Sobota4. máj 2024, meniny má Florián, zajtra Lesana, Lesia

Od začiatku konfliktu na Ukrajine vzrástol na Slovensku záujem o strelnice, zbrane a kurzy

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

BRATISLAVA – Od začiatku ruskej invázie na Ukrajine slovenské strelnice a obchody so zbraňami zaznamenali vysoký nárast záujmu civilného obyvateľstva o ich návštevu, ako aj o kurzy prípravy na zbrojný preukaz. Narástol aj počet kupovaných zbraní, streliva, obranných prostriedkov a aj nepriestrelných viest. Potvrdili to viacerí majitelia strelníc a obchodov so zbraňami.

"Od konfliktu sme zaznamenali zvýšený záujem o návštevu strelnice zo strany držiteľov aj od nedržiteľov zbrojných preukazov. Predtým bola bežná vyťaženosť 60 percent, teraz je 90 percent. Zvýšil sa aj záujem o kurzy prípravy na zbrojný preukaz - odhadom o 150 percent," uviedol spolumajiteľ strelnice Hunter Club Miroslav Chrenko.

Nárast predaja streliva v priemere o 150 percent

Ako priblížil, zaznamenali tiež výrazný nárast predaja streliva v priemere o 150 percent, napriek nedostatku niektorých kalibrov a zvýšenej cene. "Veľký dopyt je aj po nepriestrelných vestách u civilných osôb. Doteraz bol záujem výlučne zo strany pracovníkov SBS a štátnych zložiek," dodal Chrenko.

Od začiatku konfliktu na
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Rovnaký trend potvrdil odborník na zbrane Lukáš Hrnčiarik z predajne Hermes. "Akonáhle začal konflikt na Ukrajine, pocítili sme väčší nárast predaja oproti predošlým rokom, keďže minulý rok bol covidový. Zaznamenali sme napríklad nárast predaja zbraní o 40 percent. Bolo to spôsobené viacerými faktormi, nielen vojnou," povedal Hrnčiarik. 

Od februára vstúpila do platnosti novela zákona o zbraniach a strelive

Spôsobili to podľa neho tri faktory. Od februára vstúpila do platnosti novela zákona o zbraniach a strelive. "Ľudia na poslednú chvíľu začali kupovať to, čo stále odkladali a nechávali na neskôr. Takže už nemali na výber a museli to riešiť rýchlo," vysvetlil Hrnčiarik. 

Od začiatku konfliktu na
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Druhým faktorom je podľa neho práve konflikt na Ukrajine. "Záujemcovia si uvedomili, že si nákup nemôžu nechávať na poslednú chvíľu. To, čo si chceli kúpiť dlhodobo, si prišli kúpiť čím skôr. Tretí faktor je najdôležitejší a to, že výrobky nie sú dodávané z výroby zo dňa na deň. Čaká sa na výrobu. Tým, že USA kupuje zbrane a strelivo už druhý rok z Európy, je nedostatok tohto materiálu. Ľudia si všimli, že začínajú ubúdať veci a nenaskladňujú sa, lebo nie je čo naskladniť. To prebudilo paniku a začali rýchlo kupovať."

Skonštatoval, že vojna má za následok aj zvýšený záujem o strelecké kurzy. "Sme tomu veľmi radi, pretože sa ľudia začínajú viac venovať streľbe a zaobchádzaniu so zbraňami. Z hľadiska bezpečnosti pri zaobchádzaní so zbraňou je to pozitívne," dodal Hrnčiarik. 

Vyšší záujem o zbrojné preukazy je podobným javom pri každej kríze 

Vyšší záujem o zbrojné preukazy a strelecké kurzy, ako je tomu v súčasnosti na Slovensku od vypuknutia vojny na Ukrajine, je podobným javom ako pri každej kríze. Uviedol to predseda Združenia vlastníkov strelných zbraní Slovenska Legis Telum Ľudovít Miklánek. 

"Záujem o zbrojné preukazy narástol podobne, ako je to pri každej kríze. Tak to bolo napríklad aj pri imigračnej kríze v rokoch 2015-2016. Avšak vtedy sa vyšší záujem na náraste skutočne vydaného počtu preukazov nedostavil. Prírastok je dlhodobo podľa štatistík Ministerstva vnútra SR zhruba na úrovni jedno až dve percentá ročne bez výraznejších výkyvov," vysvetlil.

Podľa jeho slov ovplyvnila počet žiadateľov o zbrojný preukaz aj novelizácia zákona o strelných zbraniach a strelive, nakoľko na niektoré typy zbraní, ktoré ľudia už vlastnia, je po novom potrebný zbrojný preukaz. "Január bol posledný mesiac, dokedy mohli držitelia zbrojných preukazov nadobudnúť po novom zakázané zbrane bez udelenia výnimky. Od februára zasa vznikla povinnosť evidencie niektorých druhov zbraní, ako napríklad flobertky či predovky, na čierny prach. Tieto je potrebné evidovať aj spätne, čiže už aj zbrane, ktoré sú medzi ľuďmi roky," povedal.

Vojna na Ukrajine podľa neho však okrem záujmu občanov o zbrane priniesla v niektorých krajinách aj zmeny legislatívy v oblasti civilných zbraní. "Napríklad Poľsko, Fínsko a Litva uvoľnili možnosti civilného vlastníctva a držania modelov vojenských zbraní v domácnostiach obyvateľov, ktorí sa stanú súčasťou štruktúr obrany štátu," priblížil Miklánek.

V poslednom období zaznamenala polícia zvýšený počet zaevidovaných zbraní. Kým počas vlaňajšieho prvého štvrťroka ich zaevidovali cez pracovný deň v priemere zhruba 20, za prvé tri mesiace tohto roka to bolo 70, priblížila koncom marca hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová. Dôvodmi nárastu môžu byť podľa polície niekdajšie protiepidemické opatrenia či spomínaná novela. Zároveň stúpol aj počet vydaných zbrojných preukazov. Od januára do 22. marca tohto roka zaevidovali 3833 zbraní. Za rovnaké obdobie minulého roka to bolo 1288.

Viac o téme: VojnaZbraneKurzySlovenskoUkrajinaStrelnice
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu