PARMA – Nová štúdia odhaľuje fascinujúci jav – psy žmurkajú oveľa častejšie v prítomnosti ľudí a iných psov, než keď sú samy. Vedci naznačujú, že toto správanie môže byť súčasťou ich neverbálnej komunikácie. Znamená žmurkanie psov niečo viac, než sme si doteraz mysleli?
Evolučná biologička Chiara Canoriová z Univerzity v Parme v Taliansku si všimla, že psy žmurkajú častejšie pri interakcii s ľuďmi alebo inými psami, než keď sú osamote. Aby zistila, či toto žmurkanie predstavuje určitý signál, spolu so svojím výskumným tímom uskutočnila experiment s videoprojekciami. Štúdia publikovaná v časopise Royal Society Open Science zahŕňala 54 psov, ktoré sledovali tri rôzne videá – jedno zobrazovalo žmurkajúcich psov, druhé psov olizujúcich si nos a tretie psov, ktorí len nehybne stáli. Každý pes sedel so svojím majiteľom a sledoval videá s prestávkami medzi jednotlivými premietaniami.
Výskumníci zistili, že psy reagovali na žmurkanie svojich „kolegov“ oveľa intenzívnejšie než na ostatné podnety. Vedci sledovali aj srdcovú frekvenciu psov, aby zistili ich emocionálnu odozvu. Hoci sa tep nemenil, čo naznačuje, že psy nepociťovali stres, pri sledovaní žmurkajúcich psov začali samy častejšie žmurkať. Tento efekt sa objavil aj pri videách psov, ktoré sa iba pozerali, no nebol až taký výrazný.
Podľa odborníkov môže byť žmurkanie u psov spôsobom, ako signalizovať neagresívne úmysly a posilňovať sociálne väzby. Výskum naznačuje, že ide o neverbálny spôsob vyjadrenia priateľstva, podobne ako u ľudí jemné prikývnutie či úsmev. Hoci presný význam tohto správania ešte nie je úplne známy, predchádzajúce výskumy podľa portálu Science Alert tvrdia, že žmurkanie môže byť reakciou na frustráciu alebo spôsobom, ako vyjadriť podriadenosť. Rovnako ako pri ľudskom zívaní či mimovoľných gestách, aj tento fenomén môže skrývať viac emócií, než sme si doteraz uvedomovali.