LAUSANNE - Vedci použili umelú inteligenciu na dekódovanie signálov mozgu myši, keď sledovala film, a na presné reprodukovanie sledovaného klipu. Nie je to prvýkrát, čo dekódovali mozgové signály na generovanie obrázkov. Holandským odborníkom sa podarilo vyvinúť technológiu "čítania myšlienok".
Tím výskumníkov z inštitútu École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) vyvinul nástroj umelej inteligencie (AI), ktorý dokáže interpretovať signály mozgu hlodavcov v reálnom čase a následne rekonštruovať video, ktoré myš sleduje. Vedecký algoritmus strojového učenia s názvom CEBRA bol trénovaný na mapovanie neurálnej aktivity na konkrétne snímky vo videách. Následne dokáže predpovedať a rekonštruovať filmový klip, na ktorý sa myš pozerá.
Vo videu, ktoré zdieľali experti z EPFL, vidno myš sledujúcu čiernobiely filmový klip muža zo 60. rokov, ktorý beží k autu a otvára kufor. Samostatná obrazovka ukazuje, čo si CEBRA myslí, že myš vidí. Rekonštruované zábery AI sú takmer identické.
V štúdii zverejnenej v časopise Nature vedci odhalili, že merali a zaznamenávali mozgovú aktivitu hlodavcov pomocou elektródových sond vložených do oblasti zrakovej kôry myšieho mozgu, ako aj geneticky upravených optických sond. Trénovali CEBRA pomocou filmov sledovaných myšami a ich mozgovej aktivity v reálnom čase. Pomocou týchto údajov algoritmus zistil, ktoré mozgové signály sú spojené s ktorými snímkami konkrétneho filmu. Potom dostal novú mozgovú aktivitu myši, s ktorou sa predtým nestretol. Z toho CEBRA dokázala predpovedať, aký záber myš sledovala v reálnom čase a následne výskumníci tieto údaje premenili na vlastný film.
Nie je to prvýkrát, čo boli dekódované mozgové signály na generovanie obrázkov. Experti z Univerzity v Osake v Japonsku boli schopní rekonštruovať obrázky s vysokým rozlíšením na základe mozgovej aktivity pomocou populárneho modelu stabilnej difúzie. Medzitým vedci z Radboud University v Holandsku vyvinuli technológiu čítania myšlienok, ktorá dokáže previesť mozgové vlny človeka do fotografických obrázkov.