Piatok, 2. jún 2023. Meniny má Oxana, Xénia, zajtra Karolína, Kevin.

Naď prezradil detaily dohody s USA: Nové informácie, čo sa bude diať s našimi migmi! Toto nám sľubujú

Jaroslav NaďGaléria fotiek (5)
Jaroslav Naď
Zdroj: Topky/Vlado Anjel, Facebook/Jaroslav Naď

BRATISLAVA - Spojené štáty americké ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že za materiál by sme zaplatila približne 340 miliónov eur v horizonte troch - štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu, podľa Naďa má hodnotu vyše jednej miliardy dolárov.


 

Video: Minister obrany Jaroslav Naď o dohode s USA týkajúcej sa vojenskej techniky 

"Zvyšok, teda približne 660 miliónov USD, by sme dostali darom prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu FMF (Foreign Military Financing)," vysvetlil Naď. Podotkol, že o ponuku má záujem viacero krajín. Hovorí tiež aj o nepriamej forme kompenzácie za meškajúce stíhačky F-16.

O ponuke bude po odovzdaní migov a časti systému protivzdušnej obrany Kub rozhodovať vláda. Naď označuje ponuku za veľmi výhodnú. Zásadne má zvýšiť aj obranný potenciál SR. "Bojové vrtuľníky v súčasnosti vôbec nemáme, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť," podotkol.

 

12 NOVÝCH VRTUĽNÍKOV BELL AH-1Z VIPER S PRÍSLUŠENSTVOM, VÝCVIKOM PILOTOV A TECHNIKOV A K TOMU VYŠE 500 SOFISTIKOVANÝCH...

Posted by Jaro Naď - minister obrany SR on Tuesday, March 21, 2023

Skonštatoval, že celková hodnota kompenzácií za darovanú techniku by mala prekročiť 900 miliónov eur. Okrem ponuky za vrtuľníky je v sume zahrnutých približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za migy a 50 miliónov za systém Kub.

Materiál od USA by mohli dodať na Slovensko do dvoch rokov, odhadol po rokovaní vlády Naď. Zároveň potvrdil, že migy sú naďalej na území Slovenska. "Už niekoľko dní sú tu technici z Ukrajiny, ktorí si ich pozerajú, preberajú, priniesli aj nejaké ďalšie náhradné diely, aby ich vedeli upraviť predtým, ako budú prevezené na ukrajinské územie," načrtol. Proces má trvať niekoľko týždňov.

Jaroslav Naď
Galéria fotiek (5)
Jaroslav Naď
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Naď sa stretne s Bretonom, reč bude o munícii

Naď dnes privíta na Slovensku eurokomisára pre vnútorný trh Európskej únie Thierryho Bretona. Rokovať s ním chce o potrebných investíciách aj zo strany Európskej únie na zvýšenie výroby munície. Naď to potvrdil po stredajšom rokovaní vlády.

"Verím, že to bude cieliť k tomu, že dostaneme podporu zo strany Európskej komisie na výrazné zvýšenie produkcie potrebnej munície," uviedol Naď. Ako načrtol, ide o muníciu pre Ukrajinu v zmysle zrealizovaných dohôd, ale aj pre členské krajiny Európskej únie, ktoré majú podľa neho napríklad v oblasti 155 mm munície relatívne veľké potreby. Náklady na zvýšenie produkcie sa podľa neho pohybujú v desiatkach miliónov eur.

Naď prezradil detaily dohody s USA: Nové informácie, čo sa bude diať s našimi migmi! Toto nám sľubujú

Viac o téme:


 
 

Súvisiace články

Najčítanejšie články