Piatok26. apríl 2024, meniny má Jaroslava, zajtra Jaroslav

VIDEO Výstavba bratislavského obchvatu oficiálne odštartovala: Nová cesta výrazne pomôže občanom

Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek počas slávnostného poklepania základného kameňa diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 24. októbra 2016 v Šamoríne.
Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpád Érsek počas slávnostného poklepania základného kameňa diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7 24. októbra 2016 v Šamoríne. (Zdroj: TASR - Martin Baumann)

BRATISLAVA - Výstavba obchvatu Bratislavy, ktorý má tvoriť časť diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7, sa oficiálne začala. Dnes ju slávnostným poklepaním základného kameňa odštartoval minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) v Šamoríne.

"Táto cesta bude tá, ktorá nielen tu ale všade v okolí pomôže občanom, ktorí sedia skoro štyri hodiny denne v autách a rozmýšľajú, nad tým, čo ďalej. Či sa odsťahovať odtiaľto, alebo ostať tu," uviedol Érsek na dnešnej tlačovej konferencii v Šamoríne. Rýchlostná cesta R7 má totiž spolu s diaľnicou D4 pomôcť obyvateľom obcí okolo hlavného mesta, ktorí denne dochádzajú do Bratislavy. Odľahčiť sa má predovšetkým tranzit na ceste prvej triedy I/63.

 Na trase budúcej cesty už dodávateľ stavby odštartoval archeologické prieskumné práce a s riadnou výstavbou by sa malo začať v marci budúceho roku. "Čakáme už na marec, kedy začnú v plnom rozsahu stavať cestu," avizoval Érsek.

Zástupca spoločnosti Cintra, ktorá je na čele konzorcia dodávateľov projektu, Jaime Lamela uviedol, že počas nasledujúcich týždňov budú nielen žiadať o povolenia, ale zároveň budú v každej dotknutej obci vysvetľovať harmonogram výstavby.

Celý projekt má byť dokončený v októbri 2020, ale po rýchlostnej ceste R7 by mali autá začať jazdiť už v apríli 2020. Minister Érsek očakáva, že sa tieto termíny podarí splniť. Momentálne už sú stavbári v miernom sklze, ale podľa šéfa rezortu dopravy sú zatiaľ schopní dodržať celkový harmonogram.

Zmluvu na obchvat Bratislavy podpísal štát s víťazným konzorciom na čele so španielskou spoločnosťou Cintra v máji tohto roku. Firma má obchvat postaviť a prevádzkovať pri ročnej splátke štátu vo výške 52,8 milióna eur, čo má po 30 rokoch Slovensko vyjsť aj po zohľadnení inflácie na 1,76 miliardy eur. Obchvat má byť dokončený za vyše štyri roky (štyri roky a tri mesiace).

Pri výstavbe diaľničnej križovatky Triblavina sa budem držať odborníkov, uviedol Érsek

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) sa bude pri dopravnom riešení diaľničnej križovatky Triblavina držať názoru odborníkov. Ako dnes uviedol, v utorok (25.10.) má v tejto veci vyniesť odborné stanovisko pracovná skupina zložená z odborníkov v oblasti dopravného plánovania a inžinierstva, ktorá prehodnocuje konečnú podobu technického riešenia križovatky Triblavina. "Pre nás je hlavným cieľom napojenie diaľnic D1 a D4 a musíme spraviť preto všetko," skonštatoval minister.

Ministerstvo dopravy minulý týždeň uviedlo, že spomínaná pracovná skupina má navrhnúť technický a časový postup, ktorý bude koordinovaný s výstavbou križovatky D1/D4, a komplexné riešenie, ktoré uspokojí dopravné potreby v tejto lokalite. Definitívne rozhodnutie by malo podľa rezortu padnúť na prelome októbra a novembra. Vyjadrenia občianskych aktivistov či zástupcov petície za prestavbu diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013 dnes minister hodnotiť nechcel. Podľa neho však Národná diaľničná spoločnosť (NDS) nemá peniaze navyše, aby investovala do infraštruktúr obcí.

Aktivisti z občianskeho združenia Triblavina chystajú v utorok o 16.00 h pred budovou ministerstva dopravy v Bratislave protest za lepšiu dopravu od Bratislavy po Trnavu. "Dlhé roky plánované, všetkými orgánmi odobrené, štúdiami podložené, územnými plánmi uzákonené riešenie zrazu po 10 rokoch nevyhovuje. A zmeny sa dejú potichu. Bez argumentov," tvrdí združenie. Trvá na tom, aby sa prestavba diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou realizovala v súlade s vydanými povoleniami z roku 2013 a počítalo sa pri nej aj s kolektormi, ktoré podľa aktivistov odľahčia regionálnu dopravu. Podľa aktivistov sa má momentálne uvažovať v tomto úseku o stavaní osempruhovej diaľnice (4+4) bez kolektorov. Ministerstvo ale túto informáciu minulý týždeň nepotvrdilo.

Koncom júna NDS konštatovala, že križovatka Triblavina sa bude stavať podľa pôvodne navrhovaného riešenia, teda so šiestimi pruhmi a so súbežnými kolektormi po oboch stranách diaľnice, tak ako je to uvedené v Územnom pláne Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).

BSK však následne upozornil, že NDS chce vybudovať kolektory len na úseku diaľnice medzi Bratislavou a Triblavinou, ale v ďalších častiach to už nebudú kolektory, ale príjazdové pruhy na diaľnicu. "Nie je to úplne plnohodnotné riešenie, ktoré by spĺňalo dopravné obslúženie dotknutého územia. Je to lepšie ako päťpruhová diaľnica, došlo k výraznému posunu, ale je to horšie, ako keby tam boli tie kolektory, ktoré sme od začiatku naplánovali," priblížil Pavol Frešo, predseda BSK. Vedenie BSK pripomenulo, že práve na žiadosť ministerstva dopravy a NDS boli do územného plánu kraja zadefinované kolektory popri celej diaľnici až po Trnavu.
 

Viac o téme: D4TriblavinaÁrpád Érsek
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu