Sobota, 12. jún 2021. Meniny má Zlatko, zajtra Anton.

National Geographic zmení atlas, TOTO pribudne na mape sveta!

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Getty Images
včera o 12:10

LONDÝN - Americká vzdelávacia spoločnosť National Geographic Society (NGS) sa rozhodla uznať vodnú masu obklopujúcu Antarktídu za samostatný, piaty oceán. Urobila tak pri príležitosti tohtotýždňového Svetového dňa oceánov, informoval denník The Independent.


Južný oceán je piatym oceánom, ktorý NGS - najväčšia nezisková vzdelávacia inštitúcia na svete - uznala od roku 1915, keď začala s vydávaním máp. Na mapách National Geographic Society doposiaľ figurovali Atlantický, Tichý, Indický a Severný ľadový oceán.

Podľa kartografov majú vody v okolí Antarktídy vďaka špecifickému, rýchlo cirkulujúcemu morskému prúdu odlišný charakter než priľahlé tri oceány. Vedci už dlho považujú Južný oceán za samostatnú entitu, príslušná oficiálna medzinárodná dohoda ale zatiaľ uzavretá nebola. 

FOTO Od Antarktídy sa odlomil najväčší ľadovec na svete: Pozrite na ten kolos!

Svetový fond na ochranu prírody (WWF) uviedol, že Južný oceán, ktorý obklopuje celý antarktický kontinent, je najmladším zo svetových oceánov. Vznikol, keď sa pred približne tridsiatimi miliónmi rokov od seba vzdialili Antarktída a Južná Amerika.


Nástroje k článku


ZDROJ: TASR

Nahlásiť chybu

Tagy

Najčítanejšie články