Nedeľa, 17. október 2021. Meniny má Hedviga, zajtra Lukáš.

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie: Prvé okresy sa dostanú do ČIERNEJ farby! Zatvoria sa aj reštaurácie

Od pondelka pribudnú na Slovensku čierne okresy.
Od pondelka pribudnú na Slovensku čierne okresy.
Zdroj: korona.gov
14.10.2021 13:49

BRATISLAVA - Od pondelka 18. októbra bude na Slovensku v čiernej farbe päť okresov. V druhom stupni ohrozenia, teda v bordovej fáze, bude 22 okresov. Červených okresov bude 37, oranžových 15. Vláda SR na svojom štvrtkovom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.


Aktualizované o 15:17

O tom, aké pravidlá budú platiť počas sviatku Všetkých svätých, sa ešte bude diskutovať. Lengvarský nechce obmedzovať cestovanie, ale pripomína ľuďom, aby boli opatrní. Núdzový stav sa zavádzať nebude, nie je naň dôvod ani politická vôľa. 

"Skôr by som sa upriamil na to, aby ľudia dodržiavali to, čo dodržiavať majú. Jediná cesta je očkovať sa a potom dodržiavať opatrenia," povedal Lengvarský. V čiernych okresoch totiž má platiť zákaz vychádzania aj cestovania medzi okresmi. "Covid automat má odporúčací charakter a platia vyhlášky regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Verím, že ľudia budú zodpovední," dodal minister.

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

Aktualizované o 15:14

Odliv zdravotníkov chce minister riešiť. V najbližšej dobe majú priniesť analýzu platov zdravotníkov v okolitých krajinách, aby sa vyriešila otázka konkurencieschopnosti. 

Aktualizované o 15:13

Keď presiahne počet pacientov na covidových oddeleniach tisíc, začne štát vyplácať zamestnancom týchto oddelení 7-eurový príspevok za prácu v riziku. Momentálne je v nemocniciach menej ako 900 pacientov. Takýto príplatok mali aj v druhej vlne.

Epidemiologická situácia v súvislosti s novým koronavírusom sa oproti predchádzajúcemu týždňu opäť zhoršila. Od pondelka bude na Slovensku v čiernej farbe päť okresov. Rastie aj pozitivita vykonaných PCR a antigénových testov. Ku koncu októbra by denne mohlo pribudnúť približne 3000 prípadov. Vo štvrtok o tom informoval šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík s tým, že pre ochorenie COVID-19 by mohlo v októbri zomrieť 450 až 550 osôb, čo by mohlo predstavovať oproti iným rokom nadúmrtnosť na úrovni desiatich percent.

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:
Zdroj: Topky/Vlado Anjel

V stupni ostražitosti - oranžová farba - budú okresy Bratislava I - V, Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Šaľa, Senec, Topoľčany a okres Trnava.

Najhoršiemu už neujdú: Tieto OKRESY zrejme čakajú najprísnejšie opatrenia! Fitká či svadby dostanú stopku

V prvom stupni ohrozenia - červené okresy - budú od pondelka Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Gelnica, Hlohovec, Ilava, Kežmarok, Levice, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Myjava, Nitra, Nové Mesto nad Váhom, Piešťany, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Senica, Sobrance, Spišská Nová Ves, Trebišov, Trenčín, Turčianske Teplice, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žilina, Zlaté Moravce a okres Zvolen.

V druhom stupni ohrozenia, ktorý zodpovedá bordovej farbe, budú okresy Bytča, Detva, Dolný Kubín, Humenné, Košice I - IV, Košice-okolie, Krupina, Levoča, Liptovský Mikuláš, Michalovce, Námestovo, Ružomberok, Sabinov, Skalica, Snina, Stropkov, Tvrdošín, Veľký Krtíš a okres Žiar nad Hronom.

Medzi čierne okresy, ktoré zodpovedajú tretiemu stupňu ohrozenia, budú nasledujúci týždeň zaradené okresy Bardejov, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Stará Ľubovňa a okres Svidník.

Opatrenia v čiernej farbe

Čo sa týka prekrytia horných dýchacích ciest, v interiéri bude povinný respirátor. Chrániť sa budete musieť aj vonku, v exteriéri je až na výnimky povinné rúško. Hromadné podujatia budú môcť byť len pre kompletne zaočkovaných, aj to len do 100 osôb za prísnych protiepidemiologických opatrení s tým, že organizátori si budú musieť povinne viesť zoznam účastníkov. To isté platí aj pre bohoslužby s tým rozdielom, že tie sa budú môcť konať aj v režime OTP (očkovaní, testovaní, tí, čo prekonali COVID-19, max 1 osoba na 15 m2) a základ (max 1 osoba na 25 m2 + povinný zoznam účastníkov).

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:

Svadby, kary, oslavy či fitká dostanú stopku

Horšie to však bude s konaním svadieb, karov, usporiadaním osláv či večierkov. Keďže ide o vysoko rizikovú aktivitu, v čiernej fáze sú úplne zakázané. Iné je to v prípade obradov ako je sobáš, krst, pohreb a pod., tie sa budú v prípade kompletne zaočkovaných riadiť podľa hromadných podujatí, čo sa týka režimov OTP aj základ, bude sa ich môcť zúčastniť maximálne 6 osôb s výnimkou pohrebov.Úplnú stopku však dostanú fitká, wellnessy, aquaparky a kúpele.

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:

Čo sa týka bazénov a plavární, tie môžu byť otvorené takisto len pre plne zaočkovaných, a to pre maximálny počet 10 osôb s tým, že organizované skupiny sa riadia podľa športového automatu. Ľahké to nebudú mať ani reštaurácie, ktoré do interiéru nebudú môcť v čiernych okresoch pustiť nikoho. Vo všetkých troch režimoch je povolený len okienkový predaj a zachovaný ostáva rozvoz.

AKTUÁLNE Prišlo na najhoršie:


Galéria

Od pondelka pribudnú na

Nástroje k článku


AUTOR: © Zoznam/ada
ZDROJ: TASR
VIDEO: Vlado Anjel

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články