Piatok20. jún 2025, meniny má Valéria, zajtra Alojz

Dopady ekologickej katastrofy v Čiernom mori: Ekosystém sa stráca pred očami, pri čistení pláže umierajú aj dobrovoľníci

Dobrovoľník, ktorý sa zapojil do čistenia pláže v Anape od naplavenej ropy po ekologickej katastrofe v decembri minulého roku.
Dobrovoľník, ktorý sa zapojil do čistenia pláže v Anape od naplavenej ropy po ekologickej katastrofe v decembri minulého roku. (Zdroj: X/Kirill Bakanov/Jürgen Nauditt)

ANAPA – Havária dvoch ruských ropných tankerov, ktorá sa odohrala koncom minulého roku, spôsobila ekologickú katastrofu. Do Čierneho mora vytieklo mnoho litrov nespracovanej ropy. Situácia sa ani takmer po polroku od nešťastia nezlepšila. Ekosystém umiera a dobrovoľníci, ktorí sa podujali na vyčistenie pláže od lepkavej ropy, prichádzajú o život.

Na juhozápadnom pobreží Čierneho mora sa rozprestiera ruské prímorské letovisko Anapa. Až donedávna patrilo toto miesto k obľúbeným letným destináciám, no dnes je všetko inak. Nehoda dvoch ruských ropných tankerov počas búrky koncom decembra minulého roku spôsobila ekologickú katastrofu, ktorou je postihnutý život v mori a veľká časť pobrežia. Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že do dnešného dňa sa ešte na pobrežie vyplavujú čierne hrudky ťažkej ropy. 

Nebezpečný mazut 

Situácia je naďalej veľmi vážna. Ruský úrad na ochranu spotrebiteľov dňa 22. apríla zakázal kúpanie na 141 plážach v Anape a ďalších deviatich plážach v susednom okrese. Tieto kroky odôvodnil "porušením hygienických a sanitárnych noriem", no presnejšie sa nevyjadril. Pravdou však zostáva, že po katastrofe v Kerčskom prielive sa vytvorila veľká ropná škvrna, ktorá zabila mnoho morských rastlín a živočíchov. 

Toto peklo vidí na vlastné oči aj Igor Škradjuk (60) z moskovského Centra pre zachovanie biodiverzity. Do Anapy bol vyslaný už začiatkom februára. Na mieste havárie ropných tankerov Volgoneft 212 a 239 mal odobrať vzorky. 

Do mora sa dostal mazut, čo je ťažká ropa, ktorá sa v Rusku používa ako vykurovací olej. "Je tu potrebné presne určiť, čo všetko sa vyplavilo do mora, aby sme to rýchlo odstránili. Niekedy sa mali vzorky stratiť, inokedy bolo chemikov odporúčané, aby výsledky nezverejňovali," povedal Škradjuk. 

Utajený náklad 

Podobný ekologický problém nastal aj v roku 2007, keď tu počas búrky stroskotal tanker Wolgoneft 139. Dobrovoľníci, ktorí ako vtedy, tak aj teraz čistia pláže od mazutu, ruskému ekológovi povedali, že tento mazut je "viskóznejší, teda má veľmi silný zápach a spôsobuje otravu." Škradjukov tím získal zo vzoriek znepokojujúce výsledky. Mazut, ktorý postupne vyplavuje Čierne more môže spôsobiť rakovinu, malformácie (deformácie počas tehotenstva) a zmeniť genetický materiál. 

Na palube obidvoch tankerov spoločnosti Rosnefť malo byť podľa oficiálnych údajov dokopy 9 200 ton mazutu. Náklad bol naložený v Saratove, ale Škradjuk sa na základe vyjadrení posádky Volgoneftu 239 domnieva, že tento tanker vzal neskôr na palubu v Rostove na Done aj "oveľa koncentrovanejšie zvyšky zo spracovania ropy". Za týmto rozhodnutím mal stáť Viktor Medvedčuk, ktorý má dlhodobé silné väzby na ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Smrteľne toxická zóna 

Ďalej sa Škradjuk vyjadril, že látka, ktorá vyplávala na hladinu bola veľmi sadzovitá a zanechávala po sebe veľa popola, čo naznačuje, že to nebol obyčajný mazut. Navyše u niektorých dobrovoľníkov, ktorí v ochranných oblekoch čistia pláž od naplavenej ropy, sa začali objavovať kožné reakcie. "Morské vtáky vykazovali poruchy nervového systému. V ich krvi bol malý počet červených krviniek. Tie prenášajú kyslík, takže mali problém s dýchaním," priblížil. 

Pre človeka to bolo rovnako nebezpečné. Tí, ktorí čistili pláž od uhynutých vtákov postriekaných mazutom, mali podiel červených krviniek znížený o polovicu. "Ťažko sa to lieči. Náprava je takmer nemožná. Neskúma sa zdravotný stav dobrovoľníkov ani miestnych," poukázal ruský ekológ. 

Vietor dostal mikroskopické kúsky do vzduchu a ľudia ho vdychujú do pľúc. "Všetci kašľú, objavujú sa aj bolesti tráviaceho systému a problémy s pečeňou. Pri odparovaní mazutu sa pridávajú aj závraty," dodal. 

S príchodom leta sa zvýši aj teplota vody a hrozí, že ťažký vykurovací olej unikne. Škradjuk hovorí o "časovaných bombách na morskom dne", ktoré je naliehavo potrebné zneškodniť.

Viac o téme: EkológiaKatastrofaSmrťMazutOchorenieDobrovoľníciČierne moreKerčský prielivRuské tankeryVolgoneft 212Volgoneft 239Igor Škradjuk
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu