Utorok, 30. november 2021. Meniny má Ondrej, Andrej, zajtra Edmund.

Slovensko nakúpi 10 miliónov antigénových testov: V boji proti pandémii COVIDU majú pomôcť vojaci

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
24.11.2021 15:28

BRATISLAVA - Slovensko by malo nakúpiť 10 miliónov kusov antigénových testov. Návrh nákupu antigénových testov zo spoločného obstarávania Európskej komisie z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR v stredu odobrila vláda.


Hlavný hygienik Ján Mikas by uvítal trojtýždňový lockdown, situácia je podľa neho veľmi vážne a musíme znížiť mobilitu

Malo by ísť o testy spoločnosti Siemens - antigénový test CLINITEST Rapid COVID-19 Antigen Self-Test, ktoré spĺňajú aj kritériá pre potreby samotestovania. O zabezpečenie finančných prostriedkov na ich nákup sa má postarať Ministerstvo financií SR. O ich uskladnenie sa postará Správa štátnych hmotných rezerv SR.


Vláda rozhoduje o LOCKDOWNE: Zasadla koaličná rada! Na väčšine prísnych opatrení je dohoda, problémom sú školy


Na boj s pandémiou sa denne môže vyčleniť do 1000 vojakov

Na boj s pandémiou sa denne môže vyčleniť do 1000 príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR. Vojaci by mali posilniť vybrané regionálne úrady verejného zdravotníctva, Úrad verejného zdravotníctva SR, Národné centrum zdravotníckych informácií a podporiť by mali aj niektoré zdravotnícke zariadenia. Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní. Vojaci môžu byť vyčlenení do 31. marca budúceho roka.

"Zdravotníckou podporou sa rozumie aj zapojenie zdravotníckych pracovníkov pôsobiacich v OS SR vrátane príslušníkov OS SR nezdravotníckych odborností, ktorí absolvovali kurz 'Sanitár počas núdzovej situácie' alebo kurz 'Sanitár počas krízovej situácie'," uvádza sa v materiáli. Vojaci by mali pomáhať s organizáciou, administratívou a zdravotnou podporou.

Miesto, čas, počet vyčlenených vojakov či úlohy si medzi sebou dohodnú ministerstvá zdravotníctva a obrany. Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) má podľa materiálu zabezpečiť logistické a materiálne vybavenie pre vojakov.


Nástroje k článkuZDROJ: TASR
VIDEO: Topky/Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články