Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

Veľká kritika! Viacerí bratislavskí starostovia označili návrhy vlády za nezodpovedné

Zobraziť galériu (4)
(Zdroj: TASR/Pavol Zachar)

BRATISLAVA - Viacerí bratislavskí starostovia vnímajú aktuálne návrhy vlády za nezodpovedné a populistické, ktoré škodia samosprávam, a teda aj obyvateľom. Samosprávy však podľa nich aj počas pandémie či utečeneckej krízy z Ukrajiny potvrdili, že dokážu fungovať aj v náročných časoch a vedia na svoje plecia prevziať aj základné funkcie štátu, ktoré priamo nepatria do ich kompetencií a rozpočtov.

"Spomeňme si na to pri každej tlačovej konferencii, na ktorej sa tára o tom, že samosprávy žijú v nejakej divnej bubline bez pandémie, vojny, zdražovania či neistôt a že majú peňazí ako pliev. Nie je to pravda," vyhlásil Ján Hrčka, starosta počtom obyvateľov najväčšej bratislavskej mestskej časti Petržalka. Tvrdí, že na rozdiel od populistov sa predsedovia samosprávnych krajov, primátori, starostovia, poslanci a úradníci postavili problémom čelom a od začiatku ich riešia.

Aj Petržalka sa zapojila do štrajkovej pohotovosti, ktorú do konca júna vyhlásilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Mestská časť pripomína, že ak by boli vládne návrhy v danej podobe a bez diskusie schválené aj poslancami v Národnej rade SR, samosprávam by takpovediac od večera do rána zobrali približne 500 miliónov eur bez toho, aby bolo jasné, ako majú samosprávy tento masívny výpadok príjmov bez oklieštenia základných služieb v školstve, údržbe, doprave, sociálnej oblasti či v zelených investíciách nahradiť.

Vláda svojimi opatreniami znižuje príjmy miest a obcí

Starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice a šéf regionálneho združenia bratislavských mestských častí Jozef Krúpa uviedol, že vláda svojimi opatreniami znižuje príjmy miest a obcí, čím ohrozuje dostupnosť až rušenie služieb týkajúcich sa školstva, sociálnych vecí, zdravotníctva. "Aj v súvislosti s nárastom cien energií vyjadrujeme nesúhlas," skonštatoval.

Jozef Krúpa
Zobraziť galériu (4)
Jozef Krúpa  (Zdroj: TASR - Andrej Galica)

Starostka bratislavskej Karlovej Vsi Dana Čahojová podotkla, že z roka na rok samosprávy viac doplácajú na služby, ktoré si u nich objednáva štát. "Rovnako ako na hospodárenie domácností, aj na nás vplýva drastické zdražovanie energií, stavebných materiálov, pohonných látok, potravín a tovarov vôbec," upozornila s tým, že aj napriek stále novým povinnostiam, musia byť rozpočty samospráv vyrovnané. "Nežijeme na dlh a sme neustále pod prísnou verejnou kontrolou. Asi aj vďaka tomu vykazujeme lepšiu kondíciu a logicky vyplývajúcu vyššiu dôveru našich obyvateľov," uviedla starostka. Vládu však upozornila na to, že poľahky môže krachnúť aj to, čo ako tak ešte funguje.

Veľká kritika! Viacerí bratislavskí
Zobraziť galériu (4)
 (Zdroj: TASR - Pavol Zachar)

Starosta Ružinova Martin Chren rovnako pripomenul, že za posledné tri roky boli samosprávy pevným bodom, o ktorý sa vláda mohla vždy oprieť, keď sa krajina ocitla v problémoch. "Boli sme tí, ktorí vždy podržali vláde aj ľuďom chrbát pri všetkých opatreniach. Existujú desiatky príkladov toho, kde samospráva zachraňovala vládu pri jej zlyhaniach," podotkol Chren na sociálnej sieti.  Zdôraznil, že nemá nič proti sociálnemu balíčku, ktorý v ťažkých časoch môže pomôcť ľuďom, zdôrazňuje však, že ho vláda nemôže platiť z cudzích peňazí. "Aj bežnej rodine bude jedno, že získa pár desiatok eur, ak zároveň obec bude musieť v októbri do konca roka zatvoriť škôlku, lebo nebude mať z čoho platiť jej prevádzku," odkázal Chren s tým, že ak zoberú samosprávam ďalšie milióny, bude to likvidačné. 

Návrhy z dielne ministerstva financií, ktoré sa negatívne dotknú rozpočtov miest a obcí, vníma s nevôľou podľa vlastných slov aj starosta Podunajských Biskupíc Zoltán Pék. Presadzovaný daňový bonus, ktorý sa má kompenzovať znížením príjmu miest a obcí, považuje v aktuálnej situácii za neprijateľný. "Dlhodobý prístup k mestám a obciam zo strany štátu je neakceptovateľný," poznamenal Pék.

Štát vyberá peniaze zo samospráv ako z bankomatu, tvrdí primátor Šale

Mesto Šaľa sa pripojilo k Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS) a vo štvrtok vstúpilo do štrajkovej pohotovosti. "Ak sa niečo neudeje do konca júna, tak sme pripravení na ostrý štrajk," povedal primátor Šale Jozef Belický. Podľa jeho slov samosprávy štrajkovou pohotovosťou reagujú na dianie na Slovensku v posledných dvoch rokoch. 

Jozef Belický
Zobraziť galériu (4)
Jozef Belický  (Zdroj: Kollerová)

Primátor Šale tvrdí, že samosprávy dlhodobo financujú prenesené úlohy štátu z prostriedkov, ktoré získavajú z originálnych kompetencií. "Nie všetky prenesené úlohy sú prefinancované štátom, hoci nám to garantuje Ústava SR. O dôležitosti samospráv sme sa mohli presvedčiť pri rôznych opatreniach v rámci pandémie, či už to bolo testovanie, očkovanie. Teraz v súvislosti s utečeneckou krízou nebyť samospráv, podpora zo strany štátu pre utečencov neexistuje. Napriek tomu sme terčom rôznych vyhlásení, ktoré nemajú nič spoločné s realitou," povedal Belický. 

Šaliansky primátor zároveň upozorňuje, že si štát získava verejnú priazeň tým, že bude podporovať ľudí z peňazí, ktoré vezme samosprávam. "Ale my tiež podporujeme rodiny, ktoré potrebujú životné prostredie, cesty, bývanie, osvetlenie, školy, detské ihriská. Toto sú naše kompetencie a na tejto falošnej hre sa nebudeme zúčastňovať. Štát namiesto podpory rozvoja samospráv hľadá spôsob, ako vybrať peniaze zo samospráv ako z bankomatu," zhodnotil Belický.

 

Viac o téme: VládaStarostoviaNávrhy vlády
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu