariadenia najviac na desať rokov. Novela upravuje aj ustanovenia týkajúce sa registra plavidiel, mení sa tiež rozsah hodín teoretickej a praktickej časti kvalifikačného kurzu a upravuje sa kvalifikačná požiadavka na školiteľa kurzu.
Prezident podpísal novelu zákona o organizácii pracovného času v doprave
Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov. Novelu zákona o organizácii pracovného času v doprave podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
„Vrtuľníková záchranná zdravotná služba patrí medzi najnáročnejšie operácie z hľadiska bezpečnosti, pretože ‚misia‘ často pozostáva z letu na vopred neskontrolované miesto, za akýchkoľvek poveternostných podmienok a pod časovým tlakom na záchranu ľudí. Vzhľadom na uvedenú špecifickosť vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby je potrebné bližšie samostatne upraviť pracovný čas príslušnej kategórie členov leteckého personálu, konkrétne členov letovej posádky a členov technickej posádky vrtuľníkov používaných v obchodnej leteckej doprave na prevádzku vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby zamestnávateľom so sídlom alebo miestom podnikania na území Slovenskej republiky,“ špecifikuje materiál.
Novelou sa zároveň transponuje delegovaná smernica Európskej únie z marca 2024, ktorou sa mení európska smernica a právne predpisy v sociálnej oblasti, ktoré sa týkajú činností cestnej dopravy. Ustanovujú sa tiež nové oprávnenia inšpektorov práce pri vykonávaní cestných kontrol dodržiavania právnych predpisov z oblasti organizácie pracovného času v cestnej doprave.
Zo ŠFRB bude možné podporiť aj internáty, novelu podpísal prezident
Zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu z fondu na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj alebo verejná vysoká škola. Vyplýva to z novely zákona o ŠFRB, ktorú podpísal prezident SR Peter Pellegrini.
„Navrhovaným zákonom sa rozširujú účely, na ktoré je možné poskytnúť podporu zo ŠFRB na obstaranie a obnovu internátu pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl. Cieľom návrhu zákona je potreba reflektovať niektoré otázky aplikačnej praxe a upraviť vzťahy v súlade s identifikovanými potrebami ŠFRB ako poskytovateľa podpory,“ uviedlo Ministerstvo dopravy SR, pod ktoré ŠFRB spadá.
Výhodný úver z fondu môže dostať samosprávny kraj alebo verejná vysoká škola na rozšírenie a skvalitnenie ubytovacích kapacít pre študentov. Pri kúpe internátu bude možné poskytnúť podporu len vtedy, ak pôjde o novostavbu. „To znamená, že od nadobudnutia právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia alebo kolaudačného osvedčenia internátu neuplynuli viac ako tri roky,“ spresnil rezort dopravy. ŠFRB bude môcť poskytnúť prostriedky aj na obstaranie technickej vybavenosti či na kúpu pozemku k výstavbe internátu.
V novele sa takisto zvýšil limit výdavkov ŠFRB z 5 % na 7 %. Dôvodom je zvýšený záujem o podporu z fondu, zvýšenie počtu zamestnancov i zavedenie transakčnej dane či zmeny pri dani z pridanej hodnoty od januára 2025. Zákon bude účinný od 1. januára 2026.