°C

Utorok, 11. august 2020. Meniny má Zuzana, zajtra Darina.

Pripravte sa na veľké zmeny: Obchodný register bude exkluzívne v elektronickej podobe

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: pixabay.com
22.10.2019 20:05

BRATISLAVA - Obchodný register bude exkluzívne v elektronickej podobe a vymažú sa z neho neaktívne spoločnosti. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.


Ministerstvo spravodlivosti SR chce novelou Obchodného zákonníka dosiahnuť transparentnejší a efektívnejší obchodný register. Na základe novely sa majú vylúčiť listinné návrhy a má sa tak prejsť do exkluzívne elektronickej podoby registra, či už pôjde o zápis, zmenu, alebo výmaz údajov. Ministerstvo si tak dáva za cieľ novelou vymazať tieto neaktívne subjekty vrátane tých, ktoré si dlhodobo neplnia povinnosti ako "spoločnosti, ktoré doposiaľ nemajú vykonanú premenu menovitých hodnôt vkladov a základného imania na menu euro".

Novelou sa navrhujú aj vylúčenie možnosti dobrovoľného zápisu fyzickej osoby-podnikateľa do obchodného registra a špecifické opatrenia, ktoré budú smerovať k aktualizácii zapísaných údajov o podnikoch zahraničných právnických osôb a ich organizačných zložkách. Ministerstvo navrhuje takisto do obchodného registra zapisovať širší rozsah údajov o zapisovaných subjektoch "tak, aby bola možná ich jednoznačná identifikácia v informačných systémoch verejnej správy", uvádza sa v predkladacej správe. Tým by sa podľa rezortu zabezpečil súlad a transparentnosť v údajoch o podnikateľoch uvádzaných v jednotlivých informačných systémoch verejnej správy.

Novelou sa tiež sprísnia podmienky oddlženia konkurzom, a to ustanovením minimálnej dĺžky vedenia exekučného konania. Poslanci totiž podporili pozmeňujúci návrh Irén Sárközy (Most-Híd), ktorý tieto zmeny priniesol. Ak ide o návrh na vyhlásenie konkurzu, musí od vydania poverenia na vykonanie exekúcie alebo od začatia obdobného vykonávacieho konania uplynúť aspoň jeden rok.

Návrhom poslankyne sa tiež spresňuje kompetencia správcu vykonávať šetrenia na účely zistenia nepoctivého zámeru dlžníka a prípadnej odporovateľnosti jeho právnych úkonov. Medzi prípady, keď má súd popri zastavení konania z úradnej povinnosti rozhodnúť o zrušení oddlženia, bude patriť aj prípad nedostatku centra hlavných záujmov.

Pozmeňujúcim návrhom sa tiež rozšíri obsah osobného oslobodenia od súdneho poplatku, ktoré sa bude vzťahovať na žalobcov v konaní o náhradu škody alebo nemajetkovej ujmy spôsobenej porušením povinnosti poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Týkať sa to bude podľa návrhu poslankyne len prípadov, ak toto porušenie v rámci svojej zákonnej právomoci skonštatoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zmeny majú byť účinné od 1. októbra 2020, okrem niektorých ustanovení, ktoré majú byť účinné od 1. januára 2020.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články