LONDÝN - Spojené kráľovstvo a Európska únia v pondelok dosiahli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly, potvrdila britská vláda. Dohoda je súčasťou širšej snahy o obnovenie vzťahov medzi Londýnom a Bruselom takmer deväť rokov po referende o vystúpení Británie z eurobloku. Informujú o tom správy agentúr AP a AFP.
Lídri oboch strán dosiahli dohodu v čase, keď Spojené štáty signalizujú znižovanie svojho záväzku voči európskej bezpečnosti. „Je čas pozerať sa dopredu, posunúť sa od starých zatuchnutých debát a politických bojov k nájdeniu zdravého rozumu a praktických riešení, ktoré prinesú Britom to najlepšie,“ vyhlásil britský premiér Keir Starmer. Nové dohody podľa neho znížia byrokraciu, podporia rast britskej ekonomiky a obnovia vzťahy s 27-členným blokom od odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ v roku 2020.
Británia a EÚ sa v pondelok na prelomovom londýnskom summite dohodli na novom pakte v oblasti bezpečnosti a obrany, potvrdili obe strany. Ten otvorí britským firmám cestu k účasti na veľkých zbrojárskych zákazkách bloku v rámci nového únijného programu v hodnote 150 miliárd eur. Strany sa dohodli na predĺžení práv na rybolov pre európske lode v britských vodách o ďalších 12 rokov, teda do roku 2038. Portál Politico to označil za významný ústupok zo strany Londýna, ktorý prišiel po intenzívnom lobovaní Francúzska. Euroblok má za to odstrániť niektoré byrokratické prekážky pri dovoze potravín zo Spojeného kráľovstva.
Vývoz po brexite klesol o vyše pätinu
Táto dohoda by podľa textu „viedla k tomu, že prevažná väčšina presunov zvierat, živočíšnych produktov, rastlín a rastlinných produktov medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou by sa uskutočňovala bez osvedčení alebo kontrol, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú“. Hoci je EÚ najväčším obchodným partnerom Británie, krajinu od brexitu zasiahol 21-percentný pokles vývozu z dôvodu náročnejších hraničných kontrol či úradných predpisov.
Strany sa tiež dohodli na spolupráci v rámci „programu skúseností mladých ľudí“. To by podľa stanice BBC mohlo znamenať, že mladí ľudia budú môcť opäť voľne cestovať a pracovať v rámci Európskej únie. Vláda tvrdí, že tento program by bol „obmedzený a časovo ohraničený“ a bol by podobný programom, ktoré už Spojené kráľovstvo má s krajinami ako Austrália a Nový Zéland.
Dohody predstavujú najvýznamnejší posun vo vzťahoch medzi Londýnom a Bruselom od brexitu s deklarovaným cieľom podporiť hospodársky rast a posilniť bezpečnosť na európskom kontinente. Labouristický premiér Keir Starmer sa od nástupu do funkcie v júli minulého roka zaviazal obnoviť vzťahy s EÚ, ktoré boli za predchádzajúcej konzervatívnej vlády pomerne chladné. Odmieta však návrat na jednotný trh a do colnej únie.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová označila sériu dohôd za historický moment. „Obraciame list, otvárame novú kapitolu v našich jedinečných vzťahoch,“ zdôraznila na tlačovej konferencii. Na prvom summite medzi Britániou a EÚ od brexitu zastupovali Úniu okrem nej aj predseda Európskej rady António Costa, šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.
Dohoda medzi Britániou a EÚ je víťazstvom pre obe strany, tvrdí Starmer
Britský premiér Keir Starmer označil v pondelok prijaté dohody o posilnení spolupráce medzi Britániou a EÚ v oblastiach obrany a obchodu za víťazstvo pre obe strany. Uviedol to na spoločnej tlačovej konferencii s predsedom Európskej rady Antóniom Costom a šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou. Informuje Reuters, AFP a televízia BBC.
Británia a EÚ v pondelok uzavreli významné dohody zamerané na posilnenie obrannej spolupráce, na uľahčenie obchodu s potravinami a tiež na hraničné kontroly. Ide o súčasť širšej snahy o obnovenie vzťahov medzi Londýnom a Bruselom takmer deväť rokov po referende o vystúpení Británie z eurobloku.
"Toto je prvý summit Spojeného kráľovstva a EÚ. Predstavuje novú éru v našich vzťahoch a táto dohoda je výhodná pre všetky strany,“ zdôraznil Starmer. "Poskytuje nám bezprecedentný prístup na trh EÚ,“ dodal.
Von der Leyenová vyhlásila, že v pondelok sa začala nová kapitola vzájomných vzťahov a že ide o historickú dohodu, ktorá bude mať skutočný význam pre ľudí v Británii a EÚ. "Odkaz, ktorý dnes vysielame svetu, je... že v čase globálnej nestability a v čase, keď náš kontinent stojí pred najväčšou hrozbou za celé generácie, my v Európe držíme spolu,“ povedala.
Costa uviedol, že dohody sú "viac než len slovami na papieri“ a sú "odrazom spoločných záväzkov voči bezpečnosti, prosperite, rozvoju a ľuďom na oboch stranách“ Lamanšského prielivu. Vyzval tiež, aby boli EÚ a Británia v čase, keď multilateralizmus prechádza skúškou, "nositeľmi globálnej stability“.
Predseda Európskej rady tiež povedal, že obe strany nie sú ďaleko od uzavretia dohody o Gibraltári. Štatút britskej enklávy na juhu Pyrenejského polostrova je spornou otázkou, odkedy Británia v roku 2016 odhlasovala vystúpenie z EÚ. Po brexite bola dočasne predĺžená dohoda o voľnom cestovní z EÚ do Gibraltáru, kým sa nedosiahne úplná dohoda medzi Úniou, Britániou a Španielskom, ktoré si britskú enklávu nárokuje.