BRATISLAVA/RIMAVSKÁ SOBOTA – Informácie, že na juhu Slovenska blízko Rimavskej Soboty sa chystá výstavba úložiska pre vyhoreté jadrové palivo vyvolala vášne. Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) však tvrdí, že všetko je inak a štát aktuálne žiadne nové lokality nevyberá. Tvrdí, že ide iba o strašenie ľudí.
archívne video
Šéfka rezortu hospodárstva tvrdí, že v stredu prijala primátora Rimavskej Soboty Jozefa Šimka a poradcu ministra životného prostredia Györgyho Gyimesiho, ktorí ju informovali, že na južnom Slovensku sa šíri množstvo neprávd a zavádzajúcich informácií. Tie sa týkajú toho, že štát pracuje na príprave výstavby hlbinného úložiska pre vyhorené jadrové palivo v okrese Rimavská Sobota. „Žiaľ, niektorí politici aktívni v tejto časti Slovenska evidentne túto tému zneužívajú na strašenie ľudí,“ tvrdí Saková.
Podľa jej slov to totiž nie je pravda. „Koncom minulého roka prebehlo prerokovanie správy k Vnútroštátnemu programu nakladania s vyhoreným jadrovým palivom, ktorý je iba aktualizáciou Vnútroštátneho programu z roku 2014. Ten nadväzuje na rôzne strategické materiály ešte z 90. rokov minulého storočia, nejde teda o žiadnu novinku. Štát nevyberá žiadne nové lokality, v materiáli sa iba spomínajú lokality vytipované na základe geologických dát spred viac ako 30 rokov,“ vysvetľuje.
Ministerka tiež tvrdí, že poslednú aktualizáciu tohto programu nechala vypracovať ešte predchádzajúca vláda a proces posudzovania vplyvov na životné prostredie na národnej úrovni (SEIA) sa začal za ministra Jána Budaja v roku 2023. „Samotný Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý bol o tomto procese oficiálne informovaný, v auguste 2023 vydal odborné stanovisko, že nepožaduje rozšírenie okruhu prizvaných účastníkov konania na verejné prerokovanie. Teda aj on vnímal, že tento materiál nerozhoduje o výstavbe hlbinného úložiska na Slovensku. Opakujem, ide len o aktualizáciu starého dokumentu v zmysle požiadaviek EÚ,“ prízvukovala. Na základe tohto dokumentu vláda vytvorí medzirezortnú pracovnú skupinu odborníkov z príslušných ministerstiev, ktorí navrhnú stratégiu, ako budeme v budúcnosti nakladať s vyhoreným jadrovým palivom. „Ubehli desaťročia od výstavby prvých jadrových blokov a technologický pokrok, aj v oblasti jadrovej energetiky, prináša nové možnosti opätovného využitia vyhoreného jadrového paliva,“ poukázala.
„Ako som včera potvrdila primátorovi Rimavskej Soboty aj pánovi Gyimesimu, chcem informovať ľudí na juhu Slovenska, že naša vláda nerozhoduje o výstavbe hlbinného úložiska. Rovnako teda nie je pravda, že by sa začalo s nejakým geologickým prieskumom a výstavbou hlbinného úložiska vyhoreného jadrového odpadu. Ak vám niekto tvrdí niečo podobné, nenechajte sa zavádzať a overte si fakty priamo na Ministerstve hospodárstva SR,“ odkázala.
Téma úložiska jadrového odpadu vyvoláva v regióne vášne. Predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter ešte v polovici januára uviedol, že proces výberu lokality pre hlbinné úložisko jadrového odpadu sprevádzajú závažné nedostatky. Namietal, že z piatich lokalít, s ktorými štát uvažuje, sú štyri na území BBSK, ale 32 obcí v okresoch Detva, Brezno, Poltár, Rimavská Sobota a Lučenec, kde by malo byť v budúcnosti uložené vyhoreté jadrové palivo, štát vynechal z rozhodovania o výbere lokality. Šéf kraja a poslanci krajského zastupiteľstva upozornili, že taký postup je nezákonný a netransparentný a žiadali o nápravu. Ministerstvo už vtedy upozorňovalo, že je potrebné rozlíšiť samotný proces výberu miesta pre výstavbu hlbinného úložiska a proces aktualizácie Vnútroštátneho programu nakladania s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi v SR, ktorý aktuálne prebieha.