Nedeľa15. jún 2025, meniny má Vít, zajtra Bianka, Blanka

Občianska iniciatíva posiela otvorený list! REAKCIA na iniciatívu vlády SR podporovať vstup Ukrajiny do EÚ

Zoroslav Kollár Zobraziť galériu (4)
Zoroslav Kollár (Zdroj: Archív ZK, TASR/Martin Baumann)

BRATISLAVA - Občianska iniciatíva Právo za pravdu spísala hromadnú pripomienku, ktorú adresovala najvyšším ústavným činiteľom SR. Vyjadruje v nej znepokojenie nad pripravovaným súhlasom vlády so vstupom Ukrajiny do EÚ. Jej autori poukazujú na riziká spojené so vstupom Ukrajiny do EÚ, žiadajú zastavenie procesu bez predchádzajúcej verejnej diskusie a vypracovanie nezávislej analýzy dopadov.

Iniciatíva Právo na pravdu zaslala otvorený list a hromadnú pripomienku najvyšším ústavným činiteľom, v ktorom vyjadruje hlboké znepokojenie nad spôsobom, akým sa pripravuje súhlas vlády SR so vstupom Ukrajiny do Európskej únie. Iniciatíva poukazuje na to, že ide o historicky a geopoliticky závažné rozhodnutie s dlhodobými dôsledkami pre Slovensko, jeho obyvateľov, hospodárstvo, bezpečnosť a suverenitu.

Riziká spojené so vstupom Ukrajiny do EÚ

Autori listu upozorňujú na viaceré riziká spojené so vstupom Ukrajiny do EÚ. Jedným z hlavných je možnosť zatiahnutia Slovenska do vojenského konfliktu prostredníctvom článku 42 Zmluvy o EÚ, ktorý zaväzuje členské štáty k vzájomnej vojenskej pomoci. Vzhľadom na prebiehajúci konflikt na Ukrajine považujú túto hrozbu za reálnu. "Doložka vzájomnej pomoci totiž môže viesť k povinnosti Slovenska poskytnúť vojenskú pomoc v prípade, že ju budúci členský štát v tomto prípade Ukrajina aktivujú. Táto doložka už bola v minulosti aktivovaná v prípade Francúzska v roku 2015 a preto nejde o hypotetický scenár, ale o reálnu zmluvnú povinnosť. Vzhľadom na geografickú, historickú a bezpečnostnú situáciu Slovenska považujeme za mimoriadne nezodpovedné, že vláda SR k tejto otázke nepristupuje s primeranou vážnosťou a opatrnosťou," uvádza Zoroslav Kollár.

Ďalším problémom je absencia komplexnej analýzy dopadov členstva Ukrajiny v EÚ na Slovenskú republiku. Vláda SR nepredložila občanom hodnotenie vplyvov na verejné financie, poľnohospodárstvo, zamestnanosť, energetickú a potravinovú sebestačnosť, migračnú politiku, bezpečnostnú situáciu či fungovanie sociálneho systému a verejných služieb. Iniciatíva poukazuje na príklad Maďarska, kde vláda pripravila pre občanov prehľadnú analýzu a organizuje referendum. "Podľa tejto štúdie budú maďarskí občania znášať náklady v desiatkach miliárd eur, vrátane priamych transferov na obnovu Ukrajiny, výdavkov na obranu, kompenzácií v rámci kohéznych fondov a strát pre poľnohospodárov. Prepočítané na jedného daňovníka tieto výdavky predstavujú v Maďarsku vyše 10 000 eur," uvádza Kollár.

Občianska iniciatíva posiela otvorený
Zobraziť galériu (4)
Občianska iniciatíva posiela otvorený
Zobraziť galériu (4)

Hromadná pripomienka tiež upozorňuje na závažné nepresnosti v oficiálnej analýze vlády SR. Podľa autorov sú reálne náklady spojené s pomocou Ukrajine výrazne vyššie, než uvádza vládny dokument (509 miliónov eur). "Táto suma však podľa informácií Ministerstva financií SR k novembru 2024 dosahovala už 645 miliónov EUR a to len v rámci rozpočtových kapitol jednotlivých ministerstiev. Do tejto sumy však nie sú započítané výdavky samospráv (mestá a obce), štátne podniky a verejnoprávne inštitúcie (napr. nemocnice, vysoké školy), verejné služby (zdravotníctvo, školstvo, doprava), odpustené poplatky a dane či nepriame náklady policajného zboru, hasičského a záchranného zboru, armády a iných zložiek," uvádzajú z iniciatívy a považujú to preto za vážne zavádzanie verejnosti. Odvolávajú sa pritom na údaje renomovanej medzinárodnej inštitúcie IFW Kiel.

Etický a právny rozmer rozhodnutia 

"Ak vláda SR prijme uznesenie postavené na zavádzajúcich alebo neúplných informáciách, ide o potenciálne porušenie princípov dobrej správy vecí verejných a transparentnosti. Takýto postup môže byť interpretovaný ako zneužitie právomoci verejného činiteľa a môže mať dôsledky etické aj politické. Ak by sa preukázalo, že členovia vlády SR mali relevantné informácie spochybňujúce údaje v predloženej analýze, schválenie uznesenia by mohlo byť považované za hrubo nezodpovedné a potencionálne spôsobilé vyvolať právne otázky o možných trestnoprávnych dôsledkoch. V konečnom dôsledku ide aj o dôveru občanov v štátne inštitúcie a morálnu zodpovednosť verejných predstaviteľov voči svojim voličom," tvrdí iniciatíva v hromadnej pripomienke.

Občianska iniciatíva preto žiada zastavenie procesu schvaľovania podpory vstupu Ukrajiny do EÚ bez predchádzajúcej verejnej diskusie, vypracovanie nezávislej analýzy dopadov na Slovensko, zverejnenie všetkých finančných a vecných výdavkov súvisiacich s Ukrajinou a umožnenie občanom vyjadriť sa k tejto otázke prostredníctvom referenda alebo inej formy priamej demokracie.

Autori zdôrazňujú, že rozhodnutia s takýmto strategickým významom nemôžu byť prijímané bez verejnej kontroly. Tvrdia, že občania Slovenska majú právo poznať pravdu, byť informovaní o všetkých dôsledkoch a podieľať sa na formovaní smerovania krajiny. List podpísali Zoroslav Kollár a Martin Halás ako zástupcovia občianskej iniciatívy.

Viac o téme: Zoroslav KollárPrávo na pravduVstup Ukrajiny do EÚ
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu